KÁMEN A ŠPERK 2010 VE ZNAMENÍ TROPICKÉHO VEDRA

0

První prázdninový víkend se na náměstí Českého ráje konaly již pošesté městské slavnosti Kámen a šperk. Letos jsme se s nimi dostali do počátku 17. století, tedy do doby vlády císaře Rudolfa II. Tomu byl přizpůsoben i program. Mohli jsme sledovat alchymisty při práci, krásné tanečnice, kejklíře a kouzelníka, nebo se podívat, jak se tvoří šperky. Na náměstí vyrostl dobový trh, kde byla možnost koupit si něco na osvěžení, ale i řemeslné výrobky. Program neprobíhal jenom na náměstí, ale například i v Muzeu Českého ráje a v Návštěvnickém centru DUD Granát. Mimo jiné si příchozí mohli také prohlédnout za přítomnosti Rudolfa II. interiéry kostelů sv. Mikuláše a sv. Františka z Assisi.

Těžko říci, zda si pořadatelé mohli přát lepší počasí. Bylo sice hezky, ale možná až moc. I přes veliké horko ale na náměstí přišlo v dopoledních hodinách hodně lidí. Také večerní program se vydařil. To mj. potvrzuje i skutečnost, že už se tato forma zahájení prázdnin stala v Turnově tradicí. „Protože se neplatí vstupné, je těžké návštěvnost odhadnout. Minulý rok přijelo a přišlo asi pět tisíc lidí, z toho večerní show sledovalo pět set až sedm set diváků. Letos bylo opravdu velké horko, takže lidí přišlo méně. Přesto hlavně v sobotu dopoledne bylo náměstí plné, takže je vidět, že zájem o tuto akci u domácích lidí i letních návštěvníků Českého ráje je,“ uvedla hlavní organizátorka Eliška Gruberová, vedoucí turnovského informačního centra.

n201007061644_rep_118_010_sperk

n201007061644_rep_119_010_sperk

n201007061644_rep_120_010_sperk

Každý ročník se nese v duchu nějaké doby, nebo nějakého panovníka. Zajímalo nás, jak se takové téma vymýšlí a proč se letošní ročník nese v duchu „Magických kamenů Rudolfa II.“

„Proč Rudolf II.? Každý rok se snažíme vycházet z události, která se zde – na Turnovsku či v regionu – stala nebo mohla stát. Také se snažíme přiblížit aktuální dění v Turnově. Loňský ročník se jmenoval Židé a Valdštejn a souviselo to mimo jiné i s tím, že byla znovu otevřena synagoga a byl to právě Albrecht z Valdštejna, který ve 20. letech 17. století do Turnova Židy přivedl. Letos jsme zvolili Rudolfa II. Jeden z hlavních důvodů byla nově pořádaná akce s názvem Magický Turnov, což jsou večerní prohlídky města s návštěvou zajímavých objektů. A byl to Rudolf II., vášnivý milovník drahých kamenů, který do pohraničních hor posílal císařské hledače, aby zde hledali české drahokamy,“ přiblížila Eliška Gruberová. Jak dodala, i doprovodný program přizpůsobují danému tématu, tudíž letos byli na náměstí krásné tanečnice, alchymisté a drahé kameny, protože ty měl císař Rudolf II. raději než rytířské souboje. K programu se vedoucí infocentra vyjádřila i detailněji: „Není jednoduché přesvědčit řemeslníky, aby své umění předváděli na veřejnosti. Jde mnohdy o jejich výrobní tajemství. I tak ale máme rok od roku více předvádějících. Takže jsem moc ráda, že se nám daří každý rok ukázky řemesel rozšiřovat a všem zúčastněným moc děkuji.“

n201007061644_rep_121_010_sperk

n201007061645_rep_122_010_sperk

n201007061645_rep_123_010_sperk

n201007061645_rep_124_010_sperk

n201007061645_rep_125_010_sperk

n201007061646_rep_126_010_sperk

Na pokrytí nákladů na pořádání akce Kámen a šperk je snaha získat finanční prostředky z různých projektů. Letos se povedlo získat grant z Evropské unie. Většinu nákladů nicméně hradí město Turnov. „ Jde o prezentaci města jako města drahého kamene, takže proto Turnov financuje akci Kámen a šperk z velké části sám,“ řekla Gruberová. Ta se vyjádřila i k plánům do budoucna. Tematické zaměření na konkrétní historickou dobu zůstává. Hodně se ale zvažuje, zda slavnosti nepřesunout z náměstí někam jinam. Je totiž fakt, že tady není kde se ukrýt, ať už před deštěm, nebo před sluníčkem. Skrz náměstí také stále projíždějí auta. „Uvažovali jsme o prostranství před Střelnicí, ale to není dostatečně velké a také se dobově úplně nehodí. Dále je tu například park u letního kina, ale tam už se pořádají Staročeské trhy. Letos bude muzeum ve svém areálu otvírat Kamenářský dům, takže bychom se třeba ve spolupráci s muzejníky mohli dohodnout na pořádání akce v tomto areálu. Nicméně je to ještě všechno předčasné. Uvidíme, jak se k tomu postaví vedení města a jaké budou výsledky dalších jednání,“ uzavřela Eliška Gruberová.

Zuzana Kolářová
zuza.kolarova@gmail.com

Související články (celkem 12)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.