TURNOVSKÉ HÁZENÉ JE 90 LET! PŘIJĎTE NA OSLAVU!

0

Házenkářskou tradici v Turnově nemusíme dlouze připomínat. Její kořeny jsou v házené národní – české, která se začala hrát v roce 1926. Později se přešlo na házenou mezinárodní, která se zde hraje doposud. Přijměte naše pozvání k setkání bývalých, současných (a možná i budoucích) házenkářů a házenkářek, trenérů, fanoušků… Zkrátka těch, kteří mají turnovskou házenou rádi. Svátek turnovské házené a malá oslava tohoto sportu se uskuteční v prostorách sportovní haly TJ Turnov ve Skálově ul. ve čtvrtek 17. listopadu. Od 18.00 hodin zde bude družstvo žen hostit v zápase 3. kola ČP (osmifinále českého poháru) soupeřky z oddílu DHC Slavia Praha, dlouholetého účastníka nejvyšší republikové soutěže W.H.I.L. V prostorách Sportcentra haly TJ budou také vystaveny kroniky a fotografie a bude hodně příležitostí si jen tak popovídat.

ŘÁDKY Z HISTORIE
Oddíl byl založen v roce 1926 původně jako česká házená. Bohužel se nedochovalo mnoho archivního materiálu a o samotných začátcích tohoto sportu v Turnově víme jen málo. Házená zde však pevně zapustila kořeny a na vysoké úrovni se držela prakticky 37 let. Nejstarší dochovaný doklad je fotografie z roku 1920 z utkání žen Turnova v Mnichově Hradišti. To ještě ale nebyl oddíl založen, jednalo se o přátelské utkání. Česká házená se hrála nepřetržitě do roku 1963. V tomto roce přešel oddíl na mezinárodní házenou, která se hraje v Turnově dodnes, kdy slaví 90 let od svého založení.

n201611151445_sport_192_016_hazenaOddíl změnil několikrát svůj název. Původně to byl LTK Turnov, pak Sokol Turnov, TJ Konopa Turnov, Spartak turnovské brusírny, TJ Slavoj Turnov, Lokomotiva Turnov a po sjednocení tělovýchovy to je TJ Turnov.Česká házená dosáhla v Turnově největšího úspěchu v roce 1959, kdy se družstvo starších dorostenců stalo přeborníkem České republiky. Ženské složky skončily dočasně svoji činnost v roce 1961, muži v té době hájili úspěšně řadu let 2. ligu. V ostatních věkových kategoriích získávala turnovská družstva tituly přeborníků kraje velmi často.
Házená se v našem městě také několikrát stěhovala. Dochované fotografie ukazují, že se hrálo například na fotbalovém a atletickém stadionu a dlouho také v tzv. Parku kultury (v městském parku u letního kina).

Rokem 1963 a přechodem na handball se oddíl stěhoval na nové hřiště mezi mosty. Do aktivní činnosti se vrátily ženské složky a začala nová éra tohoto sportu v Turnově. Během let se dařilo střídavě, největšími úspěchy byla účast v dorosteneckých ligových soutěžích a ve II. ligách dospělých. Házená na dvou hřištích mezi mosty našla druhý domov, v zimním období našla útočiště v prostorách nové sportovní haly ve Skálově ulici. Koncem 70. let postihla hřiště povodeň. Řeka Jizera zničila plochu i hřiště i o několik let později. Házenkářský areál začal chátrat a – bohužel – chátrá dál, s čímž se nemohou smířit někteří současní hráči a hráčky. Mají k místu mezi mosty krásné vzpomínky a tak hřiště (bez šaten) využívají alespoň v letním období a nejraději by byli, kdyby se do svého házenkářského areálu mohli jednou vrátit zpět. V současnosti se všechna utkání hrají v hale ve Skálově ulici.

Připravila: Vlaďka Ševrová, v.sevrova@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.