VITÁLNÍ CENTRUM VŠEŇ: STAVBĚ UŽ NIC NEBRÁNÍ

0

(aktualizováno) Podívejte se na probíhající anketu na serveru TvA. Co letnímu Českému ráji nejvíce chybí? V době vzniku tohoto textu hlasovalo 159 čtenářů. Celkem 57 z nich odpovědělo, že chybí koupaliště, 31 respondendů by uvítalo lepší služby, 17 hlasujícím chybí cyklostezky, 14 lidem se nedostává odstavných parkovišť a stejný počet by uvítal větší nabídku akcí. Celkem 13 respondentům nechybí nic… V létě 2009 se možná odpovědi na podobnou otázku hodně změní. Koupaliště již bude k dispozici. Na Všeni u Turnova.

Fakt, že na Turnovsku není žádná slušná možnost koupání, vede k dlouhodobé nespokojenosti, jak ze strany návštěvníků, tak i domácích. Turnovská radnice sice má v pořadí již několikátou studii sportovního areálu v Maškově zahradě, po smrti mecenáše B. J. Horáčka ale na stamilionový projekt chybí peníze a v budoucnu se to asi nezlepší. Proto radní před časem rozhodli, že se zatím v Turnově nebude realizovat nic a počká se, až jestli opravdu vzniknou miliardové lázně na Všeni, kde by mělo být i velké, termální koupaliště pro veřejnost.

n200708161057_zap_205_07_vsenA stavbě Vitálního centra Všeň již nyní prakticky nic nebrání. Podle starosty obce Ivana Herbsta je vydáno stavební povolení, které již nabylo i právní moci. „Počítáme s tím, že na počátku podzimu bude slavnostně položen základní kámen, stavba by měla začít ještě letos, stavební povolení platí do konce června 2009,“ uvedl starosta obce Všeň. Podle něho přípravné práce, které znamenaly desítky jednání s různými institucemi a úřady, zabraly celé tři roky. Nyní obec stojí před největší výzvou v celé své historii.

Lázně na Všeni by měly vzniknout na ploše zhruba 10 hektarů v „>místní lokalitě Lavička. S jejich vznikem je spojováno jméno pražského architekta Martina Kotíka, který 28. ledna 2005 založil akciovou společnost Wellness Centrum Všeň.
Podle oficiálních údajů by na Všeni mělo být 138 hotelových pokojů a 78 apartmánů, 200 míst v restauraci, sauna, fitness, 192 parkovacích stání pro veřejnost, krytý a venkovní termální bazén. Už jen tyto statistické údaje budí značnou pozornost. Co znamenají? Naprostou proměnu jednoho koutu Českého ráje. Už nikdy nepůjde o poklidné místo, kam se chodilo tak maximálně na pěší výlety nebo jezdilo do v poslední době čím dál oblíbenější „cyklistické“ hospůdky Formanka.

Bude velmi zajímavé a poučné sledovat, jak se se stavbou a následným zprovozněním vyrovnají samotní obyvatelé Všeně, kteří se stanou rázem nejsledovanějšími občany celého regionu. Lázně přilákají tisíce lidí, v sezoně se počet obyvatel zněkolikanásobí. Vzniknou tu další doprovodné služby? Zapojí se více lidí do podnikání v cestovním ruchu? Jsou na převratné změny místní vůbec připraveni? A co realizace miliardového zařízení přinese Turnovu?
Byla by tu samozřejmě spousta dalších otázek, na odpovědi si však musíme počkat. Co před pár lety vypadalo jako velký sen, který se jen těžko podaří realizovat, dnes nabývá opravdu reálných rozměrů… Tak se na to připravme!

Aktualizace: Text, zveřejněný agenturou ČTK, který danou informaci rozšiřuje, najdete ZDE.

Související články (celkem 8)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.