VYUŽITÍ NOVÉ PASÁŽE POD RADNICÍ DOSTÁVÁ PRVNÍ KONKRÉTNÍ OBRYSY

0

Ve čtvrtek 14. července se v budoucí nové pasáži pod radnicí sešli na výzvu města první zájemci o pronájem prostor. Původní pasáž byla z důvodu špatného technického stavu zbourána a nyní na jejím místě vyrůstá pasáž nová.

S vizí obnovy Turnovského díla, legendárního prvorepublikového spolku umělců, přišel před lety jednatel Kulturního centra Turnov David Pešek. Představa je taková, že by zde měli mít své dílny turnovští šperkaři, brusiči, případně další řemeslníci, kteří by tady prezentovali tradiční obory, zejména ty, které k Turnovu neodmyslitelně patří. A k tomu galerie, která by představovala výtvarné umění v celé jeho šíři a byla místem setkávání umělců. V hlavní sezoně má tato „ulička“ být jedním z dalších magnetů pro návštěvníky města a Českého ráje.

Na čtvrteční setkání dorazilo hned několik zájemců, bylo slyšet záměry typu šperkařská a brusičská dílna, ale třeba i dílna krejčovská, kavárna a další. „Z účasti jsem byl příjemně překvapený, jakož i z nápadů, které na setkání padaly. Teď doufám, že se podaří nápady přetavit do konkrétní realizace. V srpnu bychom na radě města chtěli schválit ceny pronájmu prostor. A protože stavba má být dokončena do konce letošního roku, byl by pak ještě prostor pro konkrétního zájemce plochu krámku mírně upravit,“ rekapituluje schůzku starosta T. Hocke.

 

K pronájmu budou čtyři prodejní či výrobní prostory. Místo je tu ještě na galerii. „Popravdě si v současných ekonomických podmínkách neumím představit, že by město provozovalo galerii. Dost možná by tento prostor mohl být součástí Křišťálového údolí, tedy projektu Libereckého kraje, který protíná celý region od Turnova po Kamenický Šenov. Není to jen o sklářství, ale i o šperkařství. Projekt má v Turnově již několik partnerů jako Granát, SUPŠ nebo výrobce křišťálových lustrů Wranovski. Navíc i v Turnově má tradici skelná kompozice, byly zde hutě, mačkárny skla. Využití galerie je ale zatím otevřené,“ doplnil starosta. Stejně tak bude nutné najít uplatnění pro otevřenou terasu nad galerií. A pak samozřejmě je tu ještě propojení do zadního traktu sousedních domů, aby na novou pasáž navazoval upravený prostor s průchodem na náměstí a ke kostelu P. Marie. Tady by se jednou v budoucnu klidně mohly konat malé trhy, nebo probíhat kulturní vystoupení…

Ať tak, či tak, v každém případě úsilí trvající přes pět let je pomalu u konce. Stavba nové pasáže bude dokončena na konci tohoto roku, městskou pokladnu přijde na zhruba 16 mil. Kč. Přejme pasáži dobrou budoucnost, ve které se bude snoubit um místních lidí se zájmem domácích i návštěvníků města.

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.