NA VŠENI NEBUDE AQUAPARK, ALE TERMÁLNÍ LÁZNĚ

0

Takto lakonicky do jedné věty by se dala shrnout prezentace záměru výstavby Termálního ráje Všeň, která se uskutečnila v galerii turnovského muzea v pondělí 19. listopadu. Jedná se o stavbu, která bude ve svém důsledku znamenat zásadní změnu návyků, novou definici turistických tras, zvýšení provozu na současné vedlejší silnici z Turnova na Vyskeř a do budoucna nejspíš znásobení počtu obyvatel Všeně, dosud známé hlavně výstavním kostelem a sídlem kdysi velkého zemědělského družstva. Výstavba termálních lázní může celý tento kout Českého ráje katapultovat mezi významné rekreační lokality střední Evropy.

„Předně bych chtěl říci, že nestavíme aquapark, ale termální lázně určené pro odpočinek a relaxaci,“ řekl úvodem setkání v muzeu známý pražský architekt Martin Kotík, který se svojí manželkou Olgou za záměrem stojí. Podle něho myšlenka na stavbu termálních lázní vznikla před lety v dopravní zácpě na dálnici v Rakousku. „U našich jižních sousedů je asi patnáct termálních lázní, do jedněch jezdíme s manželkou pravidelně zhruba dvakrát ročně. Když jsme stáli v koloně vozidel, tak si říkám, proč vlastně jezdíme tak daleko, když by termální lázně mohly vzniknout v Čechách,“ komentuje prvotní myšlenku Kotík. Od snu k realizaci je ale daleká cesta. Nejdříve bylo nutné seznámit se s asi třemi stovkami vrtů, které byly v Čechách pro různé účely, většinou však z důvodu hledání nerostných surovin, uskutečněny v 60. a 70. letech minulého století. Z nich bylo pro termální lázně jako vhodných vyhodnoceno třicet a v posledním kole už zůstaly podle architekta Kotíka pouhé tři lokality. Jedna ve středních Čechách nedaleko Rakovníka, druhá v severních Čechách a třetí u Všeně v Českém ráji. Volba padla z mnoha důvodů právě na Všeň – krajina, vhodné dopravní spojení (dálnice), větší města v okolí ad. Do jaké míry hrál při rozhodování fakt, že paní Olga Kotíková pochází z Turnova, se lze jen dohadovat…

n200711211138_zap_310_07_vsenPrvní kontakt mezi manžely Kotíkovými a obcí Všeň proběhl zhruba před třemi a půl lety. Záměr ze strany obce dostal zelenou a tým pana architekta čekalo náročné kolečko povolovacích řízení. To bylo zdárně ukončeno letos v létě vydáním stavebního povolení, resp. současným zahájením stavby. „Klasické termální lázně jsou pouze na dvou místech v republice, v Teplicích a Karlových Varech. Tam nás s naším záměrem nepustili, museli jsme jít jinou cestou,“ vysvětluje Martin Kotík. Na Všeni bude proto realizován 2,5 kilometru hluboký vrt zhruba v místech, kde již byly provedeny sondy v roce 1968. V hloubce na dně vrtu se pohybuje teplota kolem 80 stupňů Celsia, do vrtu se bude spouštět podpovrchová voda, která se po cestě zmineralizuje a vnitřním potrubím bude zpět na povrch vyvěrat ohřátá minerální voda. Teplota vody v bazénech termálních lázní bude 36 stupňů Celsia. Takto stručně architekt Kotík vysvětlil princip fungování termálních lázní na Všeni, byť připustil, že je to řečeno jen velmi laicky. Podobný systém je nyní realizován v Litoměřicích.

