Na veřejném zasedání turnovského zastupitelstva ve čtvrtek 30. ledna vystoupila ředitelka turnovské Střední zdravotnické školy Lenka Nováková, která upozornila na neudržitelný stav ve škole, kde se tísní více studentů, než prostory unesou. Navíc se blíží přijímací řízení a o školu je opět velký zájem, což může velmi těšit, ale přináší to až neřešitelné starosti.
„Dlouhodobě se snažím vypořádat s nedostačujícími prostorami v malé budově. Škola postavená v 80. letech má pouze osm velkých učeben, ale v současné době 13 tříd ve čtyřech ročnících, tj. zhruba 300 žáků. Vyučujeme i v prostorách domova mládeže, kde jsme vybudovali několik menších odborných učeben. Učíme doslova kde se dá, ale ani to už nestačí. Navíc vím, že při možném naplnění školy od podzimu ještě dvě třídy přibudou a mohli bychom mít celkem 15 tříd a kolem 350 žáků,“ uvádí ředitelka.
Turnovská „zdravotka“ aktuálně poskytuje vzdělání v pěti oborech: praktická sestra, ošetřovatel, sociální činnost, zdravotnické lyceum a masér ve zdravotnictví. Poslední dva jmenované obory jsou unikátní – v Libereckém kraji je jiná škola nevyučuje. „Oblíbenost školy je velmi významná, například v roce 2019 a 2017 jsme byli nejoblíbenější státní školou v kraji z pohledu žáků a absolventů,“ dodává Nováková.
Škola je zásadní z pohledu turnovských zdravotnických a sociálních zařízení. V Turnově je nemocnice, domov důchodců, další sociální zařízení, buduje se Alzheimer centrum, nový Fokus, komunitní centrum Slunce všem, plánuje se výhledově nový pavilon v nemocnici. A všude budou potřeba noví pracovníci – kvalifikovaní odborníci. Vzdělání získávají právě v této škole.
Zatím bezvýsledně dopadlo hledání náhradních prostor pro výuku, proto si škola nechala zpracovat architektonickou studii možné přístavby. Konkrétně se jedná zvýšení budovy o jedno patro. Odhad celkových nákladů je 35-40 mil. Kč. Ředitelka by se chtěla ucházet o evropské peníze v dalším projektovém období. Záměr má podporu rady města, Krajské nemocnice Liberec, ale třeba i náměstka hejtmana pro zdravotnictví Libereckého kraje. Při škole by mohlo být vybudováno případně i centrum odborného vzdělávání, jako se to podařilo u střední školy v Alešově ulici.
„Žáci i pedagogičtí pracovníci školy si zaslouží důstojné, moderní a zaměření školy odpovídající vybavení a prostory,“ dodala ředitelka Lenka Nováková.
Na začátku února budou pokračovat jednání vedení školy se zástupci zřizovatele, kterým je Liberecký kraj.
Související články (celkem 9)
- VÝJEZDNÍ ZASEDÁNÍ VLÁDY ČR, MINISTR BARTOŠ NA NÁVŠTĚVĚ V TURNOVĚ
- S JAKÝMI PLÁNY DO NOVÉHO ŠKOLNÍHO ROKU VSTOUPILY TURNOVSKÉ STŘEDNÍ ŠKOLY?
- CENTRUM ODBORNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ PŘI TURNOVSKÉ ZDRAVOTNICKÉ ŠKOLE UTĚŠENĚ ROSTE
- STUDENTI TURNOVSKÉ ZDRAVOTNICKÉ ŠKOLY NASTOUPILI DO „PRVNÍ“ LINIE
- TURNOVSKÁ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA PRASKÁ VE ŠVECH
- STŘEDNÍ ŠKOLY V KRAJI ROZŠIŘUJÍ OBOROVOU NABÍDKU, NOVÝ OBOR NA „HOTELOVCE”, ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA V JILEMNICI
- TITULEM „ŠKOLA ROKU LIBERECKÉHO KRAJE 2011“ SE PYŠNÍ HNED DVĚ ŠKOLY
- MINISTR HEGER V TURNOVĚ: BESEDA SE STUDENTY I NÁZORY NA BUDOUCNOST NEMOCNICE
- OSLAVY 50. VÝROČÍ ZALOŽENÍ STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÉ ŠKOLY V TURNOVĚ ZAHÁJÍ MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