OTEVŘENÍ NOVÉ KNIHOVNY NA ZAČÁTKU ROKU 2025? VŠECHNO TOMU NASVĚDČUJE

0

Dvě desetiletí se v Turnově intenzivně hovoří o potřebě nové knihovny, protože ta stávající z mnoha důvodů nevyhovuje. Především je to její bariérovost, a pak také omezený prostor pro doprovodné akce, což v poslední době alespoň částečně nahrazuje knihovna na nádraží. Moderní knihovna 21. století ale už dávno není jen o půjčování knih, je to komunitní a diskuzní centrum, zázemí pro nové formy komunikace, ale třeba i otevřený prostor pro relaxaci a vstřebávání nových poznatků. A tohle všechno vrchovatě naplňuje projekt nové knihovny ve Skálově ulici v sousedství letního kina.

Za ty roky už tady bylo poměrně hodně nápadů, kam novou knihovnu umístit. Mohla být součástí Kulturního centra Střelnice, mohla se přestěhovat do bývalého Bia Ráj v bývalých kasárnách, na jehož místě nyní vyrůstá bytový dům, byl zde také projekt společného sídla se Žlutou ponorkou v Husově ulici. Současný projekt ale nejlépe reflektuje potřebu komunitního centra, a navíc i jeho navržená podoba akceptuje okolní výjimečnou krajinu Českého ráje a ideálně zapadá do veřejného prostoru. Nový objekt knihovny bude bezesporu magnetem pro ctitele moderní současné architektury, která jde v souladu se svým okolím.

A podle všeho se Turnovští nové knihovny opravdu dočkají. Jak uvedl starosta Tomáš Hocke, město obdrželo příslib dotace z programu IROP ve výši 68 mil. Kč a nyní už se čeká pouze na administrativní potvrzení. Podle původního rozpočtu by stavba měla přijít na zhruba 105 mil. Kč, je ale třeba počítat s asi 25procentním navýšením stavebních prací. Konečná cena bude odvislá od výběrového řízení. Město žádá o další dotace, je tedy možné, že zejména od Libereckého kraje ještě nějaké peníze přijdou. „Stavbu bychom chtěli financovat z vlastních prostředků, případně z kontokorentního úvěru. Práce budou rozděleny do dvou let,“ doplnil starosta.

Podle časového plánu nyní město vypíše výběrové řízení na zhotovení stavební dokumentace a následně poté i na dodavatele stavby. Podle nejsmělejší vize by vlastní stavba mohla začít už v červenci příštího roku. Stavební část by poté měla být dokončena v srpnu 2024 a k vlastnímu otevření nové knihovny by pak došlo na počátku roku 2025. Radnice bude ještě žádat o dotaci na vnitřní vybavení. Stávající budovu v Jeronýmově ulici by město chtělo primárně využít pro svoje potřeby, o prodeji se zatím neuvažuje.

„Vypadá to všechno neuvěřitelně nadějně, ale raději ještě počkám na oficiální papír, kde to bude tzv. černé na bílém. Město Turnov by opravdu mělo obdržet 68 milionů Kč na výstavbu budovy pro knihovnu. Jednalo by se tak o jeden z největších dotačních úspěchů pro naše město. Mnohokrát děkuji celému týmu, který zpracovával dotační žádost a také za naprosto skvělou spolupráci s architektem Prokopem Tomáškem. Náš sen je zase o něco blíže. Děkujeme všem za podporu!“
Jaroslav Kříž, ředitel Městské knihovny Antonína Marka v Turnově

„Projekt turnovské knihovny jsem mohl sledovat v různých fázích rozpracovanosti. A byl jsem z něj čím dál tím víc nadšenější. Je pro mě příkladem chytré knihovny. Ne proto, že by byla plná chytrých technologií, to už se dnes předpokládá samo sebou. Ale že chytře vstupuje do veřejného prostoru, kterému má sloužit. Je tedy dokladem toho, že Turnov má chytré knihovníky, protože jsou to především oni, kdo si musí tuto nejdůležitější podobu knihovnické práce uvědomovat a trvat na ni. Už za ně chci Turnovu blahopřát – a doufám, spolu s turnovskými občany, že projekt bude brzy realizován.“
Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny v Brně

Související články (celkem 3)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.