KÁMEN A ŠPERK 2010 VE ZNAMENÍ TROPICKÉHO VEDRA

0

První prázdninový víkend se na náměstí Českého ráje konaly již pošesté městské slavnosti Kámen a šperk. Letos jsme se s nimi dostali do počátku 17. století, tedy do doby vlády císaře Rudolfa II. Tomu byl přizpůsoben i program. Mohli jsme sledovat alchymisty při práci, krásné tanečnice, kejklíře a kouzelníka, nebo se podívat, jak se tvoří šperky. Na náměstí vyrostl dobový trh, kde byla možnost koupit si něco na osvěžení, ale i řemeslné výrobky. Program neprobíhal jenom na náměstí, ale například i v Muzeu Českého ráje a v Návštěvnickém centru DUD Granát. Mimo jiné si příchozí mohli také prohlédnout za přítomnosti Rudolfa II. interiéry kostelů sv. Mikuláše a sv. Františka z Assisi.

Těžko říci, zda si pořadatelé mohli přát lepší počasí. Bylo sice hezky, ale možná až moc. I přes veliké horko ale na náměstí přišlo v dopoledních hodinách hodně lidí. Také večerní program se vydařil. To mj. potvrzuje i skutečnost, že už se tato forma zahájení prázdnin stala v Turnově tradicí. „Protože se neplatí vstupné, je těžké návštěvnost odhadnout. Minulý rok přijelo a přišlo asi pět tisíc lidí, z toho večerní show sledovalo pět set až sedm set diváků. Letos bylo opravdu velké horko, takže lidí přišlo méně. Přesto hlavně v sobotu dopoledne bylo náměstí plné, takže je vidět, že zájem o tuto akci u domácích lidí i letních návštěvníků Českého ráje je,“ uvedla hlavní organizátorka Eliška Gruberová, vedoucí turnovského informačního centra.

n201007061644_rep_118_010_sperk

n201007061644_rep_119_010_sperk

n201007061644_rep_120_010_sperk

Každý ročník se nese v duchu nějaké doby, nebo nějakého panovníka. Zajímalo nás, jak se takové téma vymýšlí a proč se letošní ročník nese v duchu „Magických kamenů Rudolfa II.“

„Proč Rudolf II.? Každý rok se snažíme vycházet z události, která se zde – na Turnovsku či v regionu – stala nebo mohla stát. Také se snažíme přiblížit aktuální dění v Turnově. Loňský ročník se jmenoval Židé a Valdštejn a souviselo to mimo jiné i s tím, že byla znovu otevřena synagoga a byl to právě Albrecht z Valdštejna, který ve 20. letech 17. století do Turnova Židy přivedl. Letos jsme zvolili Rudolfa II. Jeden z hlavních důvodů byla nově pořádaná akce s názvem Magický Turnov, což jsou večerní prohlídky města s návštěvou zajímavých objektů. A byl to Rudolf II., vášnivý milovník drahých kamenů, který do pohraničních hor posílal císařské hledače, aby zde hledali české drahokamy,“ přiblížila Eliška Gruberová. Jak dodala, i doprovodný program přizpůsobují danému tématu, tudíž letos byli na náměstí krásné tanečnice, alchymisté a drahé kameny, protože ty měl císař Rudolf II. raději než rytířské souboje. K programu se vedoucí infocentra vyjádřila i detailněji: „Není jednoduché přesvědčit řemeslníky, aby své umění předváděli na veřejnosti. Jde mnohdy o jejich výrobní tajemství. I tak ale máme rok od roku více předvádějících. Takže jsem moc ráda, že se nám daří každý rok ukázky řemesel rozšiřovat a všem zúčastněným moc děkuji.“

n201007061644_rep_121_010_sperk

n201007061645_rep_122_010_sperk

n201007061645_rep_123_010_sperk

n201007061645_rep_124_010_sperk

n201007061645_rep_125_010_sperk

n201007061646_rep_126_010_sperk

Na pokrytí nákladů na pořádání akce Kámen a šperk je snaha získat finanční prostředky z různých projektů. Letos se povedlo získat grant z Evropské unie. Většinu nákladů nicméně hradí město Turnov. „ Jde o prezentaci města jako města drahého kamene, takže proto Turnov financuje akci Kámen a šperk z velké části sám,“ řekla Gruberová. Ta se vyjádřila i k plánům do budoucna. Tematické zaměření na konkrétní historickou dobu zůstává. Hodně se ale zvažuje, zda slavnosti nepřesunout z náměstí někam jinam. Je totiž fakt, že tady není kde se ukrýt, ať už před deštěm, nebo před sluníčkem. Skrz náměstí také stále projíždějí auta. „Uvažovali jsme o prostranství před Střelnicí, ale to není dostatečně velké a také se dobově úplně nehodí. Dále je tu například park u letního kina, ale tam už se pořádají Staročeské trhy. Letos bude muzeum ve svém areálu otvírat Kamenářský dům, takže bychom se třeba ve spolupráci s muzejníky mohli dohodnout na pořádání akce v tomto areálu. Nicméně je to ještě všechno předčasné. Uvidíme, jak se k tomu postaví vedení města a jaké budou výsledky dalších jednání,“ uzavřela Eliška Gruberová.

Zuzana Kolářová
zuza.kolarova@gmail.com

Související články (celkem 12)

Sdílet

Autor článku

Comments are closed.

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.