PANDEMIE ANEB VŠE CO POTŘEBUJETE VĚDĚT

0

Co je pandemie? Pandemie je stav, kdy se určité infekční onemocnění rozšíří na území více států nebo i světadílů. Obvykle se jedná o onemocnění zcela novým a specifickým typem patogenu, se kterým se organismus ještě nesetkal a nemá proti němu vytvořeny potřebné protilátky. Nebezpečí pandemie jako plošného postižení obyvatelstva tkví také v tom, že chybějící nemocní z klíčových oblastí společnosti (mj. zdravotnictví, energetika, zajištění pitné vody…) nebudou moci vykonávat svoji práci a muže dojít ke ztížení podmínek života zdravého obyvatelstva.

Co je to virus A(H1N1)? Virus je novým podtypem chřipkového viru napadajícího člověka, obsahuje segmenty genu chřipkových virů prasat, ptáků a člověka v kombinaci, která nebyla nikdy dříve ve světě pozorována. Příznaky infekce – rychlý nástup obtíží, vysoká teplota, zimnice, bolest hlavy, bolest „za očima“, potíže s dýcháním, bolest v krku, extrémní únava, svalová bolest, zvracení nebo průjem.

Jak zastavit šíření mikrobů, díky kterým můžeme onemocnět? Zakrývejte si nos a ústa papírovým kapesníkem, nebo kašlete či kýchejte do horní části rukávu nikoli do svých rukou. Použitý kapesník vyhoďte. Někdy můžete být požádáni, abyste si nasadili roušku k ochraně ostatních. Myjte si ruce alespoň 20 vteřin mýdlem nebo dezinfikujte prostředkem na alkoholové bázi.

 

Jak snížit riziko nakažení chřipkou? Mýt si ruce; dodržovat správnou životosprávu s dostatkem spánku, fyzické aktivity s minimem stresu; mít dostatek tekutin a výživných potravin; nedotýkat se ploch, které mohou být znečištěny virem chřipky; vyhýbat se blízkému kontaktu s nemocnými osobami (dva metry); minimalizovat účast na hromadných akcích; v případe onemocnění být ohleduplní k ostatním a léčit se doma.

 

Očkování proti chřipce. Očkovací látka proti pandemické chřipce A(H1N1) nebude k dispozici v lékárenské síti. Bude určena toliko pro vybrané skupiny obyvatelstva (rizikové skupiny pacientů, pracovníci důležití pro chod státu). Lidé by proto neměli podcenit očkování proti sezonní chřipce, které sice není účinné proti chřipce pandemické, ale u neočkované osoby muže dojít k onemocnění sezonní chřipkou, která organismus oslabí a v případe nákazy chřipkou A(H1N1) by onemocnění mohlo mít mnohem těžší průběh.
Očkování proti sezonní chřipce je pro osoby nad 65 let a pro osoby s chronickým onemocněním srdce, cév,

dýchacích cest, ledvin nebo cukrovkou hrazeno zdravotními pojišťovnami.

 

Tyto a mnoho dalších informací je k dispozici též na našich webových stránkách – www.khslbc.cz , kde je problematice chřipky A(H1N1) věnována samostatná sekce se stejným názvem. Kromě toho bylo do aktualit opět umístěno aktuální zpravodajství o počtech nemocných akutními respiračními infekcemi v Libereckém kraji (první položka aktualit), která je aktualizována každý pátek zhruba ve 13.00 hodin.

 

Pro dalších získání informací je možné též využít následující odkazy: www.szu.cz www.chripka.cz

 

Zuzana Balašová

tisková mluvčí Krajské hygienické správy Liberec

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.