VLASTÍK 2018 ANEB DOMOV JE MÍSTO V SRDCI

0

Ve čtvrtek 10. a v pátek 11. května se konal jedenáctý ročník regionální vlastivědné soutěže Vlastík 2018. Do nové dekády i Vlastík vstoupil v novém hávu. Z organizačních důvodů se centrem místo Základní školy v Tatobitech stal zdejší kulturní dům, kde všichni zúčastnění spali, jedli a odkud vyráželi plnit úkoly, které si pro ně Vlastík přichystal.

Letos se nám sešlo symbolických jedenáct týmů od Liberce po Mladou Boleslav. Je dobře, že si Vlastík vybudoval pevné místo v kulturním kalendáři spřátelených škol a ty se k nám rok co rok vracejí. Jen pro připomenutí – jedná se o soutěž čtyřčlenných týmů (jeden druhák, třeťák, čtvrťák a páťák), které po dva dny plní různé úkoly z prvouky, přírodovědy a vlastivědy. Mottem soutěže je Domov je místo v srdci, takže všechny úkoly směřují k poznání místa, ve kterém žijeme.

Domácí tým

První den po slavnostním zahájení, které se letos konalo díky krásnému počasí venku u víceúčelového hřiště školy, na děti čekalo první soutěžní klání s názvem Neznámé osoby. Podle indicií musely jednotlivé týmy zjistit, o jakou osobu se jedná. V Malířově zahradě poté proběhla „štafeta vědomostí“, v sále kulturního domu museli soutěžící plnit další úkoly. Cílem odpolední strategické hry bylo postavení mrakodrapu. V nedalekém lese tak během odpoledne vyrostlo jedenáct staveb. Na děti ještě čekala hra „Chcete být nejlepším Vlastíkem?“ inspirovaná známou televizní soutěží. Připraven byl i další večerní program.

Druhý den proběhla závěrečná část vědomostních protokolů a příprava na závěrečný úkol. Letošní ročník se nesl ve znamení „magické osmičky“, takže všechny týmy dostaly za úkol vytvořit plakát k zadanému tématu. Například domácí žáci tvořili plakát k roku 1918 a pro ostatní týmy si připravili i otázky k dané problematice.

Slavnostní vyhlášení výsledků

Vítězem dvoudenního klání se letos stali Vlastíci z Liberce – Husovy ulice, stříbrní skončili Vlastíci z Turnova – Žižkovy ulice a bronzový byl tým z Liberce – Kaplického ulice. Dále se poskládaly školní týmy z Velkých Hamrů, Tatobit, Turnova – ulice 28. října, Mašova, Dobrovice, Železného Brodu, Koberov a Mírové pod Kozákovem – Bělé. Každý účastník obdržel pamětní medaili a glejt. Kromě toho díky vstřícnosti sponzorů – moc jim děkuji a velmi si jejich náklonnosti k celé akci vážíme – ještě každý účastník dostal tašku propagačních materiálů a nějakou tu drobnost.

Poděkování patří obci Tatobity v čele se starostkou Lenkou Malou, Jolaně Mazánkové děkujeme za pamětní medaile a Tomáši Kubíčkovi za poskytnutí nápojů pro děti. Velký podíl na zdaru akce mají všichni pracovníci naší školy, neboť bez jejich pomoci by to určitě nešlo. Poděkování si bezesporu zaslouží i personál Restaurace U Studničků. Děkuji také agentuře Hobit za organizaci a Lence Roštejnské za dva dny, kdy pilně natáčela, aby pro všechny mohla udělat DVD záznam z Vlastíka 2018.
Pavel Vaněk, ředitel Masarykovy ZŠ a MŠ Tatobity, zs.tatobity@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.