DVACÁTÝ OSMÝ ŘÍJEN V TURNOVĚ

0

Pěkný den, vrcholící babí léto s teplotami nad patnáct stupňů, sluníčko, večer se dalo jít jen v lehké mikině či v saku. Letošní 28. říjen byl prostě příjemným dnem. Zhruba pět stovek dospělých s dětmi vyslyšelo v průběhu odpoledne výzvu zdejší radnice, aby přišli výročí vzniku naší republiky oslavit do ulice 28. října. Už sám název ulice k tomu vybízí. Právě skončila její rekonstrukce a důležitá ulice plná veřejných budov se tak začlenila mezi ty opravené v samém centru města, které byly v minulých letech obnoveny díky projektu Čistá Jizera. Někteří vedli polemiky o tom, jestli sem patří či nepatří více zeleně, jestli ta měla nebo neměla ustoupit parkovacím místům, jestli je dost místa na parkování před mateřskou školou. Co je faktem, že ulice je na první pohled opravdu pěkná, až se stromy na jaře zazelenají, bude to jako v Nádražní ulici. A některé věci se, doufejme, dají ještě doladit.

SLAVNOST V ULICI 28. ŘÍJNA
Oprava této ulice byla prioritou turnovských zastupitelů v tomto funkčním období. Ti rozhodli o její celkové rekonstrukci, i když na tento druh stavebních činností není možné získat žádnou dotaci.  Vodohospodářské sdružení Turnov se stalo díky havarijnímu stavu sítí pod povrchem investorem akce. Náklady na stavbu byly 28,5 mil. Kč bez daně, příspěvek města činil 17,5 mil. Kč. Ulice má novou kanalizaci a vodovod, inženýrské sítě, povrchy, zeleň, veřejné osvětlení, lavičky a odpadkové koše. Rekonstrukcí prošly také Mariánské náměstí a Kinského ulice. U nemocnice jsou nové autobusové zastávky, rozšířen byl vjezd do ulice 5. května. Stavbu provedla liberecká firma Integra, která vyhrála výběrové řízení, do kterého se přihlásilo 18 zájemců.

n201310302322_rep_253_013_28rijen

n201310302322_rep_254_013_28rijen

n201310302322_rep_255_013_28rijen

„Vnímám kritiku některých skutečností, někdo by chtěl více prostoru pro parkování vozidel na úkor zeleně, ale já myslím, že rekonstrukce ulice je povedená. Tvořili jsme zde veřejný prostor a snažili se o určitou rovnováhu mezi motoristy a chodci, mezi zelení a parkováním,“ shrnul při slavnostním předání opravené komunikace starosta Turnova Tomáš Hocke.
Předseda Rady sdružení VHS Milan Hejduk připomněl, že v případě této ulice šlo o výjimečnou záležitost, protože v historii VHS Turnov ještě nikdy nebyla realizována tak investičně náročná akce bez dotační podpory. „Máme za sebou rok omezení běžného života, v této ulici jsou mateřská a základní škola, domov důchodců, nemocnice, a proto bych chtěl všem poděkovat za trpělivost. Jsem rád, že se nám celou lokalitu podařilo dotáhnout komplexně do konce, že jsme kromě samotné ulice 28. října opravili i Mariánské náměstí a další přilehlé ulice. Můžeme tedy v klidu zahájit přípravu dalších potřebných akcí ve prospěch rozvoje města,“ doplnil Milan Hejduk. Dále ocenil skutečnost, že byly díky vysoké úrovni dodavatele splněny podmínky zakázky – cena, termín a zejména kvalita provedených prací.

n201310302322_rep_256_013_28rijenPIETNÍ AKT
Asi třicítka lidí našla 28. října vpodvečer cestu k pomníku padlých ve Skálově ulici. Zde se každoročně konají pietní setkání v rámci květnových oslav konce války i říjnových připomenutí výročí vzniku naší republiky. Aktuální 95. výročí vzniku Československa připomněl místostarosta Otakar Špetlík. Zmínil dějinné souvislosti i skutečnost, že pro představitele světových mocností bylo tehdy rozbití Rakouska-Uherska nepředstavitelné. Přesto se to lidem kolem Tomáše Garrigua Masaryka podařilo. „Kvalitní a velké osobnosti, to je to, co právě v této době, této zemi podle mého názoru nejvíce chybí,“ připomněl Špetlík paralely s povolebním dneškem.