Na pondělním setkání v turnovském Muzeu Českého ráje byl samozřejmě blíže představen i samotný areál. Bude tu hotel se 177 pokoji, kongresové centrum, vodní svět (termální bazény s kaskádami), sauna, sluneční svět, fitness, vodní termální jeskyně, ale i plavecký bazén s tzv. normální teplotou vody do 25 stupňů Celsia. Dále potom restaurace, obchody, asi čtyři byty pro zaměstnance a samozřejmě příslušně dimenzované parkoviště. „V areálu by mělo najít práci asi 180 lidí. Půjde tedy i o významného zaměstnavatele v regionu. Už nyní zájemci o práci telefonují, já všem říkám, počkejte do jara, až budou vidět základní obrysy stavby,“ uvedl Martin Kotík. Termální lázně Všeň jsou podle něho orientovány na domácí, tedy českou klientelu, jednáno bylo s firmami v Praze i třeba mladoboleslavskou Škodovkou, jejíž zaměstnanci by sem mohli jezdit relaxovat. Areál bude samozřejmě otevřen i pro návštěvníky Českého ráje a jeho obyvatele, kteří tu pobudou celý den nebo jen tři čtyři hodiny. Na dotaz serveru TvA architek Kotík přiblížil i první orientační ceny, když se nocleh ve dvoulůžkovém pokoji včetně veškerého servisu bude pohybovat zhruba ve výši 3200 Kč a jednorázový vstup pro příchozí z venku bude činit asi 350 Kč. „Cenovou politiku koncipujeme tak, aby byla zhruba na úrovni padesáti procent cen v Rakousku. S návratností investice počítáme do 15 let, kdy by se ceny měly již blížit těm současným rakouským,“ mimoděk optimisticky vzrůstající úroveň české ekonomiky a životní úroveň Čechů komentuje architekt Kotík.
Termální lázně Všeň – pomalu si zvykejme na oficiální název Termální ráj Všeň – budou otevřeny celoročně sedm dnů v týdnu, koupat se v minerální teplé vodě půjde tedy i ve venkovním prostoru uprostřed zimy.

Zajímavě pan architekt komentoval podobu lázní. „Mohli jsme samozřejmě navrhnout repliku roubených chaloupek z okolí nebo naopak nakreslit šokující stavbu, kterou by si jezdili lidé fotografovat z daleka, jak by byla provokující,“ přiblížil Kotík. Ani jedno z toho. Tým pana architekta se snažil stavbu rozdrobit na více částí, například část s bazény je pod úrovní současného povrchu, nejvyšší patra hotelu dosahují maximálně úrovně paty všeňského kostela, který by měl i nadále zůstat dominantou. Hodně se v návrhu pracovalo s dřevem, kterým bude část staveb obložena. „Výsledek uvidíte za rok a půl, a já doufám, že až se před vás v té době opět postavím, tak budu moci konstatovat, že byla odvedena dobrá práce,“ řekl závěrem představení projektu Martin Kotík.
Ano, je to tak, stavba sotva začala, ale už v únoru 2009 by hotel měl hostit účastníky Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci a hotovo by mělo být v létě téhož roku, byť pan architekt připustil, že je možná při samotné stavbě ještě čeká hodně překvapení a tím tedy i možné drobné zpoždění…

Na setkání v muzeu došlo i na boření některých mýtů a fám. „Veřejné prezentace děláme hlavně proto, abychom fámy a dohady uváděli na pravou míru,“ zdůraznil Martin Kotík. První, mezi lidmi často diskutované téma dostupnosti, resp. nedostupnosti areálu místním lidem, je již zodpovězeno v textu. A jestli někdo čekal vstup do termálních bazénů ve výši 50 Kč, tak by se měl v létě podívat na obyčejné venkovské koupaliště, kolik se platí tam! Druhým, často diskutovaným tématem je ohrožení minerálních pramenů, které prý od Všeně vedou až do Poděbrad. Tady byl pan architekt přesvědčivě důrazný, když uvedl, že vrt v hloubce 2,5 kilometru by Poděbrady, i kdyby to byla pravda, nemohl ohrozit. „Máme stanovisko z Lázní Poděbrady i z nadřízených pražských úřadů, že tato domněnka, která je v Českém ráji často slyšet, se nezakládá na pravdě. Ze Všeně Poděbrady určitě neohrozíme!“ dodal Kotík.

200711211139_zap_311_07_vsen

Na úplný závěr jedno upozornění:
Avizované slavnostní položení základního kamene budoucího areálu, které se mělo konat 6. prosince 2007, je přeloženo na leden, resp. únor 2008. Důvodem je rychlý nástup zimy a tedy i neexistence zpevněné plochy, která má při vstupu do areálu vzniknout.

Související články (celkem 8)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.