KAM DOBĚHL TURNOVSKÝ ORIENTAČNÍ BĚH V ROCE 2021?

0

Ztraceni v pandemii, bloudící v lesích a hledající vlastní cestu k cíli se mohou turnovští orientační běžci z oddílu OB TJ Turnov nakonec ohlédnout za letošní sezonou s oprávněnou hrdostí. Tréninkový i společenský život oddílu byl velmi poznamenán pandemií stejně jako u jiných sportů, ale to hlavní se podařilo. A to bylo udržení týmového ducha, vůle společně překonat obtíže. A také nabídnout všem věkovým i výkonnostním skupinám kromě špičkových tréninkových možností i nenahraditelný pocit sounáležitosti a radosti z překonávání vlastních hranic i úspěchů těch nejlepších.

Největší radost nám dělá vzrůstající zájem dětí a mládeže o tento krásný sport spojující fyzickou sílu s mentální odolností. Zájem až tak velký, že jsme museli dále rozdělit tréninkové skupiny mládeže a zapojit nové trenéry. Ve všech skupinách mládeže (děti, mladší a starší žáci, dorost a junioři) máme nyní více jak 100 závodníků. Tréninky i další pestrá sportovní a organizační činnost oddílu probíhá s mravním kodexem oddílu „za zády“, výchovu ke slušnosti a odpovědnosti považujeme za základní pilíře naší činnosti.

Co se samotných výsledků v roce 2021 týká, tak nebylo pro oddíl OB TUR úspěšnějšího roku v novodobé historii, a to zejména v mládežnických kategoriích. Ze čtyř individuálních mistrovství ČR (sprint, krátká trať, klasická trať a noční trať) a tří štafetových mistrovství (sprintové štafety, štafety a družstva) si mladí závodníci přivezli celkem 18 medailí a dostali se tak úspěšností na pomyslný vrchol mezi oddíly v ČR. Je to o to cennější, že orientační běh je celkově u nás na vzestupu kvantitou i kvalitou a prosadit se je stále těžší. O tento mimořádný výsledek se postaraly dorůstající silné osobnosti, schopné i v orientačním běhu opakovat skvělé výkony v hlavních závodech. Zlatou medaili (a další medailová umístění) získali junior Lukáš Richtr (krátká trať a noční MČR) a mladší dorostenky Lea Martanová (krátká) a Michaela Novotná (noční). Medaile stříbrné a bronzové hodnoty přivezly ještě juniorky Elin Martanová a Barbora Matějková.
Naše nejlepší mladší dorostenky Lea M. a Míša N. se prosadily výrazně i v dresu reprezentace ČR na ME v Litvě, kde zaběhly famózně a přivezly stříbrné medaile ze závodu štafet a Lea navíc bronz ze sprintu, kde byla Míša na 5. místě. Obě jsou velkými nadějemi českého orientačního běhu i do budoucna. Junior Lukáš Richtr pak reprezentoval ČR na MS juniorů v Turecku.
Titulem a stříbrnou medailí se „blýskly“ mezi ženami naše mladé závodnice na akademickém MČR Jana Pekařová (sprint) a Šárka Sokolářová (krátká trať). Ta navíc dosáhla skvělého výsledku ziskem zlaté medaile na MČR v nočním OB mezi ženami a byla nově zařazena do dospělé reprezentace ČR.
Na prestižním závodě MČR štafet pak získala po dramatickém souboji titul štafeta turnovských dorostenek ve složení Michaela Novotná, Lea Martanová a Kristýna Matyášová a zcela nečekaným bronzem v kategorii žen „uzavřela sportovní kruh“ štafeta našich zkušených závodnic ve složení M. Omová, I. Rufferová a P. Nieke. V mistrovském závodě družstev (štafeta čtyři kluci a tři holky) pak oslabené družstvo dorostu OB TJ Turnov ve složení J. Mellan, M. Novotná, H. Hoetzel, K. Matyášová, M. Štrégl, L. Martanová a Š. Waldhauser po velmi bojovném výkonu získalo skvělý bronz.

Dlouhodobě s námi trénují a oddílu pomáhají v Turnově žijící nejlepší orientační běžci ČR Vojtěch Král a Denisa Kosová. Jsou příkladem pro nastupující generaci, byť závodí za své mateřské oddíly. I v orientačním běhu platí, že vše souvisí se vším a dobré věci a vztahy jsou někdy na první pohled neviditelné.
Nemůžeme vynechat naše úspěšné žáky, byť výsledky nejsou úplnou prioritou v této věkové kategorii. Ale o výrazném posunu jejich přípravy v oddíle svědčí, že po dlouhých letech vyhrálo družstvo Ještědské oblasti v konkurenci 36 týmů MČR žákovských družstvech a v 8členném vítězném týmu bylo 5 závodníků (závodnic) z Turnova (nejen oddíl OB TUR, ale i SOK a Jeníšovice): Anička Zabořilová, Matilda Tomášková, Fanda Lamač, Prokop Tomášek a Matěj Kutek.

Za výsledky stojí práce mnoha lidí, ale přesto si dovolím vyjmenovat hlavní trenéry, na kterých stojí hlavní část systematické práce s mládeží a které to stojí strašně času a někdy i nervů. Dělají to proto, že je to baví a vidí v tom smysl bez ohledu na to, že to nikdy nedostanou zaplaceno, jak by si zasloužili. Hlavní trenéři jednotlivých skupin v OB TJ TUR: Tereza Vlčková a Tomáš Zakouřil (děti), Jindřich Kořínek, Aleš Drahoňovský a Patrik Horák (žáci), Martin Luštický a Filip Stárek (dorost, junioři), Jan Schulhoff (dospělí). Zmínit by si zasloužilo i mnoho ostatních, třeba spolupracovníci z Gymnázia Turnov u sportovního programu (Z. Sehnalová, D. Strnad), trenéři a naši přátelé z oddílu AC Turnov (T. Kryštof a K. Čermáková) nebo metodik sportu Žluté ponorky J. Kovář. Problém s vyjmenováváním je ten, že vždycky na někoho zapomenete, ale snad je z tohoto výčtu vidět, jaká velká drobná mozaika lidí, vztahů a práce stojí za každým vychovaným sportovcem, samozřejmě nejen v orientačním běhu. Děkujeme všem, velmi si to zaslouží!

Oddíl OB TJ Turnov na společném snímku

Kromě úspěšného pořádání tradičních vícedenních závodů Pěkné prázdniny v Českém ráji (Kacanovy) za účasti 1 000 orientačních běžců se řada členů oddílů podílela na organizaci akce zcela mimořádné, a to MS v orientačním běhu. To proběhlo v Libereckém kraji za účasti nejlepších závodníků a závodnic z celého světa a skončilo po sportovní a mediální stránce velkým úspěchem. Za všechny zmíním Dana Wolfa, který byl na pozici sportovního ředitele celého MS. A aby toho nebylo málo, oddíl ještě 4. prosince bude pořádat v Turnově vyhlášení nejlepších sportovců z orientačních sportů za rok 2021 (kvůli covidu byly zrušeny všechny doprovodné akce). Je toho hodně a zveme každého, aby se do činnosti oddílu zapojil! Rozsah činnosti oddílu je tak široký, že si každý najde to svoje – společné tréninky, respekt, slušnost, odpovědnost a práci pro druhé.
Děkujeme všem partnerům za spolupráci při již 40. sezoně OB TJ Turnov.
Kontakty a bližší informace o trénincích a další činnosti oddílu na www.tur.cz
Filip Stárek, trenér dorostu a juniorů
Jindřich Kořínek, předseda oddílu

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.