TÉMA SCIOŠKOLA V TURNOVĚ: EXKURZE DO JEDNÉ Z PRAŽSKÝCH ŠKOL

0

Ve středu 22. března jsem měla tu čest a stejně jako někteří zastupitelé a další zástupci Turnova jsem mohla zavítat na exkurzi do Scioškoly v Praze 11 – Chodově.  Ze zastupitelů Turnova se exkurze zúčastnili: za školství místostarostka Petra Houšková,  ředitel ZŠ Skálova Michal Loukota, který je i současně členem městského zastupitelstva, dále pak vedoucí odboru školství, kultury a sportu MěÚ Martina Marková a pedagožky – zástupkyně ředitele ZŠ Skálova Iva Vávrová  a inovativní pedagožka této školy Vendula Bičíková.

Ve Scioškole jsme strávili asi dvě hodiny. Atmosféra školy byla velmi poklidná a příjemná, skoro rodinná. Ředitel Jiří Hokeš se nám hned ze začátku věnoval a zodpovídal dotazy (např. jak velký mají učitelský sbor, kolik je zde žáků, jak probíhá přijímací losování apod.) Dozvěděli jsme se mj., že Praha 11 Scioškolu podporuje, že to bere jako přínos obci, a tak zohledňují při přijímacím řízení i spádovost, přestože by nemuseli.

Dále jsme se rozdělili do dvou skupin a postupně navštívili třídy. Zažili jsme suplovanou matematiku v angličtině. Překvapilo mě, jak se žáci 5. a 6. třídy nebojí mluvit anglicky a skoro to vypadalo, že jim ani nepřijde, že probírají zlomky v angličtině. Byli jsme na projektu (čtení, psaní, hudebka) o lidském těle s 1. a 2. ročníkem; 3. a 4. ročník měl projekt o České republice, kde ve skupinách po třech si napsali na flipchartový papír co o naší republice vědí a co by chtěli vědět. Opravdu zazněly moc zajímavé myšlenky. Vztahy mezi dětmi a průvodci (to jsou ve Scioškolách učitelé) byly velice přátelské, založené na vzájemném respektu a důvěře.

Závěr exkurze byl opět věnován dotazům ohledně plnění RVP (Rámcového vzdělávacího programu), vše bylo zodpovězeno a koneckonců vše odpovídá pozitivní zprávě z České školní inspekce, která už byla městu Turnov předložena.

Z návštěvy mám velice dobrý pocit. Děkuji moc, že jsem mohla nasát atmosféru malé komunitní školy a vrátit se do svých studentských let a vzpomínek na pobyt v Dánsku, kde jsem se stejným typem školství setkala už před 20 lety. Bohužel, vývoj školství v ČR jde pomalu a „velkoškoly“ komunitní atmosféru nemohou nabídnout.
SCIO mě opět utvrdilo, že je možné navázat na odkaz Komenského.
Alena Švecová, alenasvec@email.cz

Související články (celkem 3)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.