TURNOVSKÝ ŠPERKAŘ POTVRDIL SVOJI VÝSADNÍ POZICI

0

Doslova mistrovský kousek se povedl turnovskému šperkaři Jiřímu Urbanovi. Jak bylo oznámeno v minulých dnech, zvítězil ve výběrovém řízení mezi nejlepšími českými šperkaři a bude to právě on, kdo zhotoví kopii říšské koruny císařů Svaté říše římské z 10. století, která bude umístěna v expozici hradu Karlštejn. Svědčí to o vynikající prestiži tohoto umělce, říšská koruna patří mezi nejvzácnější evropské památky.

Originál je umístěný ve vídeňském Hofburgu. Jiří Urban již na kopii začal pracovat, má dokonce pro svoji osobu ve Vídni zařízen exkluzivní přístup k originálu, se kterým se může fyzicky prakticky kdykoli a na libovolně dlouhou dobu seznamovat. Už letos v červenci, v době konání mezinárodního šperkařského sympozia, by měla být hlavní část hotova, kopie bude na Karlštejně vystavena už na jaře příštího roku. Podle Turnovského a semilského deníku, který zprávu v regionu zveřejnil jako první, zaplatí Středočeský kraj za toto unikátní dílo 800 tisíc Kč.

n200804030937_zap_154_08_urbanJiří Urban má za sebou i další prestižní zakázky. Známé jsou jeho práce pro papeže Jana Pavla II. a hlavně soubor šperků pro britskou královnu Alžbětu II. (viz snímek z února 1996, který doprovází tento text). To byly ale práce z vlastní dílny, v případě říšské koruny se turnovský šperkař bude muset zcela podřídit originálu, sám přiznal, že to bude velký rozdíl.

Související články (celkem 7)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.