VOLBY 2020 DO ZASTUPITELSTVA KRAJŮ (S ANKETOU ZASTUPITELŮ)

0

Volby do zastupitelstev 13 krajů České republiky a do senátu se uskuteční ve dnech 2. a 3. října 2020. Volby do Senátu se v roce 2020 na Turnovsku nekonají. Voliči v Libereckém kraji budou moci do Zastupitelstva Libereckého kraje vybírat celkem ze 16 stran a hnutí (seřazeno dle abecedy):

ANO 2011
Česká pirátská strana
Česká strana sociálně demokratická
Dělnická strana sociální spravedlnosti
Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT
Komunistická strana Čech a Moravy
Občanská demokratická strana
Pro KRAJinu
ROZUMNÍ – Petr Hannig – za spravedlnost a životní jistoty
Soukromníci a Svobodní
Společně pro Liberecký kraj
Starostové pro Liberecký kraj
Strana pro otevřenou společnost
Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Trikolóra hnutí občanů
Změna pro lidi a pro krajinu

ANKETA TURNOVSKÝCH ZASTUPITELŮ
Otázka zněla: Blíží se říjnové krajské volby. Co považujete z pohledu zastupitele města Turnova za priority směrem k Turnovsku? Co by mělo být v následujícím volebním období prioritou či na jakou oblast by se měl kraj zaměřit?

Mgr. PETRA HOUŠKOVÁ, místostarostka, Nezávislý blok
Společných témat má město Turnov s Libereckým krajem mnoho a myslím si, že se budu s kolegy zastupiteli v prioritách opakovat. Těmi nejzásadnějšími jsou: výstavba silnice S5 na Jičín včetně napojení Semilska, dostavba turnovské nemocnice – urgentní příjem a rozšíření ARO, opravy silnic, rozšíření budovy turnovské zdravotnické školy, budování cyklostezek a další infrastruktury pro cestovní ruch.
Všechna naše očekávání a priority budou ale liché, pokud nebude naplněna má hlavní priorita – otevřená, partnerská komunikace a dobré vztahy mezi městem Turnovem a Libereckým krajem tak, jak je tomu nyní. Pro vedení obce je skvělé, pokud ví, že může kdykoliv zavolat na kraj, domluvit bez problémů a bez prodlev osobní jednání k jakémukoliv tématu v Liberci nebo v Turnově, a co je ještě důležitější – ze strany kraje shledáváme zájem a vstřícnost hledat vhodná řešení. Velmi si současných vztahů s krajem vážíme, protože dobře víme, že v jiných krajích to není běžná praxe!

Ing. TOMÁŠ ROUBIČEK, zastupitel za ANO 2011
Jako zastupitel specializující se na problematiku dopravy bych se ve svém příspěvku rád zaměřil především na tuto oblast.
Je až neuvěřitelné, kolik peněz se v uplynulých letech podařilo sehnat na opravy silnic na Turnovsku. Věřím, že i přes všechny potíže s uzavírkami a dopravními omezeními nakonec každý obyvatel našeho města tyto investice do infrastruktury docení. Nové povrchy vozovek, cyklostezky a upravené chodníky nám už v této chvíli může kdejaké město závidět. Do budoucna bych byl rád, aby se pozornost kraje/města přesunula mimo jiné od velkých budovatelských projektů i k údržbovým pracím. Jsem přesvědčen, že zejména u mostů je možné pravidelnou údržbou prodloužit jejich životnost, zachovat průjezdnost a v neposlední řadě ušetřit nemalé peníze i přírodní zdroje.
Dalšími tématy by měly samozřejmě být modernizace železnice včetně zkrácení cesty do Prahy, zlepšení dopravní obslužnosti našeho města veřejnou dopravou, podpora výstavby cyklostezek a v neposlední řadě dotáhnout průtah R35 Turnovem a dál na Jičín. Zajímavým projektem s podporou Libereckého kraje by mohla být i výstavba tzv. „cyklo věží“ neboli krytých parkovišť pro kola v blízkosti autobusového a vlakového nádraží.

DAVID SCHINDLER, zastupitel za Českou pirátskou stranu
Blíží se další, veřejností ne zrovna navštěvované důležité volby. Těžko říct, jak s naší zemí zamávají následky čínské chřipky a experimenty naší vlády. Priority kraje to může ovlivnit. Pojďme ale do vize budoucnosti bez korony. Trápí nás sucho, eroze, úbytek biodiverzity, doprava, vyloučené lokality, Turow, ekonomické následky po koroně, zdravotnictví, bydlení, digitalizace a mraky dalších. Já se zajímám o životní prostředí a dopravu, to jsou priority pro mě. Sociální oblasti a dalším rozumí víc zase někdo jiný.
Z mého pohledu tedy považuji za důležité, aby kraj bojoval se suchem, vodní a větrnou erozí, úbytkem biodiverzity, komunálním odpadem. Kraj musí především rozumně rozdělovat peníze i mezi ty nejmenší a také být gestorem a pomocníkem k samotné realizaci všech prospěšných programů. Přes vládu a evropskou komisi musí řešit rozšiřování polského dolu Turow hned u našich hranic. No a na ministerstvu dopravy lobbovat za výstavbu moderních železničních spojení s okolními regiony. S tím souvisí i vlna pofidérních „soutěží“ na veřejnou hromadnou dopravu, která tu v posledních letech proběhla po celém kraji. To se prostě nesmí dít. Jsou věci, které kraj může ovlivnit a které ne. Když je ale vedení kraje šikovné, dokáže měnit a navrhovat zákony. To ostatně dokáže i město, příkladem může být naše spolupráce s pirátským poslancem za Liberecký kraj, kdy se podařilo vyjednat výjimku pro Turnov a zachování alespoň ORP, když ne vytvoření okresu. Je toho hodně a sem se nic nevejde, podívejte se proto na náš program na liberecky.pirati.cz a přijďte k volbám. Mějte se fajn.

