JAVORY V ULICI 5. KVĚTNA BUDOU POKÁCENY JEŠTĚ V BŘEZNU

0

V rámci rekonstrukce ulice 5. května bude obnovena alej javorů od náměstí Českého ráje směrem k Havlíčkovu náměstí, resp. pod křižovatku s Husovou a Kinského ulicí. Celkem zde bude vykáceno 18 javorů a na jejich místě nově vysazeno 21 jasanů, které jsou odolnější. Tak o tom rozhodli zastupitelé na svém únorovém zasedání. Pro tento návrh hlasovalo 20 zastupitelů, tři se zdrželi a stejný počet byl proti. Usnesení je vázáno na dřívější rozhodnutí z loňska, kdy byla podána žádost o dotaci na obnovu zeleně. Tehdy bylo vedením města přislíbeno, že až bude na pořadu dne obnova aleje, zastupitelé se k tomuto bodu vrátí.

n201103071908_zap_70_2011_javoryJak na zasedání zastupitelstva uvedla vedoucí odboru životního prostředí turnovské radnice Miloslava Šípošová, s obnovou aleje souhlasila i komise životního prostředí, většina javorů je poznamenána dřívějšími zásahy, kdy musely být odstraňovány větve zasahující do blízké vozovky. Většina stromů není zrovna v nejlepším zdravotním stavu, trpí zejména zimním solením a provozem na hlavní výpadovce z města směrem na Semily. Toto stanovisko na zasedání podpořil i přizvaný odborník na zeleň Josef Souček i místostarosta Otakar Špetlík, který poukázal na současný stav Skálovy ulice, která po obnově zeleně patří k nejpěknějším ve městě. Opoziční zastupitelé Otta Jarolímek a Ivan Kunetka navrhovali spíše postupnou (cyklickou) obměnu stromů než plošné kácení. Pro svůj návrh však nenašli dostatečnou podporu zastupitelů. Javory budou pokáceny v průběhu března, nová výsadba je plánována až po dokončení rekonstrukce ulice letos na podzim.

n201103071908_zap_71_2011_javoryPodle Hany Malé z odboru životního prostředí turnovské radnice dojde v rámci obnovy zeleně v ulici 5. května k odstranění nevhodných a havarijních dřevin, ošetření ponechaných dřevin a nové výsadbě. Ve zmíněném úseku dojde k obměně uličního stromořadí, zbylá část ulice k Hruštici bude doplněna výsadbou poměrně velkého množství vzrostlých listnatých stromů. Celkem bude v této ulici vysazeno 176 alejových stromů, 7277 keřů a 2320 trvalek.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.