PADESÁTÁ HRUŠTICE. LEGENDÁRNÍ ZÁVOD MOŽNÁ ČEKAJÍ ZÁSADNÍ ZMĚNY!

0

Tradiční běžecký závod z turnovské Hruštice přes Rakousy na Malou Skálu a zpět. V neděli 5. listopadu se uskutečnil již 50. ročník. Na jeho start se postavilo celkem 115 běžců všech kategorií, což byla druhá největší účast v historii. Závod založila v roce 1974 parta turnovských běžců – Karel Štrincl, Miloslav Drahoňovský a Stanislav Novotný, patřil k nim i atletický trenér Zdeněk Drobník, na jehož počest se dnes závod běží.

Ředitele závodu Aleše Drahoňovského jsme se zeptali:

* Kolik lidí se na přípravě akce podílí?
V den závodu je to do 25 lidí, dlouhodobě v průběhu roku tak tři až pět – především já, můj bratr Milan a Karel Štrincl, který byl ředitelem závodu do roku 2000 a dodnes nám s organizací hodně pomáhá.

* Kdy začínáte s přípravou dalšího ročníku?
V podstatě hned po tom uskutečněném, vše na sebe navazuje. Vyhotovení zprávy a vyúčtování, v prosinci se posílají přihlášky do termínových listin závodů na příští rok. Jsme zařazeni v seriálech „Velká cena východních Čech v bězích“ a „O pohár běžce Českého ráje“. Na jaře žádáme o dotace ze sportovního fondu města. V červnu to máme tak nějak po kupě, připravíme propozice a čekáme na přihlášky.

* …ty musí být s jakým předstihem?
Přihlášky končí středeční půlnocí před závodem, ale ještě se příchozí mohou přihlásit přímo na startu, musí si ale na startovném připlatit. Samozřejmě jsme rádi za přihlášky s předstihem, víme tak zhruba kolik běžců se postaví na start, protože je kolem toho spousta organizačních náležitostí. Třeba abychom měli objednán dostatek čipů pro časomíru, protože každý běžec má vlastní. Čipy se musí přiřadit ke konkrétnímu startovnímu číslu a jménu.

Zakladatelé běhu…

* Dá se hovořit o rozpočtu takového sportovního podniku?
Naprostá většina pořadatelů to dělá dobrovolně na úkor svého volného času, za což jim patří velké poděkování. Potom jsou tu provozní náklady, třeba na již zmíněné čipy, mobilní toalety a další. Ze sportovního fondu města na závod získáváme kolem deseti tisíc, podobnou částku vždy věnuje atletický klub, máme i letitého sponzora Karla Vitouška, což je poměrně známá postava turnovského horolezectví a vytrvalostního běhu. Letos nás podpořila firma Kamax. Sečteno – každoroční rozpočet je mezi 30 a 40 tisíci korunami.

* …stačí to?
Snažíme se, aby to stačilo. V mínusu skončit nesmíme. Běžci jsou skromní lidé, důležitá je pro ně pospolitost a parta, která se kolem Hruštice vytvořila.

* 115 startujících, to je poměrně dost, je ta účast hodně zavazující?
Je to druhá největší účast v historii, jsou tu někteří běžci, kteří přijeli speciálně na tento jubilejní ročník. Moc si toho vážíme. Jsou tady i legendy Hruštice, třeba Milan Matějka, tělocvikář ze Skálovky, který běžel 42. ročník, Radek Adamičko má na svém kontě přes třicet ročníků, na startu bylo poměrně hodně lidí, kteří tu byli víc než dvacetkrát.

Vnučky spoluzakladatele závodu Zdeňka Drobníka listují historickými kronikami

* Padesátý ročník bez přerušení. A co koronavirus a různé s ním spojené zákazy?
Prostě jsme si řekli, že tohle nás nedostane. V listopadu 2020 jsme se sešli v kruhu nejužších pořadatelů a prostě závod navzdory všemu uskutečnili. Věřili jsme, že všechny těžkosti překonáme. A tak jsme v několika lidech běželi z Hruštice na Malou Skálu a zpět v rouškách. Naštěstí nás tehdy nepotkalo moc lidí. Vidět běžce v roušce, to opravdu není normální. Nevzpomínám na to rád, ale kontinuitu jsme udrželi a nevzdali se. Byl to můj dvacátý start na Hruštici, tak jsem si ho docela užil, protože normálně jako pořadatel nemám čas, abych startoval. Vítěze jsme tehdy nevyhlašovali. (Smích)

