ZA MILANEM BRUNCLÍKEM

0

V pátek 23. září 2022 nad ránem odešel JUDr. Milan Brunclík. S bolestí v srdci píšu tento nekrolog o příteli, spolužákovi, spolupracovníkovi, čestném člověku, neúnavném vyznavači demokracie, svobody a morálních hodnot života. Zároveň byl milujícím manželem, tátou a těšil se z malého vnoučka a nadané snachy. Byl velmi hrdý na svého syna Milana, vážil si obětavé lásky dalších dvou synů a manželky. Ve své rodině a nejbližších přátelích hledal sílu a naději překonávat bolesti těla i duše v posledním období. Jeho život byl až na ty poslední měsíce plný činorodého zájmu, vždy byl ochoten vyslechnout druhé, pomoci, poradit a svým přátelům by se rozdal. Velmi jej zasáhla nemoc a smrt mladšího bratra, který odešel nedávno.

Milana Brunclíka znám od jeho patnácti let, kdy nás spojila společná léta studií na turnovském gymnáziu. Poté zážitky okupace v roce 1968, osudové okamžiky normalizace, ale také prosté lidské sdílení dalších životních etap. Nepoznala jsem ve svém životě čestnějšího a pravdomluvnějšího člověka. Byl přímý, nebál se říkat někdy i nepříjemnou pravdu, kterou někteří nechtěli, nebo nedokázali přijmout. Byl ale také připraven pochopit chyby a omyly a odpustit. Své silné morální zásady a dobré vlastnosti získal od svých rodičů. Nikdy se nesklonili před žádnou totalitní mocí a stejně tak jejich syn.

Milana jsem znala 55 let a vidím jej stále před sebou s kamerou nebo mikrofonem v ruce. Už v šesti letech chtěl být novinářem. Svou první filmovou kameru dostal od rodičů. Další kameru a mikrofon získal za odměnu v 11 letech, kdy připravil reportáž pro televizní pořad Vlaštovka. A byl to opět Milan, který natočil o rok později světový rekord Ludvíka Daňka v hodu diskem na turnovském stadionu. Měl štěstí na osobnosti jako Karel Mikyska a řadu dalších. Od dětství se také zajímal o rozhlas a pomáhal hlavně v osudovém roce 1968 jako zvukař v turnovském rozhlase po drátě. Zapojil se i do vysílání v Liberci a zde se poprvé setkal s Václavem Havlem. Po střetu s normalizátory skončila na řadu let tato jeho činnost, ale v undergroundu pracoval i nadále. V Milanově bohatém archivu je řada dokumentů z našeho společného studentského života, řada dokumentů natočených tajně a jsou důkazem, jak se žilo v tomto období.

Milan Brunclík stál v čele listopadové revoluce roku 1989 v Turnově. Stal se mluvčím OF a opět začal vysílat v rozhlase. Nejdříve v Turnově a po své rehabilitaci byl povolán zpět do Československého rozhlasu. Získal také místo v Československé televizi a založil v Liberci studio Ještěd. Dále založil v Turnově RTT a pomohl řadě měst k vybudování místních regionálních studií. A to nejen v Čechách, ale i na Moravě.
V roce 1996 získal cenu turnovské kultury, tzv. Turnovskou pecku, právě za Regionální televizi Turnov. Později Bonus TV.

Milan byl po zásluze v roce 2013 zahrnut do prestižního almanachu 99 významných tvůrců rozhlasové historie. O rok později, 17. listopadu 2014, byl oceněn za osobní odvahu v listopadové revoluci. Dále na můj zastupitelský návrh obdržel v roce 2017 z rukou starosty města Cenu obce za dlouhodobou dokumentaci dění na Turnovsku.

Při psaní tohoto nekrologu mně stále více zní v duši tyto myšlenky: Naše doba přes veškerá výše popsaná ocenění nedokázala dostatečně lidsky ocenit toto dlouholeté vysoce profesní úsilí Milana Brunclíka. Bohužel nebylo završeno dostatečným zájmem o jeho televizní dokumentární archiv. A já osobně velmi dobře vím, jak moc jej to trápilo. V poslední době s přibývajícími zdravotními problémy ztrácel sílu a nastoupila rezignace. Teprve čas ukáže, o jak cenné dokumenty jsme jako město Turnov přišli. Pamětníci a hrdinové 20. století pomalu mizí a odcházejí. Ale zůstává tu jejich morální odkaz pro současnou i budoucí generaci. Takový odkaz nám zde zanechává také Milan Brunclík. Rodině, přátelům, a hlavně svému městu Turnovu, které měl tak rád.

Vždy, když jsme se loučili, tak mně pokaždé říkal: „Ahoj Evo, jsme ve spojení, tak nezapomeň…“
Milane, já nezapomenu. A jsme ve spojení…
Eva Kordová

…třídní sraz…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.