PÍSNIČKY NAPŘÍČ

0

Čas od času může být příjemné posezení v milé kavárničce se sklenkou vína či sklenicí piva spojené s posloucháním písniček zajímavých lidí, kteří občas mají potřebu nějaké vlastní výpovědi. A právě takové by měly být komorní večery PÍSNIČEK NAPŘÍČ, které můžete (prozatím) jednou za čtvrtletí navštívit v Kavárničce 8 v ulici 5. května. Tyto hudební večery společně připravuje Napříč, svobodné občanské sdružení, které již druhým rokem působí pod KC Turnov s.r.o., a Ondřej Halama.

Letošní první setkání představilo Karla Vepřeka, druhý díl se uskuteční v květnu (24. května) a bude patřit Ladě Šimíčkové a Ivošovi Cicvárkovi z Brna. O hostovi pro zářijové setkání stále ještě jednáme. Velký zájem bychom měli o Bohdana Mikoláška, ten ale trvale žije v Curychu a do Čech zajíždí jen opravdu příležitostně. Uvidíme. Kdyby se nezdařilo, máme v záloze velice zajímavého Caina, v prosinci (2. prosince) zcela určitě v městském divadle uspořádáme malý festiválek NAPŘÍČ. Jeho hvězdou bude Vlasta Třešňák band a další zajímavý a svébytný muzikant Swetju.

Co je pro všechny pořady společné? Hostitelem těchto večerů je místní písničkář a kapelník skupiny Pranic Ondřej Halama, který se v pořádaných večerech sám představuje jako písničkář a provází i příjemným průvodním slovem. Jistě zajímavá může být i další akce sdružení Napříč – Besídka textové dílny Slávka Janouška, na kterou se sjíždějí textaři a muzikanti z celé republiky, aby se věnovali tvorbě nových písní a textů na společném pracovním víkendu. Na onom turnovském setkávacím koncertu v Městském divadle (30. září) se jich představí jen malá část – např. skupina Zhasni, Ivo Cicvárek a Lada Šimíčková, Slávek Janoušek a seskupení Spolu – Arnošt Frauenberg, Monti a Honza Žamboch, to však záslužnost celého setkání nikterak nesnižuje. Naopak.

 

Přijďte už v květnu! Jak již bylo uvedeno, květnovými hosty v Kavárničce 8 jsou písničkáři Ivo Cicvárek a Lada Šimíčková z Brna. Jejich produkce se obvykle odehrává v komorní sestavě dvou lidí – zpěv a klavír (kytara), ale také je můžete slyšet i s nejrůznějšími hudebními hosty. Novinkou jsou malé experimenty s elektronickým zvukem. Ivoš je pedagogem a také známým tvůrcem televizních pořadů, jak jinak, než hudebních. Dramaturgie folkového pořadu České televize Na moll, pořad Sólo pro… nebo Blues ze Staré pekárny. Lada je ekonomického zaměření, nyní na mateřské. Přesto se texty jejich písní dají charakterizovat jako poetické, kterým je vlastní i lyrika a pocitový způsob psaní. Jedno však mají oba společné. Jejich texty vždy nesou pro posluchače srozumitelný vzkaz, obsah, ať už ve formě příběhu či pocitu. Pokud je do textu umístěno tajemství, pak je k němu přibalen i klíč. Pokud se zdá, že tam klíč není, jde nejspíš o tajemství, které nemá být rozluštěno – možné je ale i to, že jde jen o posluchače, který neustále ztrácí klíče. Jejich hudební styl má asi nejblíže k tichému a klidnému písničkářskému šansonu, ale dobrovolně a bez násilí ho nazývají i všezahrnujícím slovem folk.

 

Pokud budete mít chuť, čas a náladu strávit večer v příjemném propojení s dobrou muzikou, stavte se v úterý 24. května v Kavárničce 8 v ulici 5. května, začátek je ve 20.00 hodin.

 

Opravdu upřímně se na vás těší pořadatelé: Martin Holan, Ondřej Halama a Vašek Feštr

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.