NÁVŠTĚVNÍKŮ V LIBERECKÉM KRAJI UBÝVÁ, KLESÁ ÚROVEŇ SLUŽEB

0

Největší slabinou cestovního ruchu v Libereckém kraji je podle průzkumů úroveň služeb a také chybějící program ve večerních hodinách. Seminář Forum podnikatelů, který uspořádal v polovině května Liberecký kraj, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruch, byl prvním krokem k potřebné a nutné změně. „Je třeba čelit probíhající krizi sortimentem a kvalitou služeb. Není nic platné, že máme krásné památky a přírodu, ale neumíme přitáhnout rekreanty do našeho kraje a pak se o ně postarat,“ uvedla náměstkyně libereckého hejtmana Lidie Vajnerová.

„Dobrou cestou je rozšiřování služeb, nikoli cenové podbízení,“ doplnila s tím, že návštěvníci očekávají komplexní služby – balíčky. Návštěvníků v Libereckém kraji v posledních letech ubývá. Podle Českého statistického úřadu se v kraji loni ubytovalo zhruba 696 tisíc lidí, což bylo o dvě procenta méně než v roce 2007. Ve srovnání s rokem 2000, kdy kraj navštívilo téměř 843 tisíc turistů, je to propad o 18 procent. Výrazně přitom ubývá zejména cizinců. Letošní rok bude kvůli ekonomické krizi zřejmě ještě horší. Podle Asociace hotelů a restaurací ČR hlásí ubytovatelé v prvním čtvrtletí o 25 až 30 procent méně klientů než loni.

Úroveň služeb v kraji je podle náměstkyně hejtmana nevyrovnaná, někde se o návštěvníky starají dobře, jinde je to ostudné. Turisté si také často stěžují na nedostatečné kulturní či společenské vyžití a možnosti zábavy ve večerních hodinách.

 

To ostatně potvrdil i Petr Kratochvíl z agentury CzechTourism. Kraje by podle něho měly víc propagovat své turistické možnosti a zaměřit se na domácí klienty. A hlavně se snažit udržet ty, které už mají. „Získat nového klienta je šestkrát dražší než si udržet toho, kterého už máme,“ poznamenal Petr Kratochvíl. K tomu je ale podle něj třeba nabízet kvalitní služby a program.

 

Liberecký kraj je spolu s Karlovarským nejmenším v zemi, přesto patří k nejnavštěvovanějším. Navíc disponuje ubytovací kapacitou 42.000 lůžek, víc jich je jen v Praze a krajích Jihočeském a Královéhradeckém. Podle průzkumu CzechTourismu míří turisté do Libereckého kraje nejčastěji za relaxací, turistikou, sportem či za poznáním.

 

Jiří Langer

autor je tiskovým mluvčím Libereckého kraje

jiri.langer@kraj-lbc.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.