ZPRÁVA MĚSÍCE: SPĚJE KAUZA WALDERODE KE KONCI?

0

Na sklonu letošních prázdnin byl často skloňován rozsudek Nejvyššího soudu v Brně, který potvrdil loňský rozsudek Krajského soudu v Liberci, podle kterého je obec Ždárek na Turnovsku povinna vydat dědičce po hraběti Karlu des Fours Walderode Johanně Kammerlanderové čtvrthektarový lesní pozemek. Ten je rozlohou a cenou sice miniaturní, ale mohl by znamenat důležitý precedens, který může ve skutečnosti znamenat souhlas s vydáváním daleko rozsáhlejších majetků, zahrnujících nemovitosti a pozemky na Jablonecku a Semilsku, včetně turnovského zámku Hrubý Rohozec.

Proto přispěla turnovská radnice Ždárku na právníka, aby mohlo být podáno odvolání k Ústavnímu soudu. Ten nyní rozsudek potvrdil, obec musí les vydat. To je výborná vizitka zejména pro práci právníků restituentky. „Rozhodnutí Ústavního soudu má sjednocovat výklad práva, neumím si představit, že by se jím neřídily nižší soudy,“ sdělil médiím právní zástupce Kammerlanderové Roman Heyduk. Bezvýznamný lesní pozemek tak znamená cestu k vydání dalšího majetku.

Kauza tak možná spěje po dlouhých letech ke svému konci. Rozhodnutí nižších soudů, u kterých probíhají spory o vydání stamilionového majetku, lze očekávat v příštích měsících. Případné vydání pozemků a nemovitostí na Turnovsku mj. přinese komplikace nejen v okolí hruborohozeckého zámku, ale třeba i v průmyslové zóně na Vesecku…

Majetek rodu Walderode byl zkonfiskován na základě Benešových dekretů v roce 1945. Ty se vztahovaly na osoby, které se za války provinily proti našemu státu. O vydání rozsáhlých majetků na Turnovsku a Jablonecku pan hrabě požádal po opětovném vydání našeho státního občanství v roce 1992. Karel Des Fours Walderode žil po emigraci v roce 1948 v Rakousku. Po jeho smrti v roce 2002 v restitučním sporu pokračuje dědička majetku Johanna Kammerlanderová.

Související články (celkem 9)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.