O STÁVCE A KONCEPCI TURNOVSKÉHO ŠKOLSTVÍ

0

Jednou ze škol, která se připojila k dnešní stávce, je turnovské gymnázium. Tady se ke svým studentům ale – na rozdíl od jiných škol, kde jen prostě zamkli vstupní dveře – zachovali velmi liberálně. Kdo chtěl přijít do školy třeba na konzultaci se svým učitelem nebo využít pohostinnosti školní studovny, dveře byly otevřeny. Žáci nižších ročníků víceletého gymnázia měli v tělocvičně sportovní den, ti, co chodí do Turnovského divadelního studia, které vede učitel školy Petr Haken, stávky využili ke zkoušce Knoflíkové války, jejíž premiéra bude na jaře příštího roku (na snímku).

„Učitelé gymnázia projevili solidaritu s cílem stávky, tedy s tím, aby do školství šlo více peněz. A podle mého opravdu existuje objektivní důvod k protestu. Ke stávce ale myslím, že ne,“ konstatuje ředitel gymnázia Miroslav Vávra. Podle něho totiž byla většina požadavků školských odborů splněna, k navýšení platů došlo a optimalizované školy dostávají i dostatečné prostředky na jednoho žáka. „Například v naší škole činí osobní příplatky učitelů až tři a půl tisíce korun, trochu jako negativum lze chápat, že máme plně obsazené třídy, pro učitele je hodně složité upoutat pozornost třiceti a více žáků ve třídě,“ uvedl Vávra.

Další prostředky nad rámec toho, co škola dostane od svého zřizovatele, lze podle ředitele gymnázia získat například z „Operačního programu pro vzdělávání a konkurenceschopnost“, který byl jako jeden z prvních pro Českou republiky nyní vyhlášen v Bruselu. Peníze bude možné čerpat v příštím roce, podle Vávry jsou připraveny v řádech miliard korun, jen si na ně umět dosáhnout. „V části budovy gymnázia funguje Vzdělávací centrum Turnov, kde již mají zkušenosti s žádostmi o dotace i s čerpáním peněz z Evropské unie, využijeme tedy i jejich zkušeností. A právě ve vzájemné spolupráci škol je podle mě budoucnost,“ mimoděk se Vávra dotkl ožehavé otázky současného, a nejen turnovského školství.

Turnovská radnice v těchto dnech zadává zpracování střednědobé koncepce školství v Turnově. Koncepce má být hotová už na konci jara 2008. Rychlost vzniku je opodstatněna otevřenými otázkami turnovského školství. Sloučení Integrované střední školy a Obchodní akademie a Hotelové školy je posunuto na 1. leden 2009. A otázek mnoho. Má vzniknout jeden komplex v bývalých kasárnách?, je tu opravdu potřeba přestěhovat k nádraží do budovy ISŠ jednu z turnovských základních škol? Je v Turnově optimální rozložení středního školství, internátů a dalších navazujících služeb? Bude zajímavé vznik koncepce sledovat.

„Já jsem toho názoru, že Město Turnov by mělo více komunikovat s okolními obcemi. Zde často malé školy živoří nebo, chtějí-li je obce s nízkým rozpočtem udržet, musí na jejich provoz věnovat velké peníze,“ glosuje vznik koncepce školství v Turnově ředitel gymnázia. Z jeho pohledu by někdy tíživou situaci na malých, venkovských školách mohl vyřešit klasický školní autobus, jak ho známe třeba z amerických filmů. Tedy ne normální linka s lidmi, kteří do města jezdí za prací, ale autobus pouze pro školáky, který jednotlivé obce v okolí Turnova objede a děti vyloží přímo u školy a odpoledne po vyučování je zase rozveze. „Samozřejmě by to znamenalo větší nároky na samotné školy ve městě, které by musely nabízet více mimoškolní činnosti a podobně,“ přibližuje Vávra.

V problematice turnovského středního školství se i ředitel gymnázia kloní spíše k myšlence vzniku středoškolského komplexu v kasárnách s případným vznikem vysoké školy. Jak ale zdůrazňuje, peníze na přesun škol musí předcházet vlastní realizaci, školy sloučit a nechat je v odloučených budovách na opačném konci města mnoho smyslu nemá. „Také bych se přimlouval za to, aby v Libereckém kraji vznikla ucelená koncepce uměleckého školství,“ podotkl Vávra. Umělecké školství je podle něho v kraji na vysoké úrovni, kdyby zde bylo nějaké centrum, které by školám poskytovalo určitý servis, žilo by se jednotlivým uměleckým oborům lépe…

„Pevnou součástí středního školství v Turnově je samozřejmě i gymnázium. Nouzi o žáky zatím nemáme, spíš naopak. Je mým dlouholetým přáním, abychom měli souběžně jednu třídu víceletého gymnázia a dvě třídy čtyřletého, protože současný stav, kdy ve čtyřletém studiu máme jen jednu třídu, znamená, že se kolikrát výborní žáci na gymnázium nedostanou,“ uzavřel Vávra.

Koncepce školství v Turnově bude vznikat v následujících měsících, základní podklady k veřejné zakázce najdete i na stránkách turnovské radnice ZDE. Máte-li nějaký názor, připojte ho ve formě komentáře pod tento text, třeba si ho někdo kompetentní všimne…

Související články (celkem 5)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.