* Chápu dobře, že Hruštice je takové běžecké uzavření sezony?
Přesně. Spousta účastníků to tak vnímá, je to již tradice. Pozor ale, je to převýšením a tím, že se závod běží na asfaltu, velmi náročná trať. Opravdových závodníků na startu nepřibývá, zato je tu čím dál víc rekreačních běžců. I proto jsme před lety přidali kratší úsek na 10 kilometrů. Je to nyní moderní, dvakrát třikrát týdně si vyběhnout a vyčistit hlavu a třeba se občas zúčastnit i nějakého závodu. Proto určitě tuto kategorii rekreačních běžců rádi začleňujeme do startovního pole a budeme jejich účast i nadále podporovat.

* Kam by se měla Hruštice dál posouvat, jaká je budoucnost tohoto legendárního běhu?
Budoucnost ovlivňuje několik faktorů. Louka u startu na Hruštici, kde máme část zázemí, je rozparcelována a budou zde v budoucnu stát rodinné domy. To je fakt. Že Hruštici udržíme, o tom není sporu. Máme několik možností. Posunutí startu dál až k vodárně a posun otočky až k maloskalské sokolovně. Hodně lidí by si ale přálo start a cíl na atletickém stadionu, což by bylo logické z pohledu zázemí, ale znamenalo by to mj. přetrasování celého závodu…

* …a tím by zůstal natrvalo platit historický traťový rekord, který drží z roku 1993 Jan Pešava z Jablonce nad Nisou časem 46:19,7 min.
V tomto případě si musíme uvědomit, že tohle byl opravdu výjimečný republikový běžec. Dokázal zaběhnout 10 kilometrů na dráze pod 28 minut. Ani v současné době není v Česku nikdo, kdo by na tento čas měl.

Na startu vpravo Milan Matějka, který běžel již po čtyřicáté druhé!

* Nový start a cíl na atletickém stadionu tedy vypadá jako logické řešení.
Vypadá, ale musí to projít diskuzí. Nic není rozhodnuto. Aktuálně bylo pro nás zásadní uspořádat jubilejní ročník a pak přemýšlet o budoucnosti. Nová trasa může vést klidně kolem Zrcadlové kozy do Rakous a zpět po železničním mostě kolem Dlaskova statku do Turnova. Přijdeme ale o Malou Skálu. Těžké rozhodování.

* Nešlo přehlédnout, že letos na startu bylo hodně mladých. Jste učitel tělocviku v ZŠ Skálova, jaká má ke sportu vztah mladá generace? Tvrdí se, že hodně zaostává za tím, co tu bylo před deseti dvaceti lety…
Podle mě to není tak, že by mládež nesportovala. Spíš se rozevírají pomyslné nůžky. Jsou děti, kterých naštěstí není málo, kterým rodiče dopřejí tu možnost, zaplatí jim nemalý roční příspěvek za sportování v nějakém oddíle. A jsou děti, kterým to rodiče z různých důvodů neumožní, nebo děti samy nechtějí. Naše škola je v regionu specifická, máme rozšířenou výuku tělesné výchovy, takže u nás je situace z tohoto pohledu trochu jiná než v ostatních školách.
Obecně by se dalo konstatovat, že před 20 lety bylo daleko víc dětí, které měly tělesnou kondici na slušné úrovni. Paradoxně jsou na tom hůře městské děti, jejichž rodiče je i do vyšších tříd denně vozí auty, ty prostě kondici nemají. Ale nevidím to zase úplně černě. Horší byla situace po koronaviru, to se opravdu do škol vrátily děti s mírnou nadváhou, během roku se to ale spravilo. Nesdílím tedy žádné pesimistické výhledy. Vnímám, že některé děti už začínají být přesycené mobilními sítěmi a hledají nějakou jinou náplň volného času. Rád bych viděl i větší podporu pro sportování z pohledu státu, zatím se ale o tom spíš jen mluví…

