OBHÁJÍ TURNOVŠTÍ FLORBALISTÉ MÍSTO NA VÝSLUNÍ? PŘIJĎTE JE PODPOŘIT!

0

Byť nebyl na úplném začátku historie po fotbalu druhého „nej“ kolektivního sportu v srdci Českého ráje, na jeho dalším rozvoji se už podepsal měrou vrchovatou. O minulosti, přítomnosti i budoucnosti turnovského florbalu jsme si povídali s jeho hráčem, trenérem a předsedou Radimem Kolomazníkem (29).* Můžeme nejdříve našim čtenářům alespoň obecně přiblížit florbal? Je jasné, že hra sama vychází z ledního hokeje, ale dá se říct, že je jednou z jeho četných odnoží?Tvrzení, že florbal je hokej, jehož aktéři neumí bruslit, je scestné určitě. Samozřejmě, že je tu několik společných prvků v herní organizaci a pravidlech. Stejný je například počet hráčů 1+5 s „hokejkami“ a společná hrací doba, tedy třikrát dvacet minut čistého času. Díky trestům obdobným jako v hokeji rozhodují i zde o výsledku krom jiného třeba přesilovky. Ve všem ostatním je florbal specifickou záležitostí a tudíž naprosto samostatným odvětvím kolektivního míčového sportu. Byť jde o poměrně krátkou historii, tato dynamická hra si raketovým způsobem získala obrovskou oblibu jak hráčů, tak na vrcholové úrovni také diváků na celém světě. Možná si to mnozí ani neuvědomí, ale rychlost míčku často překonává i hokejový puk, kdy některým střelcům byla naměřena rychlost až kolem 160 km v hodině. Pokud vím, tak v Liberci budou slavit 20 let a u té příležitosti si to zájemci budou moci zkusit.

n201401301143_sport_16_014_florbal* Kdy se hra s „děravým“ míčkem rozšířená do světa především ze severských zemí Švédska a Finska, ale na druhou stranu i Švýcarska, dostala až k nám do Českého ráje a kdo byl u její kolébky?
Nebyl to jeden člověk, ale v podstatě trio sportovců Brož – Bukovan – Kobrle, kteří se svým týmem vstoupili do oficiální soutěže pod názvem 1. JV Vlastibořice. Pod křídla TJ Turnov přešel oddíl někdy v roce 2002, aby se postupem času probojoval až do druhé ligy. Vloni jsme oslavili už 15 let naší činnosti.

* V čem vidíš pro florbalový klub hlavní přínos začlenění se do velké tělovýchovné rodiny v Turnově a jaká je vaše finanční situace?
Nebudeme si zastírat, že dnešek je postaven hlavně na penězích, a proto jako členský oddíl vítáme zejména výhodnější tarif pronájmu haly sportovního centra. Z mého pohledu je pro nás důležité také ulehčení administrativní, neboť jsme naše účetnictví mohli svěřit právě ekonomickým odborníkům v TJ. Od města jako takového dostáváme spolu s ostatními sporty svůj díl příspěvků na mládež a něco dotuje Česká florbalová unie. Pravdou však zůstává, že 90 procent našich nákladů kryjeme hlavně z členských příspěvků. Nutno dodat, že sportovní vybavení je věcí každého jednotlivce, přičemž žáci pořídí hokejku již od pětiset korun, muži jsou schopni si koupit hůl třeba za čtyři tisíce i výš. Asi nejvyšším naším výdajem jsou mantinely v hodnotě zhruba sto dvaceti tisíc.

201401301144_sport_17_014_florbal

* Když už jsme nakousli ty členské příspěvky, kolik družstev turnovský florbal v současné době vlastně sdružuje a jak početná je jeho členská základna?
Momentálně nám A-muži v zeleno-černých klubových barvách hrají druhou ligu, což je třetí nejvyšší soutěž v republice. Muži B, dorost, starší žáci a dvě družstva mladších žáků, elévové, dorostenky a mladší žákyně hrají krajské soutěže. V celkem devíti týmech registrujeme nějakých 160 členů. Naštěstí nepřímo v jejich řadách, a to zvlášť u těch nejmenších, najdeme rodiče-sponzory, kteří vypomáhají hlavně s dopravou na utkání. To je vražedná součást našich nákladů, především v případě prvního mužstva. Vedle Liberce a Jablonce totiž máme soupeře z Rokycan, Plzně, Tachova, Karlových Varů či dokonce až ze Sokolova!
 
