DIVIZNÍ FK PŘEPEŘE BUDE 4. SRPNA V RTW ARENĚ HOSTIT PRAŽSKOU SPARTU!

0

To není titulek z aprílového vydání TvA, ale nevšední realita všedního dne. Jak zajisté nejenom sportovní veřejnost eviduje, po pěnčínském zázraku, v němž tamní Sokol tehdy spanilou jízdou vylétl z okresního přeboru až do krajského, aby následně do Turnova vrátil divizní soutěž, tu máme další neuvěřitelný příběh novodobé historie regionálního fotbalu. Změnil se pouze aktér, a tím je v roce 2013 založený FK Přepeře.

Klub, jehož barvami jsou žlutá a černá, má v čele prezidenta–zakladatele Michala Kupku, jenž se opírá především o své místopředsedy – spoluzakladatele Vladislava Býma a Miroslava Kvapila. Toto hnací soukolí přepeřského motoru se nezastavilo pět let a za sebou má už pět postupů.

Po odtržení od SK Mírová p. Koz. odstartovala cesta z fotbalového pralesa ze stadionu v Semilech pod hlavičkou Semil B. Vykročení na postupovou kaskádu bylo cele v režii kádru kolem M. Kupky, jemuž úspěšně sekundovali hráči jako Císař, Cimbál, Kvapil, Kubáček a další. Postup z okresní soutěže do okresního přeboru byl jenom pouhou formalitou. Tým střelecky tažený především Martínkem a Peškarem posílili také Pěnička a Feri. Krajská I. B třída si vyžádala další posílení, takže přicházejí kvalitní hráči jako Juraj Hrmo či Martin Abraham. Do hry pak vstupují už i brankář Koudelka, stopeři Nesvadba s Vokáčkem, kanonýr Ježek nebo špílmachři Bína a Vlach. Dlužno tedy dodat, že trenér Jan Bednář má v neustálém doplňování a zkvalitňování kádru od vedení klubu opravdu velkou podporu. Krajský přebor už v přepeřském dresu hraje plejáda nových fotbalistů, jako třeba zkušený Josef Petřík, Řeháček, Horáček, Novotný, Vrabec a jiní.

Šatny a zázemí stadionu jsou před dokončením

V semilském azylu strávili Přepeřští tři roky, aby po postupu do krajských soutěží posléze přešli do Turnova, kde si podle slov členů výboru své fungování dle dohod s Městskou sportovní s. r. o. a vedením FK velice pochvalují. Avšak už dávno předtím se začalo řešit vlastní hřiště, které se rozhodně nerodilo lehce. „Variant padlo hned několik, a tou nejžhavější ze všech prověřovaných byly asi Příšovice. Ovšem představitelé této obce neměli tehdy zájem,“ vzpomíná V. Bým.

Ze všeho pak logicky vzešel nápad na svatostánek přímo v Přepeřích. Tady už byli mnohem vstřícnější a rozeběhla se jednání o realizaci na pozemcích územním plánem k tomu určených, resp. na do té doby neutěšený prostor mezi tratí a novější bytovou zástavbou. „Ze všeho nejdřív jsme museli připravit projekt a scelit parcely, a taky vyřídit veškerá nutná povolení, což byl běh na dlouhou trať, nehledě na komplikace, které vzešly z tehdy ne zrovna přátelských občanských aktivit. Leccos se muselo předělat a znovu absolvovat kolotoč všemožných potvrzení, což se nám jako investorovi dost prodražilo,“ připomíná druhý místopředseda M. Kvapil.

Ten má v FK Přepeře na starost především sportovní stránku, takže jako vedoucí mužstva byl u jeho dalších postupů z obou krajských tříd, a teď i z té nejvyšší. Postupem času však Přepeřští museli plnit také své povinnosti k libereckému fotbalovému svazu, vyplývající ze soutěžního řádu, konkrétně rozjezd mládeže. Pro působení v krajském přeboru má klub vedle tří mužstev dospělých i tři týmy mládežnické – mladší a starší přípravku a juniorky, hrající v Semilech jičínský žákovský přebor. O mladší přípravku se spolu s V. Býmem stará hvězda turnovských Wild Women Franziska Pradella, o starší pak hráči A-týmu Ježek a Nesvadba. „Začali jsme trénovat vloni na víceúčelovém hřišťátku v centru obce a letos jsme se už naostro zapojili do mistrovských soutěží semilského okresu, kde nás potěšilo nejenom pár výher, ale především výkonnostní růst našeho potěru, který by měl být základním kamenem naší budoucnosti,“ je spokojen místopředseda V. Bým.

Zejména on měl radost také z úspěchu přepeřské rezervy, kde vedle koučinku občas vypomůže ještě hráčsky. Vítězství v Poháru OFS Semily – Mitsubishi cupu – se tak bezesporu hodnotit dá, obzvlášť když Přepeřští ve finále po poločase 2:0 „spláchli“ nadupaný Studenec 6:1 dvěma góly Cimbála a po jednom Tokana, Peškara, Martínka a O. Horáka. Není divu, že realizační tým je spokojen s postupem do krajské I. B třídy, kam zamířilo po vysoké výhře nad konkurenčním Studencem a následně zvládnutým duelem se Stružincem.

