KRAJSKÉ VOLBY 2020 ON-LINE

0

(Aktualizováno) Volby do zastupitelstev 13 krajů České republiky se konaly ve dnech 2. a 3. října 2020. V sobotu 3. října se volební místnosti uzavřely ve 14.00 hodin. Podle Zdeňka Hovorky ze správního odboru turnovské radnice, který za průběh voleb v regionu Turnovska odpovídá, proběhlo vše v pořádku, žádná z volebních komisí nemusela v průběhu voleb řešit nějaký závažný problém.

Voliči v Libereckém kraji rozhodují o rozdělení 45 mandátů zastupitelů kraje. Letos jsme v Libereckém kraji mohli vybírat celkem ze 16 stran a hnutí.

Sobota 3. října, 21.25 hodin:

Konečné výsledky za Turnov:
Ve městě jednoznačně vyhráli Starostové pro Liberecký kraj se ziskem 38,47 %, druhé Ano 2011 získalo 14,51 %, třetí Piráti získali 13,64 %, čtvrtá ODS 10,12 %. Společná kandidátka KDU-ČSL a TOP 09 získala 8,06 %, nikdo další nepřekročil pětiprocentní hranici. Volební účast byla 46,06 %.

V Libereckém kraji zvítězili Starostové Pro Liberecký kraj se ziskem 38,57 %, druhé Ano 2011 získalo 17,85 %, třetí Piráti získali 9,86 %, čtvrtá ODS 8,59 %, poslední nad hranicí pěti procent je SPD – 6,09 %. Volební účast byla 40,41 %.
Ve 45členném krajském zastupitelstvu budou mít Starostové pro LK celkem 22 mandátů (+4 oproti minulým volbám), Ano 2011 – 9 mandátů (+1), Česká pirátská strana 5 mandátů (+5), ODS 5 mandátů (+1), SDP 3 mandáty.

Česká republika:
ANO 2011 – 22,54 %, ODS + TOP 09 – 21,21 %, Stan a Zelení 14,84 %, Piráti 13,57 %, SPD 6,19 %, ČSSD 5,86 % a KSČM 5,49 %. Volební účast byla 37,94 % (sečteno 99,99 %).

Sobota 3. října, 20.50 hodin:
Máme tu první hodnocení zástupců Turnova v jednotlivých stranách:

Zbyněk Miklík – Piráti: V první řadě patří velké poděkování voličům, v Turnově jsme potvrdili volební výsledek v komunálních volbách, na kraji jdeme z nuly mandátů na pět, což jsme si stanovili předem, že budeme brát jako úspěch. O povolební spolupráci – vyloučili jsme koalici s Ano a SPD, v nabízející se trojkoalici preferujeme jen dvojkoalici – Piráti a Starostové, povolební vyjednávání ale vede vítěz voleb. Z pohledu Turnova nás může těšit, že v krajském zastupitelstvu bude kromě mě ještě Daniela Weissová.

Jiří Klápště – společná kandidátka KDU-ČSL a TOP 09: Zůstali jsme před branami krajského zastupitelstva, což je mně samozřejmě líto, protože jsme tam chtěli prosazovat mj. i ekologická témata, která mě jsou na CHKO blízká. Když odhlédnu od kraje, tak můžeme být spokojeni s výsledkem v Turnově, kde jsme v některých okrscích získali až kolem 10 %, což je výborný potenciál pro komunální volby, který chceme zúročit.

Lukáš Bělohradský – ODS: Zaznamenali jsme oproti minulým volbám lepší výsledek na kraji i v Turnově, za což všem voličům děkuji, je to dobrý výsledek pro komunální volby. Co se týká budoucí koalice na kraji, koalici sestavuje vítěz voleb, my jsme samozřejmě k jednáním připraveni.

Jaroslav Knížek – ANO 2011: Na místě je poděkovat našim voličům, získali jsme o mandát víc oproti minulým volbám. Do jaké míry budeme úspěšní při vzniku krajské koalice, to bude záviset na dalších jednáních, ke kterým jsme připraveni. Z pohledu Turnova budeme mít na kraji o jednoho zástupce víc, za naše hnutí kromě mě i Michala Kříže, dva zástupce Pirátů – Zbyňka Miklíka a Danielu Weissovou a za starosty Tomáše Hockeho, to je myslím pozitivní informace.

Sobota 3. října, 19.55 hodin:
STAROSTA TURNOVA: ODCHOD NA KRAJ NEPLÁNUJI
„Především bych chtěl poděkovat všem občanům Turnovska, kteří k volbám přišli. Pro Starosty pro Liberecký kraj volby dopadly nad očekávání. Že v některých okrscích Turnova budeme mít 45 % hlasů, tak to se přiznám, to jsem vůbec nečekal a ještě jednou děkuji,“ komentoval výsledek voleb starosta Turnova Tomáš Hocke. Jak dodal, voliči starostům vystavili vysvědčení za práci v uplynulém období a nyní bude na vedení kraje, aby zde i nadále byla zpětná vazba k voličům, protože Starostové pro LK jsou ziskem téměř 40 % hlasů v podstatě vítězem republikových krajských voleb, což s sebou nese velkou míru odpovědnosti. I starosta Turnova stejně jako hejtman M. Půta preferuje vznik koalice s ODS a Piráty. „Trochu je mně líto, že se do krajského zastupitelstva nedostala ČSSD a ani společná kandidátka KDU-ČSL a TOP 09, která je mně myšlenkově blízká, navíc v pozici lídra zde byl velký důraz na ekologii, což je i pro mě zásadní téma,“ doplnil starosta.
A vyjádřil se i k otázce, na níž chce odpověď slyšet valná většina občanů Turnova. „Nikdy neříkej nikdy, ale opravdu neplánuji, že bych opustil Turnov a stal se radním kraje. Svoji účast v krajském zastupitelstvu beru také především z pozice Turnova, který by měl mít, dle mého, odpovídající zastoupení ve vedení Libereckého kraje,“ uzavřel Tomáš Hocke.

Sobota 3. října, 18.30 hodin:
Starostové pro Liberecký kraj drtivě vyhráli letošní krajské volby. Lídr Martin Půta bude tak již potřetí hejtmanem. Podle jeho prvního vyjádření preferuje koalici s ODS a Piráty. „Starostové pro Liberecký kraj jsou silný tým lidí, kteří pracují ve svých obcích a městech a jsou za nimi vidět výsledky. Když se dají tito lidé dohromady, tak je vidět, že jsme v kraji schopní dlouhodobě porážet vládní strany,“ vysvětlil volební úspěch současný hejtman.

Sobota 3. října, 18.05 hodin:
Těsně před 18. hodinou zbývalo v Turnově sečíst jeden okrsek.
Ve městě jednoznačně vyhráli Starostové pro Liberecký kraj se ziskem 38,47 %, druhé Ano 2011 získalo 14,51 %, třetí Piráti získali 13,64 %, čtvrtá ODS 10,12 %. Společná kandidátka KDU-ČSL a TOP 09 získala 8,06 %, nikdo další nepřekročil pětiprocentní hranici.

V Libereckém kraji při sečtení 98,98 % okrsků jednoznačně zvítězili Starostové Pro Liberecký kraj se ziskem 38,41 %, druhé Ano 2011 získalo 17,92 %, třetí Piráti získali 9,90 %, čtvrtá ODS 8,64 %, poslední nad hranicí pěti procent je SPD – 6,09 %.

Související články (celkem 11)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.