DALŠÍ DÍL NEKONEČNÉHO PŘÍBĚHU? NEBO DÍL POSLEDNÍ?

0

V úterý 12. září projednával Okresní soud v Semilech restituční nárok na vydání majetku Karla des Fours Walderode. Soudce rozhodl, že nárok na vydání zámku Hrubý Rohozec a rozsáhlých pozemků zejména na Jablonecku je oprávněný. Je to již několikáté rozhodnutí v této kauze. V minulosti po rozsudku vždy následovalo odvolání a případ projednával soud vyšší instance, který většinou vše vrátil zpět k novému projednání. „I tentokrát si myslím, že k odvolání někoho ze zúčastněných proti rozhodnutí soudu dojde, a že tento rozsudek není vůbec konečný,“ tvrdí dlouholetý odpůrce restitučního nároku Josef Kunetka. Ten jej považuje za neoprávněný.

Majetek Karla Des Fours Walderode byl zkonfiskován po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Kunetka považuje za sporné i vrácení občanství Karlu Des Fours v roce 1947 a zejména to z roku 1992, o které se nárok opírá. Právě v tomto roce byl restituční požadavek na majetek podán. Podle některých odborníků jeho hodnota přesahuje tři miliardy korun.

V roce 1993 Lesní závod Harrachov vydal rodu zhruba 90 hektarů lesa u Turnova, ale vydání následně zrušilo ministerstvo zemědělství. V roce 2008 byl vydán rozhodnutím Okresního soudu v Liberci a potvrzením Ústavního soudu dvou a půl hektarový lesní pozemek u Žďárku, což mělo sloužit jako precedens pro vydání dalšího majetku, což se zatím nestalo.

Karel Des Fours Walderode zemřel před 17 lety ve Vídni (1904 – 2000), o navrácení majetku žádá jeho manželka Johanna Kammerlanderová, kterou si vzal v pokročilém věku. Ta již inkasovala velké částky za mimosoudní vyrovnání mj. s firmami, které stavěly nové výrobní haly v průmyslové zóně Vesecko.

Pokud bude nynější rozsudek soudce Michala Poláka potvrzen a nikdo se proti němu neodvolá, věc bude v budoucnu u soudu pokračovat projednáváním vrácení jednotlivých pozemků. Jak Polák řekl pro ČTK, těch je více než 1 400.

Měl by být majetek rodu Des Fours Walderode vydán?

  • Rozhodně ne (41%, 101 Hlasy)
  • Ne (29%, 72 Hlasy)
  • Ano (21%, 52 Hlasy)
  • Nevím (4%, 11 Hlasy)
  • Spíše ano (4%, 10 Hlasy)
  • Jiná odpověď (1%, 2 Hlasy)
  • Téma mě nezajímá (0%, 1 Hlasy)

Počet hlasujících: 249

Nahrávání ... Nahrávání ...

Související články (celkem 9)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.