…běží se za plného provozu

* Vraťme se ještě k Hruštici. Pro vás je to v podstatě rodinná záležitost.
To je pravda. Můj otec patří ke spoluzakladatelům závodu, dodnes se stará o časomíru, díky němu máme také originální ručně psané kroniky. Mamka připravuje broušené polodrahokamy jako dárky účastníkům a vytváří pro všechny zázemí. Já sám Hruštici běžel dvacetkrát, dnes jako ředitel závodu už mám bohužel jiné povinnosti, které mně postavit se na start neumožňují, stejně je na tom můj bratr. Jinak jsme oba s Hrušticí spojeni od útlého dětství a oba se snažíme tu tradici zachovat. Je to pro nás zavazující už třeba z pohledu těch stovek startujících, pro které je důležité vždy na závěr sezony do Turnova přijet.

* Děkuji za rozhovor, a nejen za turnovskou veřejnost přeji dobré rozhodnutí ohledně budoucnosti legendárního závodu.
(PCH)

STRUČNÝ PRŮBĚH 50. ROČNÍKU BĚŽECKÉHO ZÁVODU HRUŠTICE
* Polojasno, 9 °C, 115 běžců na startu – to jsou základní informace z jubilejního 50. ročníku silničního běhu Hruštice na trase Turnov – Malá Skála – Turnov. Hlavní závod měří 15 km, kratší pak 10 km.

* Po startu početného pole vyráží dopředu trojice Malý, Hudec, Čivrný. Začátek je rychlý a na třetím kilometru je v čele dvojice Adam Malý (AC Turnov) a Tomáš Hudec (Salomon Race Team) v čase 9:10 min. (oba na snímku na obrátce v Malé Skále), Jiří Čivrný ze Semil ztrácí pět vteřin.

Nejlepší ženy – obhájkyně vítězství Tereza Zuzánková z AC Turnov, Slovenka z Popradu Zuzana Gejdošová a turnovská juniorská reprezentantka ČR v orientačním běhu Míša Novotná – probíhají metou tří kilometrů v čase 10:50 min. (na snímku Gejdošová s Novotnou v polovině závodu). V Rakousích ve stoupání na „tunel“ je na metě pět kilometrů v čele dvojice Malý, Hudec – 16:10 min., v ženách pak dvojice Gejdošová, Novotná – 18:35 min. Obrátkou v Malé Skále probíhají stále bok po boku Malý s Hudcem – 24:25 min., třetí je se ztrátou 30 vteřin nejlepší veterán nad 40 let Jiří Čivrný. Také v ženách běží spolu Gejdošová s Novotnou – 28:05 min., Zuzánková ztrácí již 45 vteřin.

* Závod byl rozhodnut až 2,5 km před cílem. Domácí juniorský vícemistr ČR v bězích na 800 a 1 500 metrů Adam Malý (trenér Miroslav Reichl) zvýšil tempo a nepatrný náskok asi 30 metrů držel až do posledního stoupání na Károvsko. Závěr vystupňoval a zvítězil o 16 vteřin v čase 50:29 min. Za druhým Hudcem doběhl na třetím místě Jiří Čivrný – 52:34 min.
I mezi ženami došlo k rozuzlení na čele až v závěrečném stoupání od Jizery. Asi 2,8 km před cílem zrychlila turnovská Míša Novotná a doběhla v kvalitním čase 58:42 min. Nejvzdálenější startující – Zuzana Gejdošová ze slovenského Popradu – doběhla jako druhá v čase 59:18 min. Celkově třetí a první v kategorii žen nad 35 let byla v čase 1:01:38 hod. Tereza Zuzánková.
Všichni závodníci trať úspěšně dokončili. Cílovou čáru proťali například starosta Turnova Tomáš Hocke, prezidentka pořádajícího klubu AC Turnov Jana Lebedová či rekordman v počtu účastí Milan Matějka, který letos běžel již po dvaačtyřicáté!

* Vyhlášení nejlepších závodníků, ocenění zakladatelů Hruštice i tradiční slosování startovních čísel proběhlo na Městském atletickém stadionu Ludvíka Daňka.

Další informace na www.hrusticebeh.cz
Historické kroniky v digitální podobě a další snímky ze závodu najdete na wales721.rajce.idnes.cz

Tři nejrychlejší 50. ročníku Hruštice

Související články (celkem 8)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.