ŽENY BY NEMĚLY PODCEŇOVAT PÉČI O LEDVINY. NEMOCNICE NEJENOM JIM NABÍZÍ VYŠETŘENÍ ZDARMA

0

Stejně tak jako každoročně, i letos se Oddělení nefrologie a dialýzy Krajské nemocnice Liberec připojí aktivně k celosvětovému Dni ledvin, který tradičně připadá na druhý čtvrtek v měsíci březnu. Letos se tak možnost vyšetření ledvin pro širokou veřejnost nabízí ve čtvrtek 8. března.

Kdokoliv může přijít bez nutnosti objednání mezi 8. a 15. hodinou na Oddělení nefrologie a dialýzy – 3. patro Pavilonu interních oborů KNL (budova B), kde mu budou provedena základní vyšetření, jako je laboratorní prozkoumání moči, změřen krevní tlak, který může být jedním z varovných signálů ukazujících na potíže s ledvinami, a podobně.

„Specifikum onemocnění ledvin spočívá v tom, že v počátečním stadiu jsou často odhalitelná pouze prostřednictvím laboratorních vyšetření. Rozpoznatelné příznaky přicházejí na řadu až v pokročilých stadiích, kdy však choroba může vést již až k dialýze či transplantaci ledvin,“ upozorňuje MUDr. Miroslav Ryba, primář oddělení nefrologie a dialýzy.

Jak dále doplňuje, každý rok má Den ledvin své vlastní podtéma zaměřené na určitou skupinu potencionálních pacientů. Letos je jím zdraví žen. Není tomu tak proto, že by ženy s ledvinami marodily častěji, ale protože se jich týkají určité typy onemocnění více než mužů – ti mají zase své specifické choroby především z oblasti urologie.

„U žen je to především lupus erytematodes, což je chronické autoimunitní onemocnění zasahující mimo jiné ledviny a u žen se vyskytuje asi 10x častěji než u mužů, dále ženy častěji trpí na záněty močových cest, a pak existují některá onemocnění, která se objevují v těhotenství,“ vysvětluje primář s tím, že ani mladé ženy by péči o své zdraví neměly podceňovat a měly by využít možnosti prověřit stav svých ledvin.

V současné době je v České republice dialyzováno více než 6 000 lidí, transplantaci ledviny jen za loňský rok podstoupilo více než 400 pacientů. V Liberci je dialyzováno přes 100 pacientů, transplantace se vloni dočkalo 20 lidí z Liberecka.

Václav Řičář, tiskový mluvčí KNL, vaclav.ricar@nemlib.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.