TURNOVSKOU KNIHOVNU NAVŠTÍVIL UKRAJINSKÝ BADATEL

0

Na konci dubna 2018 zavítal do turnovské knihovny Antonína Marka ukrajinský badatel Czesław Chytry, jenž má sice polské kořeny, ale v současnosti žije na ukrajinské Volyni. Prezentoval zde své dvě knihy: „České náhrobky v Rovně a v jeho blízkosti“ a „České hřbitovy u Dubna a dále“.

Publikace přibližují historickou paměť a kulturní dědictví Volyňských Čechů. V knihách jsou popsány jak historická fakta, tak i současný stav památek – zejména českých hřbitovů. Publikace jsou sice napsány v azbuce, přesto přinášejí zajímavé informace i pro Turnovany. Jednou ze zmiňovaných postav je totiž Josef Vyletěl, který se narodil na Ukrajině v obci Mirohošť roku 1925. Po druhé světové válce se odstěhoval do Československa a později se usadil v Turnově. Badatel Chytry chtěl knihu darovat panu Vyletělovi, ale ten bohužel před několika měsíci ve věku 93 let zemřel, přitom si ještě v minulém roce psali. Chytry se to dozvěděl až přímo v Turnově.

Czesław Chytry ke svým knihám dodává, že je začal psát až poté, co začal bydlet v domě, který původně postavili Volyňští Češi. S Čechy měl vždy výborné vztahy a jejich minulost na Volyni ho velmi zajímala, proto se rozhodl více o tom bádat. V Turnově strávil dva dny a město se mu velice líbilo, zejména ho zaujaly krásné kostely. Jeho knihy jsou k zapůjčení v turnovské knihovně v oddělení pro dospělé v cizojazyčné literatuře.

Mgr. et Mgr. Jaroslav Kříž, ředitel, Městská knihovna Antonína Marka Turnov, www.knihovna.turnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.