HASIČI V DALIMĚŘICÍCH BUDOU SLAVIT

0

V sobotu 4. května oslaví Sbor dobrovolných hasičů z Daliměřic 120. výročí svého založení. Akce začíná ve 14.00 hodin v prostoru před zdejší hasičskou zbrojnicí. K poslechu hraje dechovka Turnovanka, vystoupí mažoretky, proběhne ukázka z práce mladých hasičů, diváci uvidí stříhání havarovaného vozidla a záchranu osob ad. Živá hudba k tanci a poslechu hraje od 16.30 hodin.

Hasičský sbor byl na konci 19. století v tehdy samostatných Daliměřicích založen z popudu starosty Františka Salmana. V roce 1903 byla založena ženská hasičská jednotka, o dva roky později hasiči žádají o přidělení místa na stavbu zbrojnice. V kronice sboru se lze dočíst o útrapách první světové války, o budování nového státu, pro zdejší hasiče musel být zajímavý rok 1931, kdy dostávají novou stříkačku a současně zakládají v hostinci U Luků divadlo. Sbor prošel v utlumené podobě i nacistickou okupací, kdy byla veškerá spolková činnost zakázána, nevyhnuly se mu ani změny po roce 1948.

n201304291850_vakci_88_013_dalimV roce 1972 byl založen městský požární útvar, daliměřičtí hasiči byli ustanoveni výjezdovou skupinou jako záloha profesionálů. V roce 1979 začala stavba nynější hasičské zbrojnice v Hruborohozecké ulici (dokončena byla v roce 1983), která slouží dodnes nejen jako zázemí hasičů, ale i jako místo pro pořádání různých kulturních akcí a setkání.
Na snímku s historickou zástavou jsou (zleva): Ladislav Cibulka, v současnosti nejstarší žijící člen sboru, Josef Ulrich, starosta sboru a hospodář Jaroslav Šikola.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.