V sobotu 22. března se uskutečnil v rámci Světového dne vody Den otevřených dveří vodárenských objektů na území svazku Vodohospodářského sdružení Turnov. „Naší motivací u příležitosti 30. výročí vzniku svazku a spolupráce s provozní společností SčVK bylo ukázat čistírny odpadních vod, úpravny vody, vodojemy a čerpací stanice veřejnosti. Vesměs se jedná o provozní objekty, kam se z pochopitelných důvodů běžně nedostanete. Navíc jsme většinu z představovaných objektů v minulých letech zrekonstruovali. Je tak pro obyvatele a naše zákazníky zajímavé se podívat, odkud dostávají pitnou vodu do svých domácností, nebo kde a jak čistíme jejich odpadní vody,“ říká Jiřina Bobková, ředitelka VHS Turnov.
„Zájem ze strany veřejnosti nás příjemně překvapil. Spočítali jsme zhruba 1 800 návštěvníků na všech objektech. Největší zájem byl o věžový vodojem v Ohrazenicích, kde si zájemci museli vystát dlouhou frontu. Není prostě možné do objektu a na ochoz pustit najednou více lidí – děkujeme za pochopení. Mám však dobrou zprávu: I letos o prázdninách ve spolupráci s infocentrem věžový vodojem vícekrát zpřístupníme. Velký zájem byl ale i na dalších místech, pro příklad bych mohla uvést nově zrekonstruovaný vodojem v Olešnici nebo na Benecku, kde byla pro veřejnost otevřená čistírna odpadních vod. Ta je zajímavá především díky své technologii membránového čištění, kdy na malém prostoru čistíme velké množství odpadních vod. Byla vybudována jako jedna z prvních v republice a my v nejbližších měsících provedeme nutnou výměnu membrán. Podívat se sem přišla třicítka lidí. Zájem byl také na dalších místech, namátkou třeba o vodojemy na Károvsku, úpravnu vody v Dolánkách nebo o čistírnu odpadních vod v Malé Skále. Na Semilsku byl velký zájem o vodojem Karlov v Lomnici nad Popelkou, o centrální úpravnu vody v Příkrém nebo o nově zrekonstruovaný centrální vodojem Cimbál, který zásobuje město a obě sousední obce,“ doplnila Jiřina Bobková.
Zajímavým objektem byla i úpravna vody v Nudvojovicích. Ta je vedle vodního zdroje Dolánky druhým hlavním zdrojem pitné vody pro skupinový vodovod, který zásobuje město Turnov a obce Kacanovy, Přepeře, Olešnice a Ohrazenice. V letech 1975-1982 byly postupně vybudovány vrty na podzemní vodu. V roce 2014 byla zpracována studie intenzifikace této úpravny vody a závěry studie byly v roce 2016 rozpracovány do detailní projektové dokumentace. Projekt řešil mimo jiné dva zásadní problémy: eliminaci zdravotních rizik chlorovaných uhlovodíků osazením výkonné provzdušňovací kolony do technologické linky úpravny vody, a za druhé zkapacitnění zdroje surové vody, jeho ochranu před povodněmi a zvýšení kvality surové vody. Samotná rekonstrukce přišla na 44,5 mil. Kč bez DPH, slavnostní otevření zrekonstruované úpravny vody proběhlo v prosinci 2018.
Lidé si také našli cestu do čistírny odpadních vod v Rovensku pod Troskami, která pracuje s moderní technologií. Je umístěna v poměrně malém domku na okraji města pod železničním náspem. Veškerá technologie čištění je umístěna uvnitř, nic tedy nezapáchá a na první pohled ani není vidět, že se jedná o tento druh zařízení. Město má aktuálně něco málo přes 1 400 obyvatel, technologie je dimenzována pro 2 000 lidí, takže je plně dostačující i do budoucna. Čistírna je v provozu od roku 2016. Byla postavena v rámci celkového odkanalizování města, za které VHS tehdy zaplatilo díky finančnímu podílu z mnoha dotačních institucí celkem 130 mil. Kč.
Nejnovějším vodohospodářským objektem na Turnovsku je vodojem na Pohoři nad Olešnicí. Jeho rozsáhlá rekonstrukce proběhla vloni, původní objekt byl demolován. Z vodojemu jsou gravitačně zásobeny pitnou vodou obce Kacanovy, Olešnice a Skalany. Celkové náklady na jeho rekonstrukci byly 12,9 mil. Kč. Díky dotační pomoci z ministerstva zemědělství a Libereckého kraje se VHS podílelo pouze částkou 1,5 mil. Kč, což uvolnilo peníze pro jiné naléhavé případy k řešení.
„Snažíme se vždy ke dni vody nějaký objekt zpřístupnit veřejnosti. Nyní jsme si ověřili, že díky našim pracovníkům, pracovníkům SčVK na jednotlivých objektech a dobrovolníkům zvládneme vodohospodářských objektů zpřístupnit i víc najednou. Je to pro nás motivace na další roky. Je dobře, že lidé přišli. Ono se to mnohdy bere jako samozřejmost, otočíme kohoutkem a voda teče, nebo když odpadní vody odtékají na čistírnu. Málokdo ale ví, kolik je za tím práce, co vše musí pitná či vyčištěná voda splňovat z hygienického hlediska a jaké moderní technologie nyní využíváme,“ uzavřela Jiřina Bobková.
Další informace najdete na www.vhsturnov.cz a na facebooku VHS.

Na sobotní den otevřených dveří vodárenských objektů navázala v úterý 25. března akce Pohádková čistírna. ČOV pod železniční zastávkou Turnov-město navštívili žáci turnovských mateřských a základních škol – MŠ Dřevěnka a Zborovská, ZŠ Mašov, Skálova, Pěnčín a ZŠ Mozartova z Jablonce nad Nisou. Pohádkovou prohlídku pro ně připravili členové Divadla V Pytli z Hrobu u Teplic.