MUZEUM ČESKÉHO RÁJE V TURNOVĚ ROZŠÍŘÍ SVÉ SBÍRKY O ŠPERKY ČI DRAHÉ KAMENY

0

Liberecký kraj vyčlenil i v letošním roce finanční prostředky pro příspěvkové organizace rezortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Jednou z nich je i Muzeum Českého ráje v Turnově, které za peníze rozšíří stávající sbírku.

V letošním roce turnovské muzeum plánuje nakoupit soupravu z tzv. dutého zlata, kterou tvoří pantový náramek, brož a pár náušnic s ověsky. Šperky jsou v orientálním stylu, zdobeny sladkovodními perličkami, černým emailem a ornamentální rytinou. „Pro sbírku muzea se jedná o zajímavou ukázku typu šperku z 60. let 19. století a také skutečnost, že se jednalo o majetek významné turnovské měšťanské rodiny,“ uvedla Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově.

Dalším přírůstkem, který obohatí paleontologickou sbírku a především sbírku křídových fosilií, je kolekce křídových zkamenělin z lokality Újezd pod Troskami. Patří sem zástupci ježovek, amonitů, mlžů i plžů. Největší soubor tvoří ježovky, jejichž kompletní schránky zatím ve sbírkách muzea chybí. Sbírka dále obsahuje několik kompletních vysoce ceněných zástupců rodu pinna.

„Doplňování a budování sbírek je jednou ze základních muzejních povinností. Jednotlivé sbírky mají být doplňovány tak, aby vypovídaly o vývoji příslušného tématu. Muzeum Českého ráje má významnou sérii šperků a drahých kamenů, kterou obohatí i další významné exponáty,“ dodala Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Nákupem broušených kamenů a vzorků minerálů z pozůstalosti po Jiřím Skalickém se rozroste sbírka drahých kamenů turnovského muzea. Do muzea nově přibydou mugle a tumblované kameny broušené samotným majitelem, ale také například mineralogické vzorky rubínů, safírů, smaragdů či opálů.

Muzeum plánuje nakoupit i olejomalbu Josefa Jíry. „Josef Jíra je nejvýznamnějším regionálním malířem z generace, která vstoupila na scénu po druhé světové válce. Byl spoluzakladatelem tvůrčí skupiny M57. Regionálním byl pouze podle rodiště a domova v Malé Skále v Českém ráji, jenž byl jeho trvalým uměleckým tématem. Dosáhl řady národních i mezinárodních ocenění, je zastoupen v domácích i zahraničních veřejných sbírkách. Svou expresivní krajinomalbou ovlivnil své vrstevníky i malíře následujících desetiletí. Jeho dílo není ve sbírce muzea, zahrnující umělce tzv. Turnovského díla, zastoupeno,“ uzavřela Jakouběová.

(Zdroj: Filip Trdla, tiskový mluvčí, Liberecký kraj)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.