SOUD O VYDÁNÍ MAJETKU DĚDICŮM RODU WALDERODE NEROZHODL

0

Ve čtvrtek 24. března proběhlo před Okresním soudem v Semilech další kolo projednávání restitučního požadavku dědiců hraběte Karla Des Fours Walderode o vydání nemovitostí a pozemků v našem regionu včetně zámku Hrubý Rohozec a mj. i pozemků, na kterých se nyní nachází průmyslová zóna Vesecko. Podle agentury ČTK, jejíž zpravodaj byl mezi těmi šťastnými, kdo byl do jednací síně vpuštěn, předložila Ivana Velíšková, právní zástupkyně několika žalovaných, kopii průkazu nalezeného v archivu, podle něhož byl Walderode členem Sudetoněmecké strany (SdP). Ta se později sloučila s Národně socialistickou německou dělnickou stranou  (NSDAP). Soudce si vyžádal ověřený překlad, načež jednání odročil na 14. června.

„Dosud jsme prokazovali Walderodeho členství v SdP pouze seznamem. Dnes máme k dispozici průkaz,“ řekla ČTK právní zástupkyně Velíšková, která zastupuje i město Turnov. Právní zástupce Johanny Kammerlanderové průkaz zpochybnil, protože v něm jsou členské známky před 15. březnem 1939 a mezi převedenými členy do NSDAP hrabě Walderode není, což již bylo přezkoumáváno. Podle Josefa Kunetky, turnovského občana, který se restituční kauzou zabývá od samého začátku, by měl soud především zkoumat to podstatné, a to, jestli se dotyčný během války provinil, nebo neprovinil proti československému státu. Poválečné a znovuobnovené české občanství na počátku 90. let je podle něho zavádějící argument. Majetek rodu Walderode byl vyvlastněn po II. světové válce na základě tzv. Benešových dekretů.

Spor o vydání rozsáhlých majetků na Turnovsku, Jablonecku a Liberecku se táhne téměř 20 let. Nejvyšší soud České republiky, resp. Ústavní soud dědicům rodu Walderode před časem přiřkly kus lesa u obce Žďárek. Před dvěma lety Okresní soud v Semilech rozhodl další nemovitosti nevydat. Krajský soud v Hradci Králové však později verdikt zrušil a spor vrátil do Semil.

Kauza je velmi sledována, mnoho zasvěcených ji považuje za precedentní, protože může v případě, že soud rozhodne o vydání majetku restituentům, ovlivnit v tomto směru i další restituční nároky probíhající v současnosti na mnoha místech republiky.

Související články (celkem 9)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.