PASÁŽ RADNICE V PROVOZU UŽ V TURISTICKÉ SEZONĚ 2023?

0

Turnovská zlatá ulička. Konečně nějaká forma pěší zóny se zázemím pro řemeslníky, a třeba časem i nějaká kavárna a příjemné místo v centru města pro odpočinek. V každém případě by bylo žádoucí, aby dobře vypadala nejen čelní strana domů vedle radnice na náměstí, ale i jejich zadní trakt. Tzv. pasáž pod radnicí je již roky zavřená pro velmi špatný technický stav. Původně byla plánována její rekonstrukce, po detailním stavebním průzkumu bylo ale rozhodnuto, že levnější variantou bude zbourání a nová výstavba. Předpokládané náklady jsou ve výši 15 mil. Kč.

„Jedná se o dlouhodobě připravovanou stavbu, která byla v prioritách zastupitelů v tomto funkčním období. Stav tohoto objektu v těsné blízkosti radnice a uprostřed městské památkové zóny je veřejností oprávněně dlouhodobě kritizován,“ uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke. Radní i zastupitelé města souhlasili s vypsáním výběrového řízení na dodavatele stavby. Ta by mohla být zahájena již v příštím roce na jaře a nová pasáž by tak mohla veřejnosti sloužit již v hlavní turistické sezoně 2023.

V pasáži by mělo vzniknout zázemí radnice, budou zde jednotlivé nájemní celky pro řemeslníky, kteří budou návštěvníkům přibližovat svůj um – své dílny by tu měli mít šperkaři, brusiči a další mistři uměleckého řemesla. Zejména v hlavní sezoně by to měl být jeden z nových turistických magnetů regionu. V patře se uvažuje o zřízení městské galerie, nebo bude i tento prostor možno využít k pronájmu.

Vstup do pasáže je pod podatelnou radnice v ul. A. Dvořáka, průchod pasáží bude nasměrován až k Elektru Helia a do Markovy ulice, jejíž rekonstrukce je také ve fázi přípravy. Celý zadní trakt domů na náměstí dostane nový rozměr, nebude to tady již vypadat jako někde na periferii. Na stavbu je vydáno stavební povolení.

(S myšlenkou úpravy pasáže pod radnicí na jakousi turnovskou „Zlatou uličku“, kde by zdejší umělci v sezoně předváděli návštěvníkům svůj um, přišel před lety jednatel Kulturního centra Turnov David Pešek.)

Neutěšený stav současné pasáže…

Zadní trakt domů na turnovském náměstí

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.