TŘINÁCT RADARŮ BUDE HLÍDAT RYCHLOST NA TURNOVSKU

0

Před rokem byl v turnovské ulici 5. května, která je současně výpadovkou směrem na Semily, instalován první pevný radar. Řidiči v místech u křižovatky k nemocnici běžně směrem do centra města jezdili místo povolenou padesátkou podstatně rychleji. A dnes? Z místních se už málokdo dá nachytat. Radar totiž hříšníka nejen vyfotí, ale ve správním řízení mu navíc domů přijde složenka na celkem slušnou sumu. Doprava v horní části ulice 5. května se zklidnila.

„Počítáme, že ještě letos se na Turnovsku objeví dalších dvanáct nových radarů,“ říká Pavel Vaňátko, vedoucí Odboru dopravy MěÚ v Turnově. Zakázku pro turnovskou radnici zprostředkuje na dobu následujících pěti let firma Czech Radar. Město si radary pronajme a s firmou se podělí o vybrané peníze na pokutách v poměru 40 procent pro radnici a 60 procent pro firmu. Firma hradí i náklady na pracovníky, hlavní část práce ale leží na městské policii, která je oprávněna manipulovat s osobními daty.

Nový pevný radar se objeví v Přepeřské ulici naproti Preciose, v Mašově na Kalužníku, v Bezručově ulici pod mateřskou školou, dva radary budou v Sedmihorkách, dva v Radvánovicích. „Dva radary by také měly být ve Ktové, tady se ale z důvodu dlouhodobé rekonstrukce silnice objeví nejdřív v zimě. Problém zatím máme na Malé Skále, kde na vytipovaném místě radar odmítl majitel sousední nemovitosti, takže budeme hledat místo nové. Obdobné je to i v horní části turnovské Nádražní ulice, kde ale jednání s majitelem rodinného domu ještě nebylo ukončeno,“ přiblížil Vaňátko. Možná nejzajímavější místo, kde by se pevný radar měl také objevit, je pod mostem na průtahu v Turnově nedaleko Kudrnáčových hodin. Tady ale zatím není souhlas správce komunikace, Krajské správy silnic Libereckého kraje. Instalace pevných radarů prochází poměrně náročným schvalovacím procesem a není často do poslední chvíle jisté, jestli vytipované místo bude také všemi orgány schváleno.

Od instalace radarů si občané i vedení města slibují hlavně větší bezpečnost. Co se například děje v horní části Nádražní ulice, kde večer a v noci třeba kamiony nebo motorkáři povolenou rychlost překračují o desítky kilometrů v hodině, je na hranici únosnosti. Náklady na instalaci radaru se tady rychle vrátí zpět…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.