KRAJSKÉ VOLBY 2020

0

Volby do zastupitelstev 13 krajů České republiky a do Senátu se uskuteční ve dnech 2. a 3. října 2020. Volby do Senátu se v roce 2020 na Turnovsku nekonají.

Voliči v krajských volbách mohou hlasovat přímo ve volební místnosti podle příslušného obvodu, a to v pátek 2. října od 14.00 do 22.00 hodin a v sobotu 3. října od 8.00 do 14.00 hodin. Hlasovat lze i s voličským průkazem, se kterým můžete navštívit jakýkoli z 587 okrsků v Libereckém kraji. Voličský průkaz dostanete na příslušném úřadě podle místa svého bydliště do 30. září.

Volič v krajských volbách volí vždy jen jednu politickou stranu či hnutí, udělit může na zvolené kandidátce až čtyři preferenční hlasy (známé a populární „kroužkování“ kandidátů). Strany a hnutí se v krajských volbách ucházejí dohromady o 45 mandátů. Přesně tolik je členů krajského zastupitelstva. V tom končícím mělo Turnovsko čtyři zástupce – Hanu Maierovou a Tomáše Hockeho (Starostové pro Liberecký kraj), Michala Kříže z ANO 2011 a Tomáše Hudce z ČSSD.
Už při minulých krajských volbách byla snížena procentní hranice u preferenčních hlasů z 10 % na 5 %, takže „zakroužkovaní“ kandidáti mají větší šanci přeskočit třeba i lídra strany. To je i dobrá zpráva pro voliče, kteří kroužkováním mohou více než kdy jindy ovlivnit stranami na kandidátce dané pořadí!

Podle Zdeňka Hovorky, vedoucího správního odboru turnovské radnice, nedošlo v našem obvodu k výrazným změnám, co se týká sídla volebních místností. Voliči tedy půjdou tam, kde jsou zvyklí z minulých voleb. „Pouze v Mašově, kde probíhá rekonstrukce základní školy, jsme volební místo museli přesunout na náves do hasičské zbrojnice,“ uvádí Hovorka.

Vzhledem k epidemii koronaviru jsou zde i novinky v možnosti hlasování:

Protože se několik tisíc lidí nachází v Česku v karanténě, mohou osoby, které budou mít v době voleb nařízenou karanténu nebo izolaci kvůli prevenci šíření nákazy nemoci covid-19, využít hlasování na vybraném jednom místě v každém okrese přímo z auta ve středu 30. září. V okrese Semily je toto místo na adrese: Semily, parkoviště u Sportovního centra, ul. 3. května 327. Otevřeno bude v době od 7.00 do 15.00 hodin.
Ministerstvo vnitra radí, aby si voliči s sebou k urně vzali rozhodnutí hygieny nebo potvrzení lékaře. Karanténu či izolaci lze také doložit eNeschopenkou, SMS zprávou či telefonátem od hygieniků i zprávou z odběrového zařízení o pozitivním testu, protože to samo o sobě znamená, že by člověk měl být v izolaci.
Dopravní policista voliče-řidiče navede k vjezdu do areálu volebního stanoviště, které bude označené speciálními cedulemi včetně provozní doby a s pokyny pro řidiče. Při prvním zastavení se volič přihlásí u volební komise složené z vojáků a zapisovatele, kterým předloží občanský průkaz a na vyžádání také potvrzení o karanténě. Pro ověření totožnosti si bude muset řidič v autě před komisí na okamžik sundat roušku.
Pracovníci si poté poznačí, že řidič odvolil, a vydají mu obálku a hlasovací lístky. Volič si poté popojede na osamocené místo a vyplní lístky, které pak při posledním zastavení vhodí do urny.
Po celou dobu volič nevystupuje z auta, s komisí komunikuje pouze skrz otevřené okénko a s výjimkou chvíle pro potvrzení totožnosti má nasazenou roušku.

Voliči v karanténě či izolaci mohou využít také služeb speciálních komisí s přenosnou urnou. Zájemci si ji ovšem musí do čtvrtečních 20.00 hodin objednat telefonicky na speciálně zřízeném čísle krajského úřadu. Komise k nim pak dorazí ve dnech voleb.
Zájemci o tuto službu v Libereckém kraji mohou k objednání využít tel. číslo 485 226 351.

Voliči v Libereckém kraji budou letos moci vybírat celkem ze 16 stran a hnutí (seřazeno dle abecedy):
ANO 2011
Česká pirátská strana
Česká strana sociálně demokratická
Dělnická strana sociální spravedlnosti
Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT
Komunistická strana Čech a Moravy
Občanská demokratická strana
Pro KRAJinu
ROZUMNÍ – Petr Hannig – za spravedlnost a životní jistoty
Soukromníci a Svobodní
Společně pro Liberecký kraj
Starostové pro Liberecký kraj
Strana pro otevřenou společnost
Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Trikolóra hnutí občanů
Změna pro lidi a pro krajinu

Přehled lídrů některých stran s přihlédnutím na kandidáty z Turnovska:

* ANO 2011 do voleb jako lídr vede Jitka Volfová, náměstkyně hejtmana z České Lípy, do 10. místa jsou dva turnovští zastupitelé – Jaroslav Knížek a Michal Kříž. Na kandidátce najdete ještě dva další obyvatele Turnovska.
* Českou pirátskou stranu vede jako lídr turnovský radní Zbyněk Miklík, na 5. místě je turnovská zastupitelka Daniela Weissová. Na kandidátce je šest dalších občanů z Turnovska.
* Česká strana sociálně demokratická. Lídrem je Josef Jadrný, starosta obce Janův Důl, na 4. místě je krajský zastupitel Tomáš Hudec z Turnova, na kandidátce jsou ještě čtyři obyvatelé Turnovska.
* Komunistická strana Čech a Moravy – lídrem je Stanislav Mackovík z Pertoltic pod Ralskem, na 10. místě je Alena Svobodová z Turnova, na kandidátce jsou ještě dva lidé z Turnovska.
* Občanská demokratická strana. Lídrem je starosta Frýdlantu v Čechách Dan Ramzer, na 9. místě je turnovský zastupitel Tomáš Špinka, na kandidátce jsou ještě čtyři obyvatelé Turnovska.
* Pro KRAJinu. Lídrem je Josef Šedlbauer z Liberce, na 10. místě je Anna Hudská z Klokočí, na kandidátce najdete ještě dva občany Turnovska.
* Společně pro Liberecký kraj, kandidátka KDU-ČSL a TOP 09. Lídrem je Jiří Klápště z Turnova. Na 9. místě je Jan Veber z Turnova. Na kandidátce najdete dalších sedm lidí z Turnovska.
* Starostové pro Liberecký kraj – lídrem je hejtman Martin Půta, na 5. místě je turnovský starosta Tomáš Hocke. Na kandidátce jsou ještě další čtyři starostové z Turnovska.
* Svoboda a přímá demokracie (SPD). Kandidátku vede Michal Švarc z Jablonce nad Nisou. Na kandidátce jsou dva občané Turnovska.
* Soukromníky a Svobodné vede jako lídr Otto Jarolímek z Turnova, na kandidátce je ještě pět dalších lidé z Turnova.
* Trikolóra hnutí občanů. V čele kandidátky je Tomáš Rakouš z Jablonce nad Nisou, na kandidátce jsou dva občané Turnovska.

Kompletní přehled stran a kandidátů najdete na www.volby.cz.

Související články (celkem 11)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.