Mgr. JANA SVOBODOVÁ, místostarostka (nezařazená)
Na Turnovsku je spousta projektů, se kterými může pomoci kraj a výrazně je tak posunout k samotné realizaci. Kraj se jistě postará o rozvoj krajských organizací, které na Turnovsku působí – o modernizaci středních škol, jedná se o nástavbě zdravotnické školy, alespoň částečnou rekonstrukcí by měla projít i střední uměleckoprůmyslová škola. V Muzeu Českého ráje je připraven projekt na opravu dalšího objektu ve Skálově ulici a tím dokončení celkového konceptu muzea. Pro Turnovsko je skoro nejdůležitější zajištění kvalitní zdravotnické péče v naší nemocnici a její postupná modernizace a další rozvoj. Věčným tématem jsou rekonstrukce komunikací 2. a 3. třídy. Důležitá je spolupráce kraje na přípravě realizace silnice S5 z Ohrazenic do Jičína a následné připojení na Semilsko a Jilemnicko. Za pomoci dotací se v Turnově plánuje výstavba moderního střediska integrovaného záchranného systému, kde na jednom místě budou spolupracovat hasičská a zdravotnická záchranná služba společně s naší jednotkou dobrovolných hasičů. S tím je také spojena spolupráce a spolufinancování při vybavení jednotky dobrovolných hasičů. Důležitá je také krajská finanční podpora kulturních a sportovních spolků, jejich akcí i investic, stejně tak i sociálních zařízení. Samostatným tématem jsou dotace pro životní prostředí, díky nimž mohou vznikat zajímavé a velmi užitečné projekty do budoucna, třeba přivedení vody do parku u letního kina. Kraj by mohl výrazně více pomoci při budování infrastruktury pro cyklistiku, páteřní komunikace Greenway Jizera. I nadále je pro region důležitá podpora destinační organizace Sdružení Český ráj, já osobně bych velice uvítala větší podporu Geoparku UNESCO Český ráj. Věřím, že si zvolíme vedení kraje, které bude chtít na Turnovsku nadále spolupracovat a společně ho dále rozvíjet.

Ing. TOMÁŠ ŠPINKA, zastupitel za ODS
Říjnové krajské volby budou předzvěstí parlamentních a komunálních voleb, které je budou v dalších letech následovat. Za nejdůležitější – z pohledu Turnova – v těchto volbách považuji maximálně možné zastoupení Turnovanů v krajském zastupitelstvu. Proto bych si přál, aby naši spoluobčané volili co nejvíce místních tak, aby Turnovští napříč politickým spektrem mohli hájit zájmy našeho města. Všem bych proto doporučil vybírat z kandidátních listin, na kterých budou minimálně čtyři lidé přímo z Turnova. Naše zájmy (ať už jako akcionáře KLN, infrastruktura, investice atd.) nejlépe ochrání tito lidé. Spoléhat se na pomoc někoho jiného z blízkého i vzdáleného okolí není v tomto případě rozumné řešení. Podpora místních, tedy kroužkování, s faktorem relativně nízké volební účastí (v roce 2016 – 36 %) dává velkou naději na větší počet mandátů pro Turnov.
Prioritou do tohoto volebního období by mělo být nastavení nového akcionářského stavu mezi krajem, městem a KNL. Dále by se mělo jednat o opravy krajských silnic, sociální oblast a další. Nějaká forma podpory by měla být v případě dalších problémů s nákazou covid-19.
Doufám, že nás bude aktuální situace v ČR co nejméně limitovat a my si užijeme klidný podzim a plnohodnotnou zimu. To také přeji všem čtenářům. Voličům pak přeji „šťastnou“ ruku při výběru svých turnovských zástupců…

RNDr. JOSEF UCHYTIL, zastupitel za PROTO
Turnova se na krajské úrovni týká hned několik velkých témat. Ta zcela nejzásadnější si Turnov vysloužil coby významný dopravní uzel. Turnov odnepaměti trpí svým strategickým umístěním. „Díky“ němu projíždějí přes naše krásné náměstí kamiony.
S radostí sleduji, jak postupuje realizace stavby kapacitní silnice S5 / E35. V příštích letech by měla být dokončena část z Hradce Králové do Úlibic. Zájmem Turnova je, aby část Úlibice – Turnov ideálně začala v Turnově. Díky němu bude možné dostat se od Liberce i od Prahy směrem na Jičín (i Semily) mimo turnovské vnitřní komunikace. Samotná realizace se rozhodně netýká příštího volebního období, nicméně právě v něm bude důležité za tento postup bojovat a lobbovat.
Druhé „dopravní“ téma je téma železniční – i v tomto ohledu je na stole zefektivnění a zrychlení, tentokrát na trase Liberec – Praha. Bohužel aktuální studie Turnov vynechávají. A právě to je opět úkol pro krajské zastupitele z Turnova, aby nedopustili vedení železničního koridoru zcela mimo Turnov.
Jsme v libereckém kraji na žebříčku kvality života (dle společnosti Deloitte) nejvýše. Pro udržení tohoto prvenství bude v dalších letech důležité nezapomenout na žádnou oblast – kultura, sport, ale i životní prostředí. Kraj v minulosti podporoval programy na retenci vody v krajině, i díky tomu máme v turnovském parku za letním kinem vlastní potůček. Věřím, že i nadále budou opatření pro zadržení vody v krajině krajem podporována, to je totiž téma přesahující všechna volební období. Díky nim bude moci Turnov zůstat srdcem skutečného Českého ráje.

Související články (celkem 11)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.