JAK TEN ČAS LETÍ ANEB TURNOVSKÝ DRAHOKAM JIŽ PO DVACÁTÉ ŠESTÉ!

0

V únoru roku 1996 se parta loutkářů ze souboru Na Židli rozhodla uspořádat loutkářskou přehlídku a navázat tak na přehlídku Turnovský drahokam. Loutkářská přehlídka Turnovský drahokam vznikla v roce 1983 jako neformální setkání loutkářů. Pořadatelem byl loutkářský soubor Na Židli vedený Janou Hrazdirovou a JKP Turnov (Jednotný klub pracujících – tehdejší kulturní zařízení). Za různých podmínek proběhlo do roku 1987 pět ročníků. Poté následovala dlouhá, osmiletá pauza.

Obnovený jednodenní šestý ročník vznikl „na koleně“ bez jakýchkoliv dotací celý v režii LS Na Židli. Sál zdarma poskytla Správa CHKO Český ráj. Vyzdobili jsme výkladní skříně některých obchodů loutkami. Loutkářky napekly slané a sladké pečivo pro účinkující. Nechali jsme vytisknout a vylepit plakáty a pak už jsme jen netrpělivě čekali na diváky.
Přišlo jich tolik, že jsme museli jedno představení přidávat. Na přehlídku se přišel podívat i Václav Feštr, tehdy vedoucí KC Střelnice, a nabídl pro rok následující městské divadlo. Nabídku jsme přijali, a tak se další ročníky konají vždy v divadle.
Jak ten čas letí… a my letošním ročníkem zahajujeme ročník jednadvacátý. To nasvědčuje tomu, že se divákům, souborům i porotě na turnovské přehlídce líbí a Turnovský drahokam se stává prestižní přehlídkou Libereckého kraje a Českého ráje. Proto přehlídku finančně podporují Ministerstvo kultury České republiky, Liberecký kraj i město Turnov, za což jim patří velký dík.
Postupem let byl mezi loutkáři o účast na přehlídce, ač nesoutěžní, velký zájem. S novým státoprávním uspořádáním a vznikem nových krajů, a po dohodě s Artamou – Nipos Praha a Impulsem Hradec Králové, byl drahokam povýšen na krajskou přehlídku s postupem na národní přehlídku Loutkářská Chrudim. Přehlídku hodnotí odborná a dětská porota. Ta uděluje putovní cenu dětského diváka Turnovský drahokam pohádce, která se dětem líbila nejvíce. Děti se mohou zúčastnit soutěže „O pilného diváka“, kde soutěží o marionetu kašpárka a další hodnotné ceny.
Petr Záruba, LS Na Židli

XXVI. TURNOVSKÝ DRAHOKAM
Regionální loutkářská přehlídka pro Liberecký kraj a Český ráj. Pořádá: Loutkářský soubor Na Židli Turnov za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Libereckého kraje a města Turnov.

Městské divadlo Turnov 18. – 20. března

Pátek 18. března
8.30 a 10.00 TŘI PRASÁTKA  A  VLK (soubor Na Židli, Turnov)

Sobota 19. března
 9.00 Slavnostní zahájení, BALÍME, VLAK (Šíro, Lázně Bělohrad), PROČ ŠEL SMETÁK K HOLIČI (Radka Grohová, Lázně Bělohrad)
11.00 VÁNOČNÍ POHLAZENÍ (Divadlo na kliku, Liberec)
13.00 DON ŠAJN (Stemil, ZUŠ Hradec Králové)
14.30 PAPÍR, PAPÍR, PAPÍR; NEVHODNÁ POHÁDKA (obě soubor Překvapený štrůdl, ZUŠ Chlumec n. C.)
16.00 V JEDNOM LESE V JEDNOM DOMKU (Vozichet Jablonec n. N.)
17.30 POMLUVY Dr. WATSONA (Bažantova loutk. družina, Poniklá)

Neděle 20. března
9,00 POHÁDKA Z LUCERNY (Turnovské divadelní studio)
11.00 ŠLY ŽÍŽALY K MOŘI (Miss Blechy, Jaroměř), TŘI PRASÁTKA A VLK (Blechy, Jaroměř)
13.00 TŘI POHÁDKY SE ZVÍŘÁTKY (Smolički, Slovenija)
14.00 A PAK SE TO STALO (Čmukaři, Turnov)
15.00 COPAK ČÁPY ASI TRÁPÍ? (Divadýlko Matýsek, N. Bor)
SLAVNOSTNÍ ZAKONČENÍ, předání cen dětské soutěže o pilného diváka, vyhlášení držitele putovní ceny Turnovský drahokam, vyhlášení výsledků, hodnocení odborné poroty.

Po dobu celé přehlídky bude probíhat soutěž pro pilné diváky o marionetu Kašpárka a další skvělé ceny! Dětské vstupenky jsou slosovatelné při každém představení o drobné ceny.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.