V TURNOVĚ NAKONEC KONCEPCE ŠKOLSTVÍ VZNIKNE

0

Uprostřed prosince rozhodnutím zastupitelů skončila zhruba roční diskuse na téma, jestli v Turnově potřebujeme, nebo nepotřebujeme koncepci školství. „Koncepcí máme na různá témata několik, většinou končí ve skříni a nikdo se tím neřídí, jsou to vyhozené peníze. Navíc bychom koncepci dokázali lépe vytvořit z domácích zdrojů a nepotřebujeme drahou firmu odjinud,“ uvádí místostarosta Jaromír Pekař. „Město Turnov koncepci školství dlouhodobě potřebuje, je zde spousta nedořešených otázek, odborná firma mimo město může mít potřebný nadhled, který my tady nemáme,“ shrnuje svůj podhled René Brož, vedoucí odboru školství turnovské radnice.

A právě v tomto konfrontačním duchu se nesla i diskuse na veřejném zasedání zastupitelů ve středu 17. prosince. Nakonec pro pořízení koncepce zvedlo ruku 20 z 21 přítomných zastupitelů, pro hlasoval i místostarosta Pekař.

 

Otevřených otázek je v Turnově opravdu hodně. K 1. lednu splynou dvě střední školy (OAHŠ a ISŠ), mají být tyto školy opět rozděleny, nebo naopak bude lepší, když se v budoucnu Integrovaná střední škola přesune do oblasti kasáren a ZŠ ze Žižkovy ulice, která léta bojuje s nedostatkem žáků, se přesune k nádraží, kde chybí plnohodnotná základní škola? Je tu také nový záměr zřízení školicího střediska Českého vysokého učení technického – zájem je o odkoupení tzv. školičky, která je součástí areálu ZŠ v Žižkově ulici.

A co mateřské školy, je jich dostatečné množství? Co se má stát v Daliměřicích, kde Waldorfská školka sídlí v nevyhovujících prostorách a radnice tu má připravený projekt na výstavbu nového dětského centra pro hendikepované děti a dospělé? Je to krok správným směrem? Je současné rozložení čtyř základních škol v Turnově optimální? Vstřebají zdejší školy silné populační ročníky současného babyboomu? Mají šanci na další kvalitní existenci všechny školy střední? A co vyšší forma studia? Není v patnáctitisícovém městě, které je sice centrem školství, vysoká škola nadstandard? A co dnes tolik moderní vzdělávání dospělých? Máte tu Vzdělávací centrum Turnov i jazykovou školu FAN, je to dostatečné?

Na tyto a další otázky by koncepce školství měla odpovědět. Vloni na podzim bylo rozhodnuto, že se její tvorba zadá odborné firmě, která by měla mít patřičný nadhled. Na počátku letošního roku proběhlo výběrové řízení, ze tří zájemců byla vybrána firma CSR Consult ze Smečna, která nabízela pořízení koncepce nejlevněji. Za 350 tisíc korun měl tak mít Turnov letos na jaře k dispozici materiál, zabývající se budoucností zdejšího školství. Zastupitelé ale rozhodli, že se nic nikomu zadávat nebude a koncepci si vytvoříme hezky sami z domácích zdrojů. Nový termín pro zpracování materiálu zněl: konec října 2008. Už ale na konci února přišel předseda školské komise a ředitel ZŠ v ulici 28. října Jaromír Frič se stanoviskem, že v současnosti nejsme schopni se v Turnově na problémy školství podívat s dostatečným a nezávislým nadhledem a že by bylo opravdu lepší, kdyby zastupitelé svůj názor přehodnotili a zpracování zadali vybrané firmě. Jenže v červnu zastupitelé opět rozhodnutí odsunuli – mají se hledat jiné zdroje financování.

 

Nakonec se řešení našlo. Regionální sdružení Euroregion Nisa má za úkol zpracovat koncepci středního školství v Libereckém kraji. K tomu v Turnově přidá i základní školství, resp. celoživotní vzdělávání od mateřských škol po seniory, a radnice navíc ušetří. Za koncepci zaplatí celkem 222 tisíc Kč, Liberecký kraj k tomu přidá částku ve výši 152 tisíc Kč. Termín dokončení koncepce zatím nikde nezazněl, předpokladem je ale první polovina příštího roku.

„Oproti původnímu rozpočtu jsme ušetřili asi 130 tisíc, přimlouval bych se za to, aby až koncepce vznikne, byla brána vážně a ne jako jeden z dalších materiálů, kterým se nikdo neřídí,“ poznamenal radní Ondřej Halama. Zástupcem města v odborné komisi zastupitelé jmenovali Jaromíra Friče.

Související články (celkem 5)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.