ANKETA NA TÉMA PASÁŽ POD RADNICÍ

0

Na srpnovém jednání zastupitelstva města byl představen materiál, týkající se obnovy pasáže u historické radnice pro projekt „Turnovské dílo“. Projekt by měl veřejnosti a návštěvníkům představovat Turnov jako město drahých kamenů a šperků s uměleckými dílnami a výstavní galerií. Jaký je váš názor na projekt „Turnovské dílo“? Jak by podle vás měla být pasáž radnice využita a proč? Zeptali jsme se zastupitelů a jednatele kulturního centra.

ARNOŠT ČERNÝ, zastupitel za ANO 2011
Využití pasáže a projekt „Turnovské dílo“? Na tuto otázku jsou dvě možné odpovědi. Zaprvé zbourat a zadruhé opravit a dát k užívání. Podíváme-li se do historie této budovy, tak tyto prostory byly využívány drobnými řemeslníky a byly k užitku. Jak šel čas, dílničky a krámky se vyprázdnily a začaly chátrat. Bohužel je nutno si otevřeně přiznat, že se tak dělo s mlčenlivým souhlasem vedení radnice. A tak je k dnešnímu dni stav takový, jaký je. Já sám jsem pro opravu, i když to bude stát nějaký peníz. Za svého působení na městském úřadu jsem tento kout prolézal mnohokrát. Popravdě je nutno říci, že dnešní stav je hrozný. Město by se mělo chovat ke své hlavní budově odpovědně, tak, jako se chová dobrý majitel ke svému domu. To znamená nejen hlavní strana, ale i ta méně přístupná.
Navrátit tomuto prostoru původní využití považuji za dobrý nápad. Při návštěvě jiných obcí vždy obdivuji malebná zákoutí a mezi ně patří i pěší zóny v centru měst, různé pasáže s krámky drobných obchodníků. Turnov je srdcem Českého ráje a podpora umění patří mezi srdeční záležitosti. Prostor sám o sobě nabízí spočinutí nerušené okolním ruchem, místo, kde čas plyne tak nějak pomaleji. Proč nevyužít tento kout jako malou pěší zónu, kde se návštěvník zastaví ve svém shonu a bude sledovat šikovné ruce řemeslníků, kterých máme u nás dost. Je tu možnost velké prezentace šperkařů, kovářů a dalších řemesel, kde si jistě mnoho návštěvníků zakoupí něco na památku.
Samozřejmostí musí být zachování zázemí pro zaměstnance, to znamená úschovna kol a úklidová místnost s prostorem pro umístění popelnic. Bylo by dobré, aby toto zákoutí bylo průchozí a za ním možnost parkovaní služebních vozů. Věřím v dohodu okolních majitelů nemovitostí, vždyť když je něco pěkného, tak z toho mají radost všichni. Zřejmě rozhodnutí, jak dál s tímto zákoutím, bude na dalších zastupitelích, ale já věřím, že se budou rozhodovat odpovědně a s rozumem dobrých hospodářů. Tento koutek turnovské historie si to zaslouží.

Mgr. JAROMÍR FRIČ, zastupitel za ODS
Problematika pasáže se probírala na zastupitelstvu asi půl hodiny. Všechny připomínky byly „od věci“. Pasáž chátrá už hodně let, každá rekonstrukce bude přínosem. I záměr rekonstrukce je dobrý, Turnov skutečně nemá prostory, kde by ukázal, proč je „městem drahých kamenů“, jak se kámen opracovává a jaké krásné věci vznikají. Projekt „Turnovské dílo“ vypadá zajímavě, navíc „zkulturní“ pasáž, která bude pro návštěvníky jistě přitažlivá jak stavebně, tak i místem, které je těsně u náměstí. Tak to jsou klady, se kterými se plně ztotožňuji.
Problém nastává (jak jinak) u financování. Celkové náklady na dílo: 4,5 až 10 milionů Kč, projekt 700 tisíc Kč, náklady na provoz každý rok zhruba 600 tisíc Kč. Tady je asi největší problém v „kvalifikovaném“ odhadu na rekonstrukci, rozsah 5,5 milionu je velký. A 10 milionů by bylo v současnosti za pořízení docela dost.
Závěr je tedy pro mne stejný jako pro většinu zastupitelů: Projekt vytvořit, upřesnit náklady, pak třeba etapovitě začít. Hlavně zachránit pasáž, která je pro město zajímavá a přínosná.

