V ŠESTNÁCTILETÉ KAUZE WALDERODE SE UŽ NAŠINEC POMALU ZTRÁCÍ (POZNÁMKA)

0

Jak vidno, doba dovolených už opravdu skončila. Nejvyšší soud v Brně potvrdil loňský rozsudek Krajského soudu v Liberci. Obec Ždárek by podle něho měla vydat dědičce po hraběti Karlu des Fours Walderode Johanně Kammerlanderové čtvrthektarový lesní pozemek. Ten je rozlohou a cenou sice miniaturní v porovnání se stamilionovým majetkem, o který dědička žádá, už vloni si ale všichni uvědomovali, co všechno nejen pro tento restituční spor, ale i ty další, by mohlo rozhodnutí libereckého soudu znamenat. Proto před rokem turnovská radnice Ždárku přispěla na právníka, aby mohlo být podáno tzv. dovolání k Nejvyššímu soudu.

„Podle Nejvyššího soudu se Walderode za druhé světové války neprovinil proti zájmům Československé republiky. K československému lidu byl naopak velmi loajální,“ citovala agentura ČTK mluvčího soudu Petra Knötiga. Obec Žďárek prý stanovisko Nejvyššího soudu respektuje. Proti jeho verdiktu existuje jediný opravný prostředek, a to je stížnost k Ústavnímu soudu.

Zajímavostí je, že rozsudek Nejvyššího soudu je určující pro nižší soudy i v jiných restitučních kauzách rodu Walderode. Soudní spory nyní probíhají na půdě Okresních soudů v Semilech a Jablonci nad Nisou. Právě semilský soud kauzu již poněkolikáté projednával letos v únoru a opětovně rozhodl, že hruborohozecké panství, které je součástí restituce, dědičce nevydá, protože nebyly podány důkazy o neprovinění se hraběte Walderode proti československému státu v průběhu druhé světové války. Spěje tedy nyní dlouholetá kauza k závěru?

Pochybuji. Jako novinář, který kauzu sleduje od samého počátku, jsem už zažil v tomto restitučním sporu několik obratů. Stále je tu mnoho pochybností, ať už kolem občanství pana hraběte po válce a při jeho opětovném vydání  v roce 1992 nebo v případě jeho členství v nacistických organizacích. Naproti tomu jsou zde i svědectví, že se za války na Hrubém Rohozci nechovali k lidem špatně… Opravdu těžkou soudit. Bude-li ale nakonec majetek dědičce vydán, bude to mít závažné následky pro turnovskou městskou pokladu. Část peněz z prodeje pozemků v průmyslové zóně Vesecko, již dávno a dávno investovaných jinde, bude radnice muset vrátit. Potíže by mohly mít i firmy. „Odhaduji, že tak padesát procent požadovaného majetku vlastní fyzické osoby, čtyřicet právnické a pouze deset procent město Turnov,“ uvedl místostarosta Turnova Jaromír Pekař pro deník MFDnes. Do pokladny by v případě vydání majetku musel sáhnout i stát, protože pozemky pod stavbami se v restitucích nevydávají, ale náhrady za ně platí právě stát. Ztráta majetku fyzických osob v těchto restitučních kauzách nehrozí.

Majetek rodu Walderode byl zkonfiskován na základě Benešových dekretů v roce 1945. Ty se vztahovaly na osoby, které se za války provinily proti našemu státu. O vydání rozsáhlých majetků na Turnovsku a Jablonecku, ke kterým mj. patří i zámek Hrubý Rohozec, pan hrabě požádal po opětovném vydání našeho státního občanství v roce 1992. Karel Des Fours Walderode žil po emigraci v roce 1948 v Rakousku. Po jeho smrti v roce 2002 v restitučním sporu pokračuje dědička majetku Johanna Kammerlanderová.

A přitom k tomuhle všemu vůbec dojít nemuselo. Opakovaně těsně po listopadu 1989 zaznívalo, že majetek zabavený komunistickým režimem by měl být restituován. Myslím, že je správné, aby všechny majetky, tedy i církevní, zabavené po 25. únoru 1948, byly vydány původním vlastníkům. Že na počátku 90. let přišla skupina právníků s průlomovým zákonem, který umožňuje restituce i před datem únorového puče, s tím jsem se nějak dodnes nedokázal smířit. Myslím, že o tom už v oné „polistopadové společenské objednávce“ ani psáno nebylo.
Důsledky prolomení restituční únorové hranice bohužel neseme dodnes a možná, že vše nakonec dopadne tak, že za to všechno také zaplatíme. Veřejnými prostředky z pokladen obcí a státu, samozřejmě. Jak jinak…

Související články (celkem 9)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.