BYL UČINĚN PODSTATNÝ KROK KE STAVBĚ NOVÉ TURNOVSKÉ KNIHOVNY

1

Zhruba padesát zájemců našlo vpodvečer ve středu 30. října cestu do pobočky knihovny na turnovském nádraží. Byly zde představeny tři studie možné budoucí podoby městské knihovny, která by měla stát ve Skálově ulici. Své návrhy zde představili zástupci tří architektonických kanceláří: Ing. arch. Václav Hájek ve spolupráci Ing. arch. Lenkou Reslovou z Turnova, pražský ateliér A69 architekti s. r.o. a domácí Profes projekt.

Setkání v knihovně na nádraží

Ředitel knihovny se zástupci jednotlivých architektonických kanceláří

Jak úvodem setkání řekl starosta Tomáš Hocke, město se dlouhodobě snaží najít nejvhodnější podobu nové knihovny. Vypsání uzavřené architektonické soutěže pro přímo oslovené ateliéry je jednou z cest, jak se dobrat žádoucího výsledku. Starosta zároveň ocenil práci všech tří zúčastněných ateliérů, protože finanční částka ze strany města pro jednotlivé účastníky soutěže nebyla vysoká.
Podle ředitele turnovské knihovny Jaroslava Kříže je úsilí o nové knihovní prostory několikaleté, stávající budova v Jeronýmově ulici potřebám této instituce nevyhovuje. Kromě toho, že není bezbariérová, neumožňuje ani pořádání větších kulturních akcí, také neumožňuje vystavení celého knižního fondu, což je dnes trendem a nemůže ani plnit funkci komunitního centra, kterou moderní knihovny 21. století plní.

VARIANTA 1
Autoři: Ing. arch. Václav Hájek ve spolupráci Ing. arch. Lenkou Reslovou. Svůj návrh pojali jako stavbu umístěnou v zeleni a navazující na blízký park. Zadní stěna knihovny je současně promítacím plátnem letního kina. Objekt nabízí samostatné oddělení pro děti a dospělé, společenskou část i studovny. Jak autoři zdůraznili, stavba ukončuje uliční část kolem kavárny a Domem Na Sboře.

Čelní strana do Skálovy ulice

Řez objektem

Interiér

VARIANTA 2

Pohled ze Skálovy ulice

Autoři: A69 architekti s. r. o. Pražský ateliér se může pochlubit velmi zajímavými realizacemi napříč celou Českou republikou. Do studie turnovské knihovny architekti přenesli výjevy z krajiny Českého ráje – skály, skalní průchody (známá Myší díra na Hruboskalsku), vyhlídky i stinná zákoutí. Využili také prvek prohnutí „plátna“ letního kina – z jeho druhé strany nabízejí výhledy na město a do krajiny s knihou v ruce, horní vyhlídkovou terasu a samozřejmě vše další, co moderní knihovna potřebuje. Zaujme i prosklený průchod, který sem ze skalních měst přenesli.

Celkový pohled na objekt s prvkem prohnutí

 

 

VARIANTA 3
Autoři: Profes projekt Turnov. Řešení spočívá v zakomponování stavby do okolní zeleně, i zde se objevuje využití promítacího plátna jako zadní stěny budovy, knihovna má centrální recepci, přednáškový sál i zastřešený venkovní prostor. Celek velmi vhodně zapadá do Skálovy ulice.

Pohled ze Skálovy ulice

Nadhled ve směru ze Skálovy ulice

Všechny tři návrhy posoudí odborná komise, která by do zhruba dvou týdnů měla vynést verdikt o pro Turnov nejlepší variantě. Potom přijdou na řadu zastupitelé města, kteří by o podobě nové turnovské knihovny měli rozhodnout do konce letošního roku.

Odborná komise, která by měla vyhodnotit nejlepší variantu řešení nové knihovny:
Lukáš Bělohradský – zastupitel, předseda kontrolního výboru
PhDr. Helena Gajdušková – emeritní ředitelka knihovny ve Vsetíně
Ing. arch. Martin Hilpert – architekt města Semily
Ing. arch. acad. arch. Jiří Klokočka – architekt a urbanista, pedagog na TUL
Mgr. Blanka Konvalinková – ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci
Eva Kordová – radní a knihovnice
Mgr. et Mgr. Jaroslav Kříž – ředitel knihovny
Ing. arch. Vladimír Kučera – městský architekt Turnova
Ing. arch. Ivo Louda – architekt, pracovník Fakulty umění a architektury TUL
Ing. Zbyněk Miklík – radní města
Ing. arch. Miloš Mlejnek – architekt
PhDr. Vít Richter – ředitel Knihovnického institutu při Národní knihovně ČR
Ing. arch. Boris Šonský – architekt
RNDr. Josef Uchytil – radní a předseda kulturní komise

Historie dnešní Městské knihovny Antonína Marka v Turnově se začala psát 27. prosince 1820, kdy páter Antonín Marek sepsal nadšené „Prowolánj k pánům wlastencům města Turnowa“. V něm vyzývá turnovské rodáky, aby po příkladu jiných měst založili čtenářskou společnost.
V roce 2020 by tedy zdejší knihovně opravdu velmi slušelo zahájení prací na jejím novém sídle…

(Pozn. red.: Ilustrační snímky jednotlivých variant byly pořízeny z promítacího plátna.)

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

1 komentář

  1. Velmi mne potěšilo jednoznačné rozhodnutí odborné komise, která vybrala ze tří návrhů ten, který odpovídá i mým představám o „zdokonalení“ vzhledu Skálovy ulice. Myslím, že po rekonstrukci budovy býv. sirotčince a s touto novou knihovnou má zamýšlené rozšíření turnovské památkové zóny teprve ten správný smysl. Takováto knihovna se může stát jedním z center kulturního života města (i jeho okolí, k němuž, spolu s řadou čtenářů MKAM, patřím).
    Byl bych rád, kdyby i další čtenáři přišli na prosincové veřejné zasedání zastupitelstva města podpořit další a rychlejší vývoj v letité „kauze“ nové budovy Městské knihovny Antonína Marka. Bylo by krásné ke DVOUSTÉMU výročí jejího založení položit ve Skálovce alespoň základní kámen k jejímu novému stánku.

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.