Mgr. PETRA HOUŠKOVÁ, místostarostka za Nezávislý blok
Pasáž pod radnicí je pro současné občany nebo návštěvníky Turnova neznámá. Přitom jde o velmi zajímavé místo v centru města, v památkové zóně, ve kterém v minulém století sídlila řada obchodníků nebo drobných podnikatelů. Živo zde bylo i po roce 1989. Svoji historii má i „Turnovské dílo“, které zahájilo svoji činnost v roce 1927 a výrazně se zasloužilo o prezentaci výtvarného umění v Turnově. Výtvarné výstavy „Turnovského díla“ se po 2. světové válce konaly právě v pasáži.
Oprava pasáže rozhodně ano! Jde o městský objekt v centru města a nemůžeme zavírat oči před jeho chátrajícím stavem jako jiní majitelé nemovitosti, i když je skryt veřejnosti. Demolice objektu by byla sice rychlejším, ale ne šťastným řešením. Chceme pasáži vdechnout smysluplný život a současně se dotknout minulosti, zachovat její historickou podobu. Myšlenka „Turnovského díla“, kterou inicioval jednatel KCT David Pešek, má v sobě historickou návaznost, potenciál pro rozvoj kulturního života a cestovního ruchu a novou formu prezentace šperkařské a kamenářské tvorby. Turnov je město, které se těší vysokému počtu návštěvníků. Bohužel zde setrvávají jen krátce a prchají nám mimo ruch centra za lákavými cíli Českého ráje. Obnova pasáže ve spojitosti s „Turnovským dílem“ může být skvělou příležitostí, jak vytvořit uprostřed centra atraktivní místo pro turisty, místní šperkaře, milovníky výtvarného umění i pro nás, občany Turnova, kteří se ve shonu běžných dnů dokážeme zastavit a obdivovat se umění druhých. Pro někoho jde možná o zbytný záměr a měli bychom spíše řešit věci, které jsou vidět, týkají se přímo zlepšení života občanů Turnova. Investice do cestovního ruchu a kultury je přeci ale investicí, která pomáhá vytvářet vzhled a podobu města navenek, zvyšuje úroveň a atraktivitu obce. Proto čím více a déle o myšlence Turnovského díla přemýšlím, tím více má moji podporu.

Mgr. MICHAL LOUKOTA, zastupitel za TOP 09
Projekt by měl veřejnosti a návštěvníkům představovat Turnov jako město drahých kamenů a šperků s uměleckými dílnami a prostorem výstavní galerie.
Projekt „Turnovské dílo“ podpořím. Turnov je srdcem Českého ráje. Takto zanedbaný objekt v samém centru Turnova není dobrou vizitkou, a pokud nechceme, aby nám brzy spadl na hlavu, musíme s tím něco udělat. Jako vhodný mi připadá právě záměr vybudování výstavní galerie, dílen a obchodů, kde budou mít turisté možnost zhlédnout práci šperkařů, kamenářů a dalších umělců. Náklady na projekt jsou odhadovány na 4 až 10 mil. Kč, to je poměrně velký rozptyl a blíže skutečnosti bude spíše horní odhad. Každopádně by se nemělo stát něco podobného jako u chystané rekonstrukce ZŠ Mašov, kdy se náklady na realizaci mezi studií (dle které se zastupitelé rozhodovali) a projektem liší téměř dvojnásobně!
Turnov by měl nejen stavět nové objekty, ale náležitě se starat i o ty stávající, v centru města to platí dvojnásob. Dalším příkladem je bývalé kino na Trávnicích, které je sice v soukromých rukou, ale snad se začíná rýsovat dohoda s městem, která by jeho neutěšený stav změnila. Nedovedu si představit, že za mnoho milionů bude realizována přístavba divadla a naproti bude chátrající objekt.

Mgr. DAVID PEŠEK, jednatel Kulturního centra Turnov
„Turnovské dílo“ je myšlenka, kterou nosím v hlavě již téměř dva roky. Na začátku byl povzdech několika turnovských výtvarníků nad tím, že zde není galerie… Turnov je velice příjemným místem pro život a i v oblasti kulturního života je skvěle vybavené. Má moderní kulturní centrum, letní kino, divadlo, které nám může každý závidět. Jediné, co kulturnímu životu v Turnově chybí, je skutečně městská galerie, jejímž základním posláním je umožňovat různými formami jedinečný a nenahraditelný kontakt veřejnosti s originálním uměleckým dílem z oblasti výtvarného umění. Pro tento druh živého umění plní srovnatelnou funkci jako koncertní síň pro hudbu nebo jako divadlo pro interpretaci dramatických děl či literatury.
Nedávno zastupitelé města odhlasovali vznik strategického dokumentu „Plán rozvoje cestovního ruchu“, kde se mj. píše, že Turnov je nejen „srdce Českého ráje“, ale také „město drahého kamene a šperku“. Tím mně vnukli nápad na vytvoření místa, kde by se současná tvář tohoto tradičního uměleckého řemesla našeho kraje mohla uceleně prezentovat nejen návštěvníkům, ale též (a možná především!) jeho obyvatelům. A spojit myšlenku „Zlaté uličky“ a výtvarné galerie v jeden celek. Navázat na výjimečný historický počin Turnovského díla a zachránit navíc zajímavý stavební celek v samotném centru města pak bylo jen otázkou času.
Na úplném začátku bylo největším úkolem získat pro projekt podporu zdejších výtvarníků, nejen šperkařů a kamenářů. Po mnoha hodinách rozhovorů se nakonec podařilo přesvědčit snad téměř všechny, se kterými jsme mluvili. Tato setkání mě naplňují optimismem, že v dohledné době může vzniknout výjimečné místo, které turistům představí turnovské kamenářství a šperkařství v jeho aktuální podobě a obyvatelům města při nákupech či díky výstavám ještě více zpříjemní život v Turnově.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.