Házenkářskou tradici v Turnově nemusíme dlouze připomínat. Její kořeny jsou v házené národní – české, která se začala hrát v roce 1926. Později se přešlo na házenou mezinárodní, která se zde hraje doposud. Přijměte naše pozvání k setkání bývalých, současných (a možná i budoucích) házenkářů a házenkářek, trenérů, fanoušků… Zkrátka těch, kteří mají turnovskou házenou rádi. Svátek turnovské házené a malá oslava tohoto sportu se uskuteční v prostorách sportovní haly TJ Turnov ve Skálově ul. ve čtvrtek 17. listopadu. Od 18.00 hodin zde bude družstvo žen hostit v zápase 3. kola ČP (osmifinále českého poháru) soupeřky z oddílu DHC Slavia Praha, dlouholetého účastníka nejvyšší republikové soutěže W.H.I.L. V prostorách Sportcentra haly TJ budou také vystaveny kroniky a fotografie a bude hodně příležitostí si jen tak popovídat.
ŘÁDKY Z HISTORIE
Oddíl byl založen v roce 1926 původně jako česká házená. Bohužel se nedochovalo mnoho archivního materiálu a o samotných začátcích tohoto sportu v Turnově víme jen málo. Házená zde však pevně zapustila kořeny a na vysoké úrovni se držela prakticky 37 let. Nejstarší dochovaný doklad je fotografie z roku 1920 z utkání žen Turnova v Mnichově Hradišti. To ještě ale nebyl oddíl založen, jednalo se o přátelské utkání. Česká házená se hrála nepřetržitě do roku 1963. V tomto roce přešel oddíl na mezinárodní házenou, která se hraje v Turnově dodnes, kdy slaví 90 let od svého založení.
Oddíl změnil několikrát svůj název. Původně to byl LTK Turnov, pak Sokol Turnov, TJ Konopa Turnov, Spartak turnovské brusírny, TJ Slavoj Turnov, Lokomotiva Turnov a po sjednocení tělovýchovy to je TJ Turnov.Česká házená dosáhla v Turnově největšího úspěchu v roce 1959, kdy se družstvo starších dorostenců stalo přeborníkem České republiky. Ženské složky skončily dočasně svoji činnost v roce 1961, muži v té době hájili úspěšně řadu let 2. ligu. V ostatních věkových kategoriích získávala turnovská družstva tituly přeborníků kraje velmi často.
Házená se v našem městě také několikrát stěhovala. Dochované fotografie ukazují, že se hrálo například na fotbalovém a atletickém stadionu a dlouho také v tzv. Parku kultury (v městském parku u letního kina).
Rokem 1963 a přechodem na handball se oddíl stěhoval na nové hřiště mezi mosty. Do aktivní činnosti se vrátily ženské složky a začala nová éra tohoto sportu v Turnově. Během let se dařilo střídavě, největšími úspěchy byla účast v dorosteneckých ligových soutěžích a ve II. ligách dospělých. Házená na dvou hřištích mezi mosty našla druhý domov, v zimním období našla útočiště v prostorách nové sportovní haly ve Skálově ulici. Koncem 70. let postihla hřiště povodeň. Řeka Jizera zničila plochu i hřiště i o několik let později. Házenkářský areál začal chátrat a – bohužel – chátrá dál, s čímž se nemohou smířit někteří současní hráči a hráčky. Mají k místu mezi mosty krásné vzpomínky a tak hřiště (bez šaten) využívají alespoň v letním období a nejraději by byli, kdyby se do svého házenkářského areálu mohli jednou vrátit zpět. V současnosti se všechna utkání hrají v hale ve Skálově ulici.
Připravila: Vlaďka Ševrová, v.sevrova@seznam.cz