Několik posledních let se v Turnově diskutovalo o budoucnosti Základní školy v Žižkově ulici, která trpí delší dobu úbytkem žáků. Nejistota, jestli se škola bude, nebo nebude stěhovat k nádraží, patrně také způsobila, že rodiče v centru města dávají přednost škole v ulici 28. října, která díky tomu „praská ve švech“. Výměna školních budov mezi střední školou u nádraží, která byla vloni sloučena s obchodní akademií a hotelovou školou, a základní školou v Žižkově ulici má své zaryté příznivce a odpůrce. Léta se vlekoucí spor je nyní, zdá se, rozhodnut. Základní škola se z prostoru kasáren v blízké době nejspíš přestěhuje k nádraží. Alespoň tak rozhodli zastupitelé města na základě nově zpracované koncepce školství v Turnově.
Koncepce nevznikala lehce. Zastupitelé její tvorbu opakovaně z různých důvodů odmítali, diskuse na toto téma trvala přes rok. Nakonec bylo využito příležitosti, že Regionální sdružení Euroregion Nisa mělo za úkol zpracovat koncepci středního školství v Libereckém kraji. A tak toto sdružení bylo garantem vzniku strategického plánu rozvoje vzdělávání od mateřských po střední školy i v Turnově. Zpracovatelé důsledně dbali na objektivní posouzení všech skutečností, v týmu tvůrců koncepce nebyl nikdo s přímými vazbami na Turnov. Pouze byly s radnicí konzultovány jednotlivé kroky.
„Jedná se o historicky první strategický dokument pro oblast školství a vzdělávání v Turnově a jeho spádové oblasti. Podle mého názoru je nejdůležitější přijmout skutečnost, že přestože je mezi lidmi rozšířen názor, že dětí je hodně, ve skutečnosti je jich hodně na velmi krátkou dobu a potom nastane rychlý úbytek žáků. A my musíme být připraveni na situaci, až tohle nastane,“ řekl René Brož, vedoucí odboru školství turnovské radnice.
Důraz na nepříznivý demografický vývoj je kladen i tvůrci koncepce. Úbytek dětí se zanedlouho projeví v mateřských a posléze v základních školách, školy budou bojovat o každého žáka, což může vést i ke zkvalitnění výuky. V Turnově bychom se podle vedoucího týmu zpracovatelů koncepce Vladimíra Orta měli zamýšlet nad několika vážnými skutečnostmi. „Téměř třetina žáků základních škol jezdí do školy autem s rodiči, což vede ke zbytečnému nárůstu dopravy v centru. Navíc celých 46 procent dětí ve věku od šesti do patnácti let dochází do škol v centru města od nádraží. Není vhodné, aby všechny základní školy byly v jedné lokalitě města,“ uvedl Ort.
Koncepce se podrobně zabývá i jednotlivými školami, hodnotí technický stav budov i samotnou výuku. V závěru obsáhlého materiálu, se kterým se v plném znění můžete seznámit na internetových stránkách radnice (ZDE), jsou stanoveny čtyři základní varianty řešení podle priorit. Jednotlivé varianty na sebe navazují, když se nepodaří realizovat první, nastupuje další v pořadí.
První variantou, o které se nyní bude jednat, a kterou bude radnice prosazovat, je výměna školních budov mezi ZŠ v Žižkově ulici a budovou bývalé Integrované střední školy u nádraží, která byla vloni sloučena s obchodní akademií a hotelovou školou. U nádraží by měla nová základní škola plnit funkci komunitního centra, je tu dost místa i na to, aby zde mohly fungovat různé zájmové kroužky a další vzdělávací aktivity (pobočka ZUŠ, střediska pro volný čas ad.). Dojde i k částečnému zklidnění dopravy v centru města. V prostoru bývalých kasáren vznikne středoškolský komplex s vyšší formou vzdělávání – podnikatelský inkubátor, který prosazuje Liberecký kraj, mělo by tady být i pracoviště ČVUT. Podmínkou realizace této varianty je poměrně vysoká částka potřebná na rekonstrukci školní budovy u nádraží.
V případě neúspěchu první varianty nastupuje druhá: ZŠ v Žižkově ulici zůstane na svém místě a v její části, tzv. „školičce“, “ bude umístěn podnikatelský inkubátor, popřípadě pracoviště ČVUT.
Třetí varianta navrhuje opět směnu budov, ale v kasárnách nevznikne podnikatelský inkubátor, čtvrtá varianta řeší možnost, že základní škola v Žižkově ulici zůstane, kde je a do budovy se postupně přesunou dvě mateřské školy – Waldorfská a z Bezručovy ulice.
„Koncepci školství ve městě odsouhlasili zastupitelé napříč názorovým spektrem. Pro hlasovali i ti, kteří jsou jindy v opozici, takže dokument vnímám jako jasný signál pro občany, kam by školství v Turnově mělo směřovat,“ shrnula starostka Hana Maierová. Podle ní představitele města nyní čekají složitá jednání s Libereckým krajem, který i pod novým vedením v čele s ČSSD nadále prosazuje myšlenku vzniku podnikatelského inkubátoru a zodpovědní pracovníci na kraji jsou seznámeni s přijatou koncepcí školství v Turnově. „Jestli bude projekt podpořen penězi z dotačních titulů Evropské unie, bychom měli vědět v příštím roce. Bude-li úspěšný, budou následovat další kroky v prioritách, schválených v koncepci školství,“ uzavřela starostka.
Na závěr několik čísel. V novém školním roce navštěvuje ZŠ ve Skálově ulici 560 žáků (vloni 583), do ZŠ v ulici 28. října chodí 590 dětí (595), ZŠ v Žižkově ulici navštěvuje 337 žáků (335) a do Mašova chodí 85 dětí (67). Ve čtyřech turnovských základních školách je nyní 1572 žáků (1580).