VÝJEZDNÍ ZASEDÁNÍ VLÁDY ČR, MINISTR BARTOŠ NA NÁVŠTĚVĚ V TURNOVĚ

0

Ve středu 13. března se uskutečnilo výjezdní zasedání vlády České republiky v Libereckém kraji. V našem regionu uvítal ministra vnitra Víta Rakušana hejtman Martin Půta. Společně projednali s vedením HZS Libereckého kraje výstavbu integrovaného výjezdového centra v Turnově, početní stavy hasičských sborů a investice.

Následovala diskuze se starosty regionu na téma novel zákonů a rozpočtového určení daní a také debata s řediteli základních škol v Libereckém kraji, které se zúčastnil též ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek. V pravé poledne se odehrála návštěva společné služebny české a německé policie v Hrádku nad Nisou. V tomto příhraničním městě proběhlo také setkání ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka se zástupci sousedních regionů v Polsku a v Německu. Ráno ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek stihl zavítat do Mimoně do tamního gymnázia. V Turnově si prohlédl Střední zdravotnickou školu ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Program pokračoval odpoledne v Jablonci nad Nisou, kde se uskutečnilo společné jednání vlády České republiky a Libereckého a Královéhradeckého kraje s tématy, jako jsou dálnice do Hradce Králové a zlepšení silnice do Ústí nad Labem, modernizace železničního spojení Praha – Mladá Boleslav – Liberec, financování a dostupnost zdravotnictví či financování školství.
Jak zaznělo na podvečerní tiskové konferenci, projednávána byla především dvě témata, a to doprava a školství. Jak uvedl premiér Petr Fiala, v letošním roce dojde k zahájení výstavby dalších úseků dálnic a silnic I. třídy na mnoha místech republiky. Konkrétně zmínil rychlostní komunikaci I/35, jejíž stavbu v Hořicích dopoledne osobně navštívil – v letošním roce bude na I/35 zahájena výstavba na dalších čtyřech úsecích. Co se týká rychlostní železnice, je třeba její výstavbu urychlit, vypracovány jsou studie rychlostního napojení Liberce s Prahou a také Hradce Králové směrem do Polska. Co se týká školství, tak hejtman Půta zdůraznil potřebu větší komunikace mezi vládou a kraji ohledně změny financování středního školství – nejdříve by měla proběhnout debata a až pak by mělo být rozhodnuto o novém systému.
Celou tiskovou konferenci můžete vidět na FB Libereckého kraje. (Foto FB LK)

MINISTR V TURNOVĚ
Se stavem rekonstrukce Střední zdravotnické školy, resp. přístavbou centra odborného vzdělávání (COV), se dopoledne přijel seznámit ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Výstavba začala v květnu loňského roku, dokončeno má být letos v červnu. Slavnostní otevření nových prostor by mělo proběhnout na konci prázdnin. Zdravotnické COV bude jediné v Libereckém kraji. „Získáme nové čtvrté podlaží, kde bude pět odborných učeben – učebna masáží, ošetřovatelství, první pomoci a dvě multimediální učebny. Bude tam také zázemí pro učitele, sociálka a oddechový prostor pro studenty a pracovníky školy. Nově budou díky výtahu všechna patra školy bezbariérová. Na střeše bude fotovoltaika,“ přibližuje nové prostory ředitelka školy Lenka Nováková.

Jak dodává, škola v posledních letech doslova praská ve švech. „Mívali jsme do 200 žáků, teď už jich máme 350 a v letošním roce je takový zájem o studium, že počet žáků ještě vzroste. Máme tady i řadu cizinců – hlavně z Ukrajiny, ale také z Mongolska nebo Moldavska. Rozšíření prostor už bylo opravdu potřeba, museli jsme v poslední době hodně improvizovat, učilo se i v domově mládeže,“ uvedla ředitelka. Co ještě zbývá, je dokončit úpravu venkovního areálu, škola má již zpracovanou studii – upraveny budou cesty, sportovní hřiště, vzniknout by mělo parkoviště pro zaměstnance, případně jedna venkovní třída.

„Ve škole jsme v minulých letech opakovaně přivítali zástupce města, náměstky hejtmana i hejtmana Martina Půtu. Když jsme slavili padesáté výročí školy, tak přijel tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger, nyní tedy po delší době nás navštívil další ministr. Vážíme si toho, myslím, že viděl, že peníze jsme investovali účelně a že bude zachován další rozvoj školy,“ dodala Lenka Nováková. Škola aktuálně vzdělává střední zdravotnický personál v pěti studijních oborech.

Ministra Ivana Bartoše v Turnově doprovázel ekonomický náměstek hejtmana Zbyněk Miklík, který je jako občan Turnova za Piráty i členem městského zastupitelstva.
„Liberecký kraj buduje centra odborného vzdělávání v celém kraji, aktuálně jich je osm, další tři jsou ve výstavbě a jedno v přípravě. Jsem přesvědčen o tom, že turnovská zdravotnická škola si tuto investici plně zaslouží. Zájem o studium na této škole je vysoký, nové prostory výuku posunou na další úroveň. A není to jen o samotné stavbě, ale i o vnitřním vybavení – výpočetní technika, nábytek, moderní učební pomůcky. V neposlední řadě také fotovoltaika na střeše, která by měla snížit energetické náklady. Jsem rád, že jsem s tím mohl pana ministra seznámit. On má tu výhodu, že pochází z Jablonce nad Nisou, takže problematiku kraje zná. Navíc je velmi empatický a vnímavý, na nic si nehraje, žádná neproniknutelná ochranka kolem něho…“ uzavřel Zbyněk Miklík.

Pozn. red.: Rozhovor se starostou Tomášem Hockem, který se zúčastnil jednání s ministrem vnitra a školství a byl přítomen na zasedání vlády ČR, přineseme v samostatném článku.

Lenka Nováková s Ivanem Bartošem

Celkové náklady na úpravu budovy zdravotnické školy jsou ve výši 60 mil. Kč, zhruba polovina byla získána prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj, které vede právě ministr Ivan Bartoš, jako dotace z IROP, zbytek nákladů uhradil Liberecký kraj ze svého rozpočtu.

 

Související články (celkem 9)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.