SLAVNOSTNÍ VEČER V DIVADLE, PŘEDÁNÍ ČESTNÉHO OBČANSTVÍ
Program oslav 28. října se uzavřel večerním setkáním v divadle. V jeho úvodu se starosta města Tomáš Hocke vrátil do doby otců zakladatelů našeho samostatného státu. „Při čtení životopisu TGM se ptám, jaká silná vůle a odhodlání ho vedly k uskutečnění myšlenky samostatného státu. Bylo mu 64 let, kdy v exilu neúnavně přesvědčoval mocné tehdejší doby, že vznik Československa je dějinnou nutností. Přitom těmito kroky ohrozil svoji rodinu, svoji existenci – byl řádným profesorem Karlovy univerzity – přesto se nebál vystoupit z řady a do rizika jít. Často se dnes hovoří o špatné náladě mezi lidmi, mám pocit, že někteří zapomínají, jak se žilo v desetiletích nesvobody. Naše vnímání se v poslední době omezilo pouze na vlastní život a osobní prospěch. Naše demokracie je stále ještě mladá, došlo k mnoha chybám, je na nás všech, abychom jako Masaryk a legionáři vystoupili z řady a výrazně i třeba menšími činy přispěli k rozvoji naší společnosti. Demokracii můžeme po dlouhých krůčcích léta budovat, ale zničit ji můžeme během několika okamžiků,“ uvedl starosta.

201310302322_rep_257_013_28rijen

Rozhodnutím většiny turnovských zastupitelů bylo letos uděleno čestné občanství města panu Josefu Kunetkovi. Stalo se tak na návrh Turnovské koalice, osadních výborů a občanských sdružení včetně Spolku rodáků a přátel Turnova.
Ve zdůvodnění udělení čestného občanství je uvedeno:
Josef Kunetka se narodil v roce 1931 v Troskovicích v rodině nadlesního a v myslivně prožil celé dětství. Z toho vyplývá jeho celoživotní patriotismus a sounáležitost s Českým rájem.
Od roku 1960 do roku 1973 pracoval v tehdejším národním podniku Brusírny kamenů v Jablonci nad Nisou a pak v Preciose Turnov jako ekonom. Odtud musel z důvodu normalizačních čistek odejít. Až do roku 1990 byl zaměstnán v JZD Rakousky a JZD Mírová jako skladník a zásobovač. Události konce roku 1989 jej vynesly za Občanské fórum do funkce místostarosty a člena rady města, kterou vykonával do roku 1993. Hned po sametové revoluci se pustil s urputností sobě vlastní do odsunu posádky Sovětské armády z města a Turnov se tak stal jedním z prvních míst v republice, odkud okupanti odešli. Od roku 1993 je Josef Kunetka v důchodu, přesto byl v letech 1998 – 2010 zastupitelem města. Kromě jiného byl v té době oddávajícím a před ním bylo uzavřeno více než tisíc sňatků!
Josef Kunetka je ženatý, jeho manželka Božena je dosud rehabilitační pracovnicí. Syn Ivan jde v otcových šlépějích a také se veřejně angažuje. Je městským a krajským zastupitelem.
Pan Kunetka byl celý život aktivní sportovec – volejbalista. Především však občanský aktivista. Nejvýrazněji se věnoval dodnes nedořešené restituční kauze šlechtického rodu Walderode. Angažoval se však i v záležitosti trasování R35 přes Český ráj, vedení odlehčovací komunikace, organizoval petice. Podílel se na zakládání osadních výborů. Je znám jako neúnavný diskutér a organizátor Hyde Parků a kulatých stolů k nejrůznějším tématům, zejména dopravní problematice města i okolí. Několik let byl předsedou Spolku rodáků a přátel Turnova. Po celou dobu jeho aktivního politického života se na něj mohl kdokoliv obrátit se svým problémem a měl jistotu, že bude vyslechnut a jeho problém se začne řešit.

201310302322_rep_258_013_28rijen

Jak při předávání čestného občanství uvedla zastupitelka Martina Pokorná, s panem Kunetkou nelze vždy ve všem souhlasit, přesto je nutné konstatovat, že byl vždy schopen své argumenty obhájit a za svým názorem vždy stál. „Je paličatý, umíněný a zabejčený, ale bez těchto vlastností by to nebyl on,“ shrnula svůj pohled Pokorná.
Také starosta města Tomáš Hocke připomněl občasné jiné úhly pohledu na některé věci. „Pro udělení čestného občanství ale převážila váha občanské angažovanosti, což je při budování občanské společnosti zásadní,“ řekl starosta.

201310302323_rep_259_013_28rijen

Jak Josef Kunetka po udělení čestné občanství uvedl kriticky ke své osobě: „Děkuji všem, kteří mě podpořili. To máte těžké, jsem narozený v Kozorohu a mám náturu Berana,“ říkal s úsměvem ještě na pódiu divadla. Poté v krátkém rozhovoru pro TvA potvrdil, že udělením ocenění je opravdu dojatý, bere jej hlavně jako poctu pro někoho, kdo vždy slyšel a hájil názory a potřeby občanů. „Je to milé, bylo to pro mě překvapení, když jsem se dozvěděl, co se chystá. Co naplat, hodně to souvisí s mým aktuálním podzimem života… Komu bych chtěl hodně poděkovat, je moje manželka, nemá to se mnou lehké…“ Na otázku, jak chce naložit se svým bohatým archivem dokumentů, Kunetka uvedl, že ty zásadní dokumenty, vztahující se například ke kauze Walderode či odsunu sovětské armády, se snaží postupně předávat turnovskému muzeu. (Viz také ZDE.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.