ULIČKA ŘEMESEL BUDE MÍT PREMIÉRU PRVNÍ KVĚTNOVÝ PÁTEK

0

Pátek 5. května 2023 bude pro stará rukodělná řemesla v Turnově velký den. V 16.00 hodin se při příležitosti Májové slavnosti pro veřejnost poprvé otevřou dveře nově zrekonstruované pasáže pod turnovskou radnicí. Tato pasáž, kterou v minulosti využívali místní řemeslníci pod názvem Turnovské dílo, ožije po několika desetiletích znovu.

Pod novým názvem „Ulička řemesel” ponese několik zkušených řemeslnic tuto turnovskou tradici dále. Uličku slavnostně otevře starosta Tomáš Hocke v doprovodu radních a dalších zástupců města, případně spolků a organizací, poté bude návštěvníky čekat program v režii jednotlivých dílen a ateliérů, doprovázený hudebním vystoupením a módní přehlídkou.

Citlivě zrekonstruovaný průchod ve staré zástavbě propojil Dvořákovu ulici s náměstím Českého ráje a vytvořil tak půvabné místo, kde bude možné pohledem zabloudit do tajů tvůrčích procesů rytečky skla, zlatnice, brusičky a rytečky drahých kamenů, restaurátorky, rytečky kovů, malířky, krejčové či ševcové. Pokud uličku navštívíte, můžete si také prohlédnout tajuplnou uměleckou laboratoř a mimo to budete od 5. května moci navštívit i krásnou galerii v prvním patře.
Během slavnostního otevření, a tímto dnem počínaje, si každý kolemjdoucí bude moci prohlédnout práci těchto tradičních řemeslníků. Na vlastní oči budete moci nahlédnout umělkyním pod ruce, ale třeba si i odnést nějaký jedinečný šperk či předmět, na kterém se budete moci vlastnoručně podílet. Vizí místních tvůrkyň, které spojuje nejen láska k řemeslu a umění a které budou od května oficiálně v pasáži působit, je propojení několika starých rukodělných profesí na jednom místě v samém centru Turnova.
Tato řemeslná spolupráce bývala v historii města naprostou samozřejmostí a nyní, v tomto novém prostoru, se tak opět propojí, aby ukázala divákům krásu staré rukodělné práce, která našemu městu kdysi dala jméno „Turnov – město šperků a drahých kamenů“.

V novém svěžím prostoru budou vznikat díla zpracovaná tradičními technikami, šperky, šité modely na míru a další zajímavé kreativní předměty a činnosti. Ve výstavních prostorách se nejen místní mohou těšit na pravidelné výstavy umění a prodejní výstavy drahých kamenů. Plánované jsou i umělecké workshopy a dílny pro děti a veřejnost.

Po Muzeu Českého ráje v Turnově a Střední uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné škole v Turnově je tato pasáž dalším místem, které se věnuje turnovské tradici a určitě tak stojí za návštěvu nejen turistům.
Těšíme se na vás!
Za všechny zúčastněné zvou Pavlína Hájková a Michaela Dvořáková

ULIČKA ŘEMESEL v pasáži pod radnicí v Turnově, ul. A. Dvořáka 334
Ulička je už dnes pro pěší otevřena denně od 5.00 do 22.00 hodin, na noc je uzavírána. Ateliery a dílny by měly být od 5. května otevřeny od úterý do pátku od 10.00 do 16.00 hodin, popřípadě lze návštěvu domluvit individuálně. V hlavní turistické sezoně bude provozní doba rozšířena.
Další informace najdete na www.ulickaremesel.cz.

Ulička by se mohla stát jedním z magických míst města, už nyní za večerního osvětlení má své kouzlo…

Na snímku část provozovatelek jednotlivých živností v Uličce řemesel: Markéta Mikulová, Veronika Sochová, Pavlína Hájková a Michaela Dvořáková.

Související články (celkem 17)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.