Zapomenout nesmíme ani na třetí celek, který je v současnosti už raritou, protože klubů se třemi mužstvy dospělých je v ČR jako šafránu. „Jsme rádi, že pod našimi křídly fungují spolu se zkušenými plejery také mladí hráči, takže naše rozvětvená rodina má zastoupení ve všech generacích, těmi nejmenšími počínaje,“ dodává majitel klubu Michal Kupka. To vše samozřejmě něco stojí, a tak se klub vedle hlavního finančního zdroje z jeho firmy RTW Trans spoléhá také na podporu několika dalších sponzorů, jako jsou např. Pivovar Svijany, IT Business, Obaly FINAL či DS Holding. V neposlední řadě má činnost oddílu svou oporu také v Libereckém kraji a firmě Lion sport.

Ale zpátky na budovanou základnu. TvA se dění okolo stavby stadionu poměrně podrobně věnovalo ve všech jejích fázích, takže se jenom posuňme v čase. Vše začalo objektem kabin, který se v současné době dokončuje. Moderní a prostorné interiéry jsou vyvedeny vesměs v klubových barvách a podle funkcionářů FK Přepeře by s realizací celého zázemí ještě před slavnostním otevřením neměl být problém. S tím největším problémem nakonec pomohlo i původně nepřející počasí.

Přepeřský stadion vyrostl „na zelené louce“…

„Samotná hrací plocha nám dala hodně zabrat po všech směrech. Jen přesun zeminy z vyšší poloviny terénu do spodní byl pěkný záhul. Jak je obecně známo, pak se na vyrovnanou plochu musí připravit několik vrstev, z nichž v té nejspodnější se budoval odvodňovací drenážní systém, který jistí hrubý makadam. Hodně dlouho pršelo a půda byla mírnou zimou stále rozměklá, takže se na ni dlouho nedalo vjet těžkou technikou. Museli jsme čekat až na pár těch mrazivých dnů, co letošní zima nabídla. Naštěstí jsme vše stihli včetně položení geotextilie a mohli začít navážet písek. Finální vrstva v poměru tři ku jedné s pískem smíchané půdy pro samotný trávník už je také na svém místě, a dokonce už jsme na začátku června stihli i zasít. Nová tráva potom bude udržována vodou z vlastního vrtu za kabinami,“ přiblížil jednotlivé etapy V. Bým, který má celou realizaci stadionu na triku.

Všichni pak věří, že starou gardu železné Sparty, která trávník v srpnu svými kolíky pokřtí, uvítá hustou sytou zelení. Jak to bude s termínem fungování v mistrovských soutěžích se zatím moc neví, protože nová hrací plocha pro svou kvalitu přece jen vyžaduje své. „Záleží na mnoha okolnostech. Připraveni jsme byli především na možnost postupu do divize, což díky naší nejlepší bilanci ve všech krajích z druhého místa nakonec klaplo. Díky tomu náš kádr posílí čtyři nebo pět hráčů, s nimiž jednáme. I když jdeme do divize, která je naplněním našich ambicí, budeme hledat cestu, jak nový trávník pošetřit, protože přece jenom máme šest družstev,“ říká vždy dopředu hledící prezident Michal Kupka, přepeřský to občan.

Ten spolu se svými pobočníky má teď krom sportovních starostí ještě plnou hlavu slavnostního otevření stadionu, jenž by se měl honosit názvem RTW Arena. Otevření chce výkonný výbor klubu 4. srpna t. r. pojmout opravdu velkolepě. Součástí promoprogramu by měl být mj. i počin Jana Skorkovského, jediného Čecha zapsaného v Guinnessově knize rekordů v kategorii fotbal, který má symbolicky z Kozákova žonglovat s míčem na noze až do Přepeř, kam dorazí chvíli před čestným výkopem zápasu FK Přepeře – AC Sparta 35+!

„Se sparťany nad pětatřicet bude hrát naše áčko, pro béčko vyjednáváme derby s divizním Turnovem a pokusíme se zapojit také ostatní hráče klubu včetně mládeže. Slavnostní den pak uzavře taneční zábava s hudební skupinou Hurwajs z Mimoně, jež pro nás zhudebnila text autora tohoto článku do podoby naší fotbalové hymny, která tu poprvé oficiálně zazní. V rámci příprav horečně pracujeme na tom, aby se všichni, kdož dorazí, cítili v novém areálu jako doma a spolu s námi v příjemné atmosféře prožili zhruba půldenní okamžiky našeho nového historického mezníku,“ přiblížil koordinátor dne „D“ Vladislav Bým.

Podle jeho dalších slov, bude veřejnost v dostatečné míře a včas informována prostřednictvím letáků a plakátů, přičemž se na této kampani bude podílet jako mediální partner nejenom TvA, ale také ostatní regionální média. Takže se nechme překvapit.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.