CÍLEM NOVÉ KOALICE NA KRAJI JE STABILNÍ VLÁDA NA DALŠÍ FUNKČNÍ OBDOBÍ

0

Jak na úterní (6. října) tiskové konferenci řekl staronový hejtman Libereckého kraje Martin Půta, je rád, že po několika jednáních dospěli Starostové pro Liberecký kraj spolu s Piráty a ODS k dohodě a budou moci vytvořit novou koaliční vládu. „Pro mě to byla preferovaná varianta od začátku. Ptají se mě lidé, proč jsme nechtěli pokračovat s hnutím ANO, když jsme si spolupráci s nimi v končící radě a zastupitelstvu pochvalovali. Za čtyři roky se hodně věcí změnilo, nyní tu máme vládu s podporou KSČM a je tu snaha o centralizaci řízení života v naší zemi. Krajské volby i vznikající koalice v Libereckém kraji jsou signálem, že je tu hodně lidí, kteří to takto nevidí,“ uvedl Martin Půta.

Dan Ramzer, Martin Půta a Zbyněk Miklík

Oba zástupci budoucích koaličních partnerů – Dan Ramzer z ODS a Zbyněk Miklík z Pirátů poděkovali za vstřícná a rychlá jednání i velkorysou nabídku od Starostů na složení krajské rady v poměru pět zástupců Starostů a po dvou ODS a Piráti. Budoucí partneři se také poměrně rychle dohodli na rozdělení resortů.

Starostové podle předběžné dohody získají post hejtmana pro Martina Půtu a budou mít také statutárního náměstka hejtmana. Dále potom resort dopravy, kde pravděpodobně zasedne současný radní Jan Sviták, ve funkci radní pro kulturu cestovní ruch a památkovou péči by měla pokračovat Květa Vinklátová. Starostům připadne i sociální oblast a také regionální rozvoj a evropské projekty.

Piráti získají resort ekonomiky, správy majetku, veřejných zakázek a informatiky – tady by se novým radním měl stát Zbyněk Miklík, radním pro resort životního prostředí a zemědělství by měl být druhý z Pirátů v radě Václav Židek.

ODS bude pokračovat v resortu zdravotnictví – radním by se měl stát starosta Jilemnice Vladimír Richter, resort školství, sportu a zaměstnanosti má řídit starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Řešila se také otázka kumulace funkcí, která se týká starostů a uvolněných radních měst a obcí. V této otázce se koaliční partneři dohodli, že v novém období tato kumulace nebude možná. Starosta Frýdlantu Dan Ramzer potvrdil, že on i Vladimír Richter odstoupí z funkcí starostů, nicméně až po schválení rozpočtu na příští rok. „Tady myslím, že je to správné rozhodnutí, radní by svoji práci měli brát jako hlavní, a ne jako přívažek k funkci ve své obci,“ poznamenal Martin Půta.
Ten je také připraven nabídnout Jitce Volfové z hnutí ANO 2011 funkci předsedkyně finančního výboru a jednomu ze zastupitelů za SPD post předsedy kontrolního výboru.

Krajské volby 2020 v Libereckém kraji vyhráli Starostové pro Liberecký kraj. Hlas jim dalo 38,57 procenta voličů, v krajském zastupitelstvu získali 22 mandátů z celkových 45. Druhé skončilo ANO 2011 s 10 mandáty, ODS a Piráti mají po pěti mandátech, SPD získala tři mandáty. Nová koalice má v krajském zastupitelstvu většinu 32 hlasů. Ustavující zasedání nově zvoleného krajského zastupitelstva by se mohlo uskutečnit 27. října v případě, že výsledek voleb nebude zpochybněn u soudu. Jinak potom nejdříve 10. listopadu.

Turnov bude mít v krajském zastupitelstvu poměrně silné zastoupení:
* Tomáš Hocke – Starostové pro Liberecký kraj
* Zbyněk Miklík a Daniela Weissová – Česká pirátská strana
* Jaroslav Knížek a Michal Kříž – ANO 2011

Související články (celkem 11)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.