KOALIČNÍ SMLOUVU DNES PODEPSALI ZÁSTUPCI TŘÍ SPOLUPRACUJÍCÍCH STRAN

0

Liberecký kraj má novou koalici na další čtyři roky. Z krajských voleb, které se uskutečnily 2. a 3. října, po vyjednáváních vzešla koalice Starostů pro Liberecký kraj, České pirátské strany a Občanské demokratické strany. Ve středu 28. října zástupci těchto politických stran a hnutí podepsali koaliční smlouvu pro volební období Zastupitelstva Libereckého kraje 2020-2024.

„Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Složení koalice odráží naši představu o spolupráci, respektuje rozhodnutí voličů v krajských volbách a je postaveno na podobném vnímání problémů kraje a jejich řešení. Koaliční partneři se shodli na tom, že první úprava programového prohlášení bude projednána do konce března 2021 a bude vycházet ze skutečnosti a dopadů pandemie koronaviru COVID-19 do rozpočtu kraje na rok 2021. Čekají nás čtyři roky společné práce pro kraj. Přeji si, aby to byly čtyři roky, ve kterých dostojíme Masarykovým slovům: Svět stál a stojí na práci, ne na náladě, svět udržuje se jen prací, a to prací drobnou, prací stálou,“ uvedl zástupce vítězné strany v kraji a současný hejtman Martin Půta.

Setkání po podpisu koaliční smlouvy

„Jsme rádi, že se podařilo uzavřít tuto koalici. Pevně věřím, že bude také tak úspěšná, jako byla ta předchozí, ve které byla ODS rovněž zastoupena, i když již nyní víme, že nás nečekají lehké časy,“ řekl lídr ODS a předseda zastupitelského klubu v Libereckém kraji Dan Ramzer.

„Svými podpisy jsme uzavřeli společnou koaliční smlouvu, jsme za to rádi a těšíme se na spolupráci. Máme před sebou řadu společných úkolů. Zmíním v dnešní nelehké době jeden z nich. Chtěl bych zavést systém sdružených nákupů kraje. Věřím, že nám to přinese úspory v provozních nákladech. Uděláme vše pro to, aby se nám podařilo splnit maximum cílů programového prohlášení,“ sdělil Zbyněk Miklík, lídr Pirátů v Libereckém kraji.

Koaliční smlouva má šest stran a je rozdělena na dvanáct článků, které se věnují rozměrům spolupráce a také složení devítičlenné Rady Libereckého kraje. Pět členů rady bude mít vítězná strana Starostové pro Liberecký kraj. Po dvou členech bude mít jak Občanská demokratická strana, tak hnutí Česká pirátská strana. Podle smlouvy koalice navrhuje, aby hejtmanem Libereckého kraje byl Martin Půta, který tak obhájí tento post. Statutárním náměstkem hejtmana pro resort dopravy by měl být Jan Sviták. Náměstkem hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu by se měla stát Květa Vinklátová. U náměstka hejtmana pro resort sociálních věcí je navrženo jméno stávajícího radního Petra Tulpy. Členem rady kraje pro hospodářský a regionální rozvoj, evropské projekty, územní plánování a rozvoj venkova by měl být Jiří Ulvr. Místo náměstka hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky by měl zastávat Zbyněk Miklík. Členem rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství by měl být Václav Židek. Náměstkem hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost by dle znění koaliční smlouvy měl být Dan Ramzer a Vladimír Richter by měl jako člen rady zastat resort zdravotnictví. Čtyři stávající radní tak budou v práci krajského radního Libereckého kraje dále pokračovat.

Nové vedení kraje dnes uctilo i svátek republiky

Na koaliční smlouvu navazuje programové prohlášení, které vymezuje základní programový rámec pro činnost Rady Libereckého kraje v letech 2020-2024.

V krajských volbách se ziskem 38,57 % zvítězili Starostové pro Liberecký kraj. Získali 22 mandátů v Zastupitelstvu Libereckého kraje, čímž si o čtyři mandáty polepšili. Druhé místo patří hnutí ANO 2011, jež získalo 17,85 %, tedy 10 zastupitelských mandátů, což je o jeden víc, než mělo dosud. Třetí příčku vybojovala Česká pirátská strana s 9,86 %, a to jí vyneslo pět mandátů. Stejný počet křesel v zastupitelstvu získala i Občanská demokratická strana, pro niž hlasovalo 8,59 % voličů. Posledním hnutím, které překonalo pětiprocentní hranici a získalo 6,09 %, tedy tři mandáty, je Svoboda a přímá demokracie. Volební účast v Libereckém kraji dosáhla 40,41 %.

Andrea Fulková, oddělení tiskové a vnějších vztahů Krajského úřadu LK

Související články (celkem 11)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.