* Máte dostatek kvalifikovaných trenérů? Je vůbec postaráno o budoucnost florbalu v Turnově?
Samo to rozhodně nejde. Nedávno jsme proto rozjeli masívní náborovou akci, kdy několik našich trenérů vyrazilo na tělocviky v jednotlivých turnovských školách. Akce měla úspěch a naše řady rozšířilo necelých 20 nováčků. Jak to bývá každý rok, ne všichni ale u florbalu vydrželi. Co se týká trenérů, pociťujeme jejich velký nedostatek. Protože se mnou jich máme osm na oněch devět družstev, a snažíme se o tréninky minimálně dvakrát v týdnu, určitě by se ještě nějací hodili. Zatím to řešíme osobním nasazením těch stávajících, nebo zvlášť u těch nejmenších vypomáhají starší hráči a hráčky v roli asistentů. Jinak zde musím vyzdvihnout hlavně jedno jméno, a to Jana Kováře z Vyskře, jenž teď vede první tým a hlavně jeho zásluhou byla v oddíle obnovena dobrá práce s mládeží. Trenérskou licenci B vlastníme v Turnově pouze dva, ostatním prozatím stačí C, nováčkové v případě zájmu snadno dosáhnou na déčko.

201401301144_sport_18_014_florbal

* Může se Turnov pochlubit výraznými osobnostmi nad rámec regionu? Kolik diváků chodí na vaše utkání?
V našich řadách nastupují hráči s extraligovými zkušenostmi a naši odchovanci se objevili také v reprezentaci. Zde mám na mysli hlavně juniorky. V sezoně 2011 – 2012 se v dresu libereckého FBC staly mistryněmi České republiky gólmanka Barbora Kokešová, Leona Müllerová hrající momentálně za Elite Praha, Nela Škopánová, Adéla Ondruchová a Barbora Červová. O rok později si to všechny zopakovaly – až na Nelu Škopánovou, kterou však nahradila Šárka Veselá. Extraligu mužů si krom mě zahráli v Liberci nebo Mladé Boleslavi ještě Petr Brož, Jirka Pospíšil, Jakub Zeman a Pavel Němeček. V pražských Bohemians si zachytal Petr Suchomel. Ten spolu s Luďkem Horáčkem tvoří spolehlivou dvojici našich brankářů. Hlavní hvězdou týmu je kapitán Štěpán Matěcha, navrátilec z Mladé Boleslavi, jenž dříve oblékal i dres Liberce. Ve druhé lize teď okupuje druhou příčku kanadského bodování, když v patnácti zápasech si připsal 16 gólů a 31 asistencí! Co se týká diváků, tak bych řekl, že na Turnov je to slušné. U nejmenších je jejich skladba celkem jasná (pozn. autora: rodiče, příbuzní atp.), u dorostenecké kategorie se návštěvnická křivka láme trochu dolů, muži to zase vyrovnávají. Obrovským zážitkem pro nás všechny pak byl před pěti lety souboj s Děčínem o postup, kdy nám fandila Turnováky zcela zaplněná hala.

201401301144_sport_19_014_florbal

* Co čeká turnovský florbal v nejbližší budoucnosti, a na co konkrétně se těšíš ze všeho nejvíc ty?
Jelikož nás v dalším mistrovském ročníku čeká reorganizace mužských soutěží, rádi bychom si udrželi stávající soutěž, což zaručuje umístění do pátého místa. To je právě v držení Kadaně, která má spolu s námi stejné množství bodů, ovšem při lepším skóre. Proto nás teď čekají tři veledůležitá utkání, v kterých bychom rádi urvali maximální počet bodů. V neděli 2. února hostíme od 13.00 hodin Rokycany a o následujícím víkendu nejprve v sobotu 8. února v pravé poledne Karlovy Vary a v neděli 9. února od 14.00 Sokolov. Potom jedeme dvakrát ven a končíme dvěma domácími zápasy. Ty už bych ovšem rád dohrával v klidu. A vůbec nejvíc se těším na náš tradiční oddílový vánoční turnaj mixů, v kterém už jde opravdu jenom a jenom o radost ze hry a utužení party.

* Děkuji za rozhovor a doufám, že termíny a časy vezmou čtenáři jako pozvánku do haly ve Skálově ulici…

Karel Vodrážka, sport TvA, vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.