TURNOVSKÉ DÍLO – ULIČKA ŘEMESEL

0

Velká výzva a odpovědnost. Paměť lidská je bohužel velmi krátká, a tak jména jako Karel Vik či Karel Kinský, což byli významní meziváleční umělci, jsou již v Turnově polozapomenuta. Přitom jejich „Turnovské dílo“ bývalo pojmem, kde se scházeli výtvarníci několika generací, probíhaly tu výstavy, diskutovalo se…

Před časem přišel s myšlenkou návratu této jedinečné „značky“ do současného Turnova jednatel Kulturního centra David Pešek. A i když cesta k naplnění této myšlenky nebyla jednoduchá a třeba se i částečně odpoutala od původního záměru, v pátek 5. května bylo Turnovské dílo, resp. Ulička řemesel, otevřena.

Zchátralá pasáž pod radnicí byla v posledních letech nepřístupná a uzavřená před zraky veřejnosti. Mohly tady být kanceláře radnice, mohla být zbourána. Na místo toho je tu dnes jedinečný prostor, ve kterém vznikla řemeslná ulička s průchodem z ulice A. Dvořáka k Mariánskému náměstí. A budiž doplněno, že právě prostor od pasáže k tomuto náměstí má být ještě letos nově vydlážděn a celkově zkultivován.

V samotné Uličce řemesel dnes najdete čtyři obchody s dílnami umělců. Dílny si pronajalo několik odvážných žen, takže tu při práci budete moci vidět především šperkařky, restaurátorky, rytkyně kovů, brusičky drahých kamenů, malířky, krejčí či obuvnice. V prvním patře najdete galerii – jako první zde vystavuje obrazy z Českého ráje Karel Janák. Je tady místo také pro uměleckou laboratoř na experimenty se sklem a porcelánem a vytváření originálních autorských šperků či objektů.

Otevření Uličky řemesel proběhlo v pátek 5. května v rámci městské Májové slavnosti. Před 16. hodinou se pod radnicí shromáždily desítky lidí, o návrat jedné z turnovských legend na pomyslnou mapu města byl opravdu velký zájem. Jak při otevření poznamenal starosta Tomáš Hocke, přejme této nové nabídce na mapě města úspěch, ať si sem najdou cestu místní i návštěvníci města v turistické sezoně. Pro všechny zúčastněné to je velká radost i zodpovědnost, navázat na legendární název i tradici!

Náklady na zbourání původní pasáže a výstavbu nové byly téměř 19 mil. Kč z rozpočtu města. Původní pasáž vznikla zhruba před 95 lety při přestavbě domu, který sousedí s radnicí. Své provozovny tam tehdy měli švec, holič, modistka, byl zde autosalón Škody. Prostor pasáže využívali i místní umělci sdružení v uskupení Turnovské dílo. Mezi lety 1927 až 1957 se tam scházeli, pořádali výstavy, přednášky či exkurze.
Poslední obchody se službami zde byly v 80. a na začátku 90. let 20. století, poté prostory již jenom chátraly.

(TvA s využitím ČTK)

Fotoreportáž z Májové slavnosti v samostatném článku ZDE.

Karel Janák s Evou Kordovou při vernisáži výstavy

Ulička řemesel…

Ulička řemesel pod turnovskou radnicí…

Související články (celkem 12)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.