CHODIT K VOLBÁM, I KDYŽ NEMUSÍME?

0

Za vlády předchozího režimu byla účast při volbách dobrovolně povinná. Pokud jste nešli, měli jste minimálně černý puntík u uličního výboru, u domovního důvěrníka, ba i v zaměstnání. Nepřijít k volbám dvakrát za sebou, to už vyžadovalo notnou odvahu. A taky nemít děti, které by chtěly studovat. Ještě štěstí, že jsme tu komedii s jednotnou kandidátkou do sněmovny museli absolvovat jen každý pátý rok.

Komunální volby neexistovaly – předseda MNV či ONV byl jmenován stranickými orgány shora. Ani do obsazení KNV (krajských národních výborů) jsme neměli co mluvit – pokud jsme ovšem nezastávali v partaji nějakou významnou funkci. A volba prezidenta? To byla přece óbrkomedie!

Po změně poměrů máme svobodné volby, k nim ale chodí jen menší část občanů či obyvatel. Trefně ten rozdíl vyjádřil Petr Pithart: „Občané“ – myšleno lidé občansky uvědomělí, aktivní, vědomí si nejen svých občanských a politických práv, ale také povinností. Ostatní – ti zůstávají „obyvatelstvem“.

Předchozích krajských voleb se v Libereckém kraji zúčastnila v roce 2016 jen něco víc než třetina voličů. To znamená, že dvě třetiny oprávněných voličů zůstaly jen obyvatelstvem, kterému je jedno, kdo ovlivňuje kvalitu a způsob života v našem regionu. Chápu, že řadu lidí zklamaly některé předchozí omyly a poklesky ve vyšších úrovních státní správy i samosprávy. Ale my si říkáme, že důvěru v politiku a společnost můžeme získat, jen pokud využijeme možnosti podílet se, spoluutvářet a ovlivňovat ji.

Ve snaze pozitivně působit na volební účast při krajských volbách jsme se – s kamarády ze spolku RADOSTI – rozhodli uspořádat besedu „VOLBY – oKRAJovávěc?“ (pozn.: má to být opravdu jedno slovo?) Přemýšleli jsme, koho k besedě pozvat, aby nebyl už jednoznačně politicky orientován, ale aby nám poradil, zda a proč jít k volbám, či jak si vybírat ze široké nabídky volebních stran. Naše volba padla na nezávislého senátora Pavla Fischera. Ten naše pozvání přijal.

Veřejná beseda se senátorem Pavlem Fischerem na uvedené téma se bude konat ve středu 16. září od 18.00 hod. ve velkém sále turnovské Střelnice. Večer bude moderovat Petr Vizina, známý z různých panelových diskuzí a z večerů O literatuře. Vstup je volný, z besedy bude přenášen videostream na internet.
A aby toho nebylo málo, vyzvali jsme 37 obcí z turnovského správního území k účasti na jakési soutěži ve volební účasti: Z obcí, které se zúčastní, bude oceněna jednak ta s nejvyšší volební účastí, a pak ta, u níž se volební účast oproti volbám v roce 2016 nejvíce zlepší.

Protože se nám podařilo kladně ovlivnit účast při turnovských komunálních volbách 2018 pořádáním Turnovské volbiéry, doufáme, že i tato akce prospěje našemu regionu. Mohli bychom mít nejen kvalitní krajské zastoupení, ale i uspokojení z toho, že je u nás více „občanů“ než „obyvatel“.
Slavomír Říman, RADOSTI, z. s.

Související články (celkem 11)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.