NOVÁ KNIHOVNA BUDE STÁT VE SKÁLOVĚ ULICI, OTÁZKA ZNÍ: KDY?

0

Vloni na podzim byly veřejnosti představeny tři studie možné podoby budoucí knihovny ve Skálově ulici (ZDE). Odborná komise z nich poté vybrala práci Ateliéru A69 – architekti s. r. o. Ta podle rozhodnutí komise nejlépe propojuje architekturu s myšlenkou otevřenosti prostor pro širokou veřejnost a funkčností knihovny, resp. komunitního centra v duchu 21. století. Studie ateliéru A69 využívá velice zajímavě motivy z Českého ráje, dále vhodně pracuje s plátnem kina a venkovním prostorem. Vnitřní uspořádání budovy je velice vzdušné a funkčně vychází z otevřených prostor evropských knihoven severského typu. A našli bychom tu i několik společných rysů s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci, která by v této oblasti mohla být vzorem.

Vítězný návrh Ateliéru A69

To také potvrdil na prosincovém zasedání zastupitelstva ředitel knihovny Jaroslav Kříž. „Věřím, že tato budova by Turnovu přinesla nejen velmi moderní a vhodné prostory, ale také architektonický skvost, na který by se lidé jezdili dívat z daleka. Byl by to také nejkrásnější dárek turnovské knihovně k jejímu nadcházejícímu 200. výročí,“ uvedl Jaroslav Kříž.
Ten současně odmítl návrh knihovnu umístit do dostavby Střelnice podle návrhu arch. Šímy (tento návrh byl publikován dodatečně – ZDE, orgány města ho ale neprojednávaly). Společné prostory s kulturním centrem by podle Kříže oběma organizacím moc nepomohly, spíše provoz ztížily. Pozemek mezi letním kinem a Domem Na Sboře ve Skálově ulici je podle ředitele knihovny ideální, potřeba parkování by měla být řešena rozšířením parkovacích stání za Novou radnicí. „Podle našich zjištění do současné knihovny pěšky dochází kolem 70 procent klientů, navíc na podvečerní a večerní akce je již Skálova ulice volná, takže návštěvníci budou moci zaparkovat zde,“ doplnil Kříž.
Zastupitel Zbyněk Miklík přesto zdůraznil, že podle něho by bylo lepší knihovnu situovat na Střelnici, která by takto byla více využita. Ten potom jako jediný hlasoval proti, jinak 24 přítomných zastupitelů odsouhlasilo umístění nové knihovny do Skálovy ulice dle návrhu Ateliéru A69, jeden zastupitel se hlasování zdržel.

Zastupitelé města současně uložili odboru správy majetku uzavřít smlouvu na projektové práce s Ateliérem A69, což obnáší částku 1,9 mil. Kč. Investiční náklady na stavbu dle vítězné studie byly vyčísleny na 50,079 mil. Kč bez DPH. Vzhledem k nutným demolicím (konstrukce plátna, rodinný dům, stávající základové konstrukce) a přípojkám inženýrských sítí jsou zatím náklady předběžně vyčísleny na zhruba 60-65 mil. Kč včetně DPH. V rámci přípravy bude projekt rovněž konzultován s Kulturním centrem Turnov, především s ohledem na provoz letního kina.

Zatím je předpokladem získání stavebního povolení v roce 2021. V rámci střednědobého výhledu rozpočtu města je se stavbou nové knihovny počítáno v letech 2022-2023. Také je možné, že v novém programovacím období EU po roce 2023 budou k dispozici i finanční prostředky na výstavbu knihoven…

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.