NOVÁ KNIHOVNA V TURNOVĚ? VZNIKNE NA POZEMKU U LETNÍHO KINA?

0

„V posledních letech jsme se soustředili hlavně na Střelnici, abychom ji dostavěli a kulturní dům zprovoznili, nyní nastal čas, zamyslet se nad budoucností dalších kulturních zařízení ve městě,“ uvedla starostka Turnova Hana Maierová. Podle ní v současné době není na pořadu dne zrušení kina v budově v Žižkově ulici. Kino má dobrou návštěvnost, vzhledem k počtu obyvatel města patří k nejnavštěvovanějším v zemi. Co však bude potřeba v nejbližší době řešit, je knihovna.

„Turnovská knihovna v Jeronýmově ulici má pro své aktivity již dlouhodobě nevyhovující objekt. Není bezbariérová, odstranit tento hendikep bez dramatické přestavby prakticky nelze. Další problém je, že pro některé aktivity je již velmi těsná,“ shrnula starostka. Proto si radní nechali od odborníků na knihovnictví a od pracovníků stávající knihovny předložit možnosti dalšího postupu.

Před časem se diskutovalo, že by se na knihovnu proměnila budova kina. To nyní není aktuální, odborníci navíc připomínají fakt, že knihovna by měla být umístěna více v centru města a v rozumné vzdálenosti od vzdělávacích zařízení. „Přemýšleli jsme o vhodném pozemku, zatím se jeví jako nejlepší prostor ve Skálově ulici mezi letním kinem a Markovým domem, kde sídlí Ochranovský sbor Jednoty bratrské. Za promítací vysokou stěnou letního kina je nyní malý domek pro správce, tohle místo by bylo z mnoha důvodů ideální pro novou knihovnu,“ řekla Hana Maierová.

 

Zastupitelstvo města schválilo doplnění podnětu na změnu stávajícího územního plánu, a to převést tuto celou plochu do kategorie veřejných staveb. Při projednání změny, které bude trvat minimálně rok, se zjistí, zda je zde tento záměr možný realizovat. „Je to třeba brát jako vizi do budoucna, zcela jistě se nová knihovna nezačne stavět v následujících dvou třech letech, i když si myslím, že alespoň rámcová studie využití tohoto místa by v nejbližší době vzniknout měla,“ dodala starostka.

 

Další objekt, o kterém se diskutuje, je budova prvního stupně základní školy v Alešově ulici u nádraží (první stupeň patří k ZŠ ve Skálově ulici). Zde se dlouhodobě hovoří o možnosti střešní nástavby, kde by mohly být školní družiny a učebny, v přízemí by potom mohlo být více místa na rozšíření pobočky knihovny, své kroužky by zde mohla mít i Žlutá ponora (středisko pro volný čas), mohly by zde být učebny základní umělecké školy. Na základě zadání rady města se uskutečnilo prověření této možnosti, jeví se však jednodušší a levnější jednoduchá přístavba. V nejbliší době by měla vzniknout studie úpravy objektu.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.