TURNOVSKÁ SPORTOVIŠTĚ SE SNAŽÍ SNÍŽIT SPOTŘEBU ENERGIÍ

0

Úspora energie. To je priorita, kterou v posledních měsících řeší firmy i domácnosti. Městská sportovní Turnov šla především cestou efektivního využívání, které by do budoucna snížilo spotřebu. V několika sportovištích provedla výměnu starých výbojkových svítidel za LED osvětlení.

Nových světel se po letech dočkala sportovní hala v Turnově II, jejíž provoz zajišťuje od roku 2022 právě městská sportovní. „Původní výbojková svítidla o příkonu 250 W byla vyměněna za LED svítidla o příkonu 100 W. Instalaci uskutečnila odborná firma, která provedla světelně technický výpočet, kde průměrná hodnota osvětlenosti vychází na 490 lx. K výměně svítidel bylo přistoupeno jednak kvůli jejich stáří, ale hlavně kvůli úsporám. Při 200 dnech a osmi hodinách provozu vychází spotřeba u starých svítidel na 48 tis. Kč za rok, u nových svítidel se dostáváme na částku 19 tis. Kč za rok,“ sdělil konkrétní čísla Pavel Mikeš, technik Městské sportovní Turnov. Výměna svítidel přišla v hale TSC na 178 tis. Kč bez DPH. Osvětlení je navrženo tak, aby v případě rekonstrukce haly mohlo být přesunuto na sál Sokolovny v Mašově.
„Ve sportovní hale na Turnově II je z důvodu úspor energie v následujících měsících naplánovaná také montáž pohybových čidel v prostorách šaten a sociálního zařízení. Dále očekáváme nařízení vlády týkající se teplot ve vnitřních sportovištích, které v daných tělocvičnách samozřejmě nastavíme,“ sdělil správce haly Miroslav Reichl.

Podobná výměna výbojkových svítidel za LED osvětlení proběhla také v plaveckém bazénu na Výšince. Zde světla nově umí měnit barvy a vytvářet různé efekty. Investice do osvětlení si vyžádala 92 tis. Kč bez DPH.

Přestože všechna sportoviště řeší úsporná opatření, jisté je, že cena za energie bohužel vzroste. „Ceny energií máme zatím zafixované do konce roku, ale po novém roce budou náklady na energie asi nejvýznamnějším faktorem ovlivňujícím provoz sportovišť v Turnově. Proto jsou jejich úspory naší prioritou nejen v provozní oblasti, ale i v investiční. Připravujeme například komplexní projekt na využití alternativních zdrojů a úspory energie na bazénu Výšinka. Na tento projekt bychom pak rádi získali i dotační podporu,“ uzavřel jednatel městské sportovní Jiří Veselka.
Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí města Turnova

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.