TURNOVSKÁ ŠPERKÁRNA SE STALA DRUHÝM NOSITELEM CENY ALFRÉDA HABERMANNA, LEGENDY UMĚLECKÉHO KOVÁŘSTVÍ

0

Cenu za mimořádný počin v oblasti kovářské výroby, cenu za propagaci tohoto uměleckého řemesla v podobě bronzové plakety a pamětní diplom převzal v zastoupení Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy Turnov akademický sochař Jan Mastník v posledním srpnovém víkendu u příležitosti 28. ročníku Mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston na hradě Helfštýně. Prvním laureátem prestižní Ceny A. Habermanna se vloni stalo město Lipník nad Bečvou, skutečnost, že druhým nositelem je turnovská uměleckoprůmyslová škola, svědčí o vysoké kvalitě této vzdělávací instituce.

Zejména je to zásluhou výtvarníků a dílenských učitelů, kteří připravovali a připravují budoucí umělecké kováře (ak. soch. Alena Zetová, ak. soch. Jan Mastník, Jaroslav Válek, Pavel Matoušek). Prezentaci v posledních letech zajišťují i další učitelé školy: Jiří Zemín, Naďa Šolcová, Zuzana Janevová, kterým patří poděkování. Úspěch školy je možný i díky podpoře vedení školy, která zajišťovala a zajišťuje propagaci tohoto uměleckého řemesla, jak v České republice, tak i v zahraničí.

Úspěch turnovské školy v 28. ročníku Hefaistonu byl umocněn i vynikající reprezentací žáků a žákyň školy. V kategorii Demonstrované práce získali v mezinárodní konkurenci profesionálních kovářů první místo žáci 3. ročníku uměleckého kovářství Jiří Sameš  a František Bláha za kovanou figurální plastiku „Ve víru tance“. Další ocenění (1. místa) získali žáci Jiří Bartoš a Anežka Úlehlová za vystavené studentské práce v kategorii volné kované plastiky. V kategorii kovolitecké práce skončil druhý Mikoláš Klír s plastikou „ Krysař“ a na 3. místě Martin Chmelař s litou plastikou „ Artista“. V kategorii Zbraně získal ocenění Antonín Sůsa za vystavenou ryteckou  práci „Valkýra“ (sekera) a zvláštní ocenění patří Báře Krejčové za medaili na téma Holocaust. V kategorii šperků byly oceněny práce absolventek školy Kamily Chytilové a Martiny Šefrové.

 

Získaná ocenění a udělení Ceny A. Habermanna umocnil záměr redakce prestižního německého časopisu o uměleckém kovářství Hefaiston, publikovat profilový článek o turnovské uměleckoprůmyslové škole v podzimním vydání.

 

Jiří Mašek

